breadcrumb.ecName

Европейската година на младежта предлага нови подходи за засилване на ролята на младите хора

  • 30 Nov 2022
Европейската година на младежта 2022 стана повод да се обърне повече внимание и да се засили ролята на младите европейци. През годината политиката на сближаване доведе до няколко инициативи и включи младите хора в открит диалог, за да мобилизира и подкрепи техните усилия за постигане на зелена и устойчива Европа.
Европейската година на младежта предлага нови подходи за засилване на ролята на младите хора

Кризата с коронавируса през последните години оказа сериозно въздействие върху младите хора в Европа. Сега, повече от всякога, ЕС трябва да подкрепя и насърчава младите хора да станат активни и ангажирани граждани.

Наред с календара, изпълнен със събития, посветени на младежта, през 2022 г. бяха предприети редица действия в областта на политиката на сближаване в сътрудничество с Европейския парламент, държавите членки, регионалните и местните органи и самите млади хора. Тези мерки представляват дългосрочна визия за по-приобщаващо участие на младите хора.

„Младите хора могат да се превърнат в носители на промяната, предприемачи и новатори в своите местни общности“, заявява Елиза Ферейра, комисар по въпросите на сближаването и реформите. „Нуждаем се от визията, ангажираността и участието на младите хора в оформянето на бъдещето на ЕС, като не трябва да пренебрегваме нито един човек или регион“.

Водещи общоевропейски проекти

ГД „Регионална политика“ предложи три водещи проекта за Европейската година на младежта, които заедно осигуряват 3 милиона евро за подкрепа на младите хора.

С акцент върху Европейската зелена сделка и справедливия преход EUTeens4Green ще предложи безвъзмездни средства за инициативи в областта на климата на млади хора на възраст между 15 и 24 години. Поканата за представяне на предложения за проекти е насочена към младите хора, живеещи в един от регионите, включени във Фонда за справедлив преход (ФСП).

Проектът насърчава участието на младите хора в разработването и прилагането на политиката на сближаване и на по-зелена Европа. Крайният срок за подаване на заявления за проекти е удължен до януари 2023 г.

В най-отдалечените региони на ЕС, от Гваделупа до Азорските острови и Реюнион, друг проект ще засили ролята на младите хора на възраст 15 — 24 години и ще ги насърчи да станат по-активни в своята общност. Младежи за най-отдалечените региони е двугодишен проект, който ще подкрепи действия, съобразени с всеки регион, които ще допринесат за подобряване на качеството на живот, местното развитие и растеж.

Няма конкретна област или тема, върху която предложените действия трябва да се съсредоточат. Особено очаквани са обаче проектите, свързани с приоритетите на ЕС — като екологичния и цифровия преход и възстановяването. 

Младите хора от ЕС и съседните страни също имат възможност да се включат в проекти за териториално сътрудничество благодарение на програмите Youth4Cooperation и Interreg.

Надграждайки Младежкия манифест на Interreg Комисията покани младите хора на поредица от събития през цялата година, чиято кулминация беше Срещата на високо равнище „Youth4Cooperation“ през ноември. Препоръките от Младежкия манифест ще продължат да се изпълняват.

 

Използване на пълния потенциал на младите хора

Политиката на сближаване съфинансира няколко допълнителни действия в партньорство с други политики на ЕС за по-нататъшна подкрепа на младите европейци — от журналисти до дизайнери и млади фермери.

В продължение на повече от пет години програмата Youth4Regions предоставя обучение, менторство и професионален опит на млади журналисти и студенти по журналистика. Тя продължи и през 2022 г., за да подпомогне по-добре начинаещи журналисти и фотографи.

С Наградите  за изгряващи звезди се отличават представители на по-младите поколения, които разработват нови концепции и идеи за красиви, устойчиви и приобщаващи пространства. Наградите са за концепции или идеи, представени от европейци на възраст 30 години или по-млади.

В селските райони младите хора ще се възползват от платформа за съживяване на селските райони, която ще бъде създадена в партньорство с Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“. Платформата ще подкрепя предимно региони, засегнати от намаляване броя на населението, застаряване на населението и липса на икономически възможности — особено полезна за младите хора, които живеят в такива райони или могат да решат да се преместят там.

Нито един регион не трябва да бъде пренебрегван

Няколко проекта, финансирани от ЕС, показаха на практика стойността на регионалното финансиране за младите европейци.

Пилотният проект e-Schools осигури ИКТ оборудване и цифрови образователни инструменти за 151 начални и средни училища в Хърватия. В по-дългосрочен план проектът ще подготви по-добре учениците за висше образование и ще насърчи ученето през целия живот.

В Сардиния проектът YACOPO активно включи младите хора в мониторинга на политиката на сближаване за периода 2014 — 2020 г. и в разработването и изпълнението на настоящия програмен период. Посредством семинари проектът запозна по-подробно управляващите органи с приоритетите на младите хора и гражданското общество.

Докато за плана за възстановяването на ЕС, NextGenerationEU, е важно младите хора да бъдат поставени в основата на европейските решения на ключови предизвикателства, като напр. изменението на климата и цифровата трансформация, политиката на сближаване е в отлична позиция да подкрепя младите европейци и ще продължи да го прави до 2027 г. и след това.

Европейската година на младежта може и да е към своя край, но приносът на нейното наследство ще продължи десетилетия напред.

Научете повече: 

Европейска година на младежта 2022