breadcrumb.ecName

Evropský rok mládeže přináší nové přístupy k posílení postavení mladých lidí

  • 30 Nov 2022
Evropský rok mládeže 2022 byl příležitostí k ocenění a posílení postavení mladých Evropanů. V průběhu roku vedla politika soudržnosti k několika iniciativám a zapojila mladé lidi do otevřeného dialogu s cílem mobilizovat a podpořit jejich úsilí o dosažení zelené a odolné Evropy.
Evropský rok mládeže přináší nové přístupy k posílení postavení mladých lidí

Krize způsobená pandemií koronaviru v minulých letech měla na evropskou mládež vážný dopad. Nyní více než kdy jindy musí EU podporovat a povzbuzovat naše mladé lidi, aby se stali aktivními a angažovanými občany.

Kromě kalendáře plného akcí zaměřených na mládež se v roce 2022 uskutečnila řada akcí v oblasti politiky soudržnosti ve spolupráci s Evropským parlamentem, členskými státy, regionálními a místními orgány a mladými lidmi samotnými. Tato opatření naplňují dlouhodobou vizi, kterou je inkluzivnější zapojení mládeže.

„Mladí lidé se mohou stát hybateli změn, podnikateli a inovátory ve svých místních komunitách,“ říká komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreira. „Potřebujeme, aby mladí lidé měli vizi, zapojili se a podíleli se na utváření budoucnosti EU a nenechali nikoho a žádný region pozadu.“

Stěžejní projekty v rámci celé EU

GŘ REGIO navrhlo tři stěžejní projekty pro Evropský rok mládeže, které dohromady představují 3 miliony EUR na podporu mladých lidí.

Program EUTeens4Green se zaměřením na Zelenou dohodu pro Evropu a spravedlivý přechod nabídne mladým lidem ve věku od 15 do 24 let granty na klimatické iniciativy. Výzva k předkládání návrhů projektů je zaměřena na mladé lidi žijící v jednom z regionů zahrnutých do Fondu pro spravedlivý přechod (JTF).

Tento projekt podporuje účast mladých lidí na utváření a provádění politiky soudržnosti a zelenější Evropy. Termín pro podávání žádostí o projekty byl prodloužen do ledna 2023.

Další projekt bude posilovat postavení mladých lidí ve věku 15–24 let a povzbuzovat je k většímu zapojení v jejich komunitě v nejvzdálenějších regionech EU, od Guadeloupu přes Azorské ostrovy až po Réunion. Mládež pro nejvzdálenější regiony je dvouletý projekt, který bude podporovat aktivity přizpůsobené jednotlivým regionům, které přispějí ke zlepšení kvality života, místního rozvoje a růstu.

Tato navrhovaná opatření se nemusí nutně zaměřit na žádnou konkrétní oblast ani téma. Vítány jsou však zejména projekty spojené s prioritami EU, jako je například ekologický a digitální přechod a obnova. 

Možnost zapojit se do projektů územní spolupráce mají také mladí lidé z EU nebo sousedních zemí a to díky programu Youth4Cooperation a Interreg.

Na základě Manifestu mláděže programu Interreg pozvala Komise v průběhu roku mladé lidi na řadu akcí, které vyvrcholily listopadovým summitem Youth4Cooperation. Doporučení z Manifestu mládeže budou prováděna i nadále.

 

Využití plného potenciálu mladých lidí

Politika soudržnosti spolufinancuje ve spolupráci s dalšími politikami EU několik dalších akcí na další podporu mladých Evropanů, od novinářů přes designéry až po mladé zemědělce.

Program Youth4Regions již více než pět let poskytuje školení, mentoring a pracovní zkušenosti mladým novinářům a studentům žurnalistiky. V roce 2022 se ten program rozšířil, aby lépe podporoval začínající novináře a fotografy.

Nové evropské ceny Bauhaus pro vycházející hvězdy oceňují mladé generace, které rozvíjejí nové koncepty a nápady pro krásné, udržitelné a inkluzivní prostory. Ceny jsou určeny pro koncepty nebo nápady předložené Evropany ve věku do 30 let.

Ve venkovských oblastech budou mladí lidé moci využívat platformu pro revitalizaci venkova, která bude vytvořena ve spolupráci s Generálním ředitelstvím pro zemědělství a rozvoj venkova. Platforma bude podporovat především regiony postižené úbytkem obyvatelstva, stárnutím a nedostatkem ekonomických příležitostí, což je užitečné zejména pro mladé lidi, kteří v těchto oblastech žijí nebo se tam mohou rozhodnout přestěhovat.

Nenecháváme žádný region pozadu

Několik projektů financovaných EU prokázalo hodnotu, kterou regionální financování pro mladé Evropany má.

Pilotní projekt e-Schools poskytl IT vybavení a digitální vzdělávací nástroje pro 151 základních a středních škol v Chorvatsku. V dlouhodobém hledisku tento projekt lépe připraví žáky na vysokoškolské studium a podpoří jejich celoživotní vzdělávání.

Na Sardinii byli mladí lidé v rámci projektu YACOPO aktivně zapojeni do monitorování politiky soudržnosti na období 2014–⁠2020 a do přípravy a provádění současného programového období. Tento projekt poskytl řídícím orgánům prostřednictvím seminářů lepší znalosti o prioritách mladých lidí a občanské společnosti.

Zatímco pro plán obnovy EU, NextGenerationEU, je důležité, aby se mladí lidé stali jádrem evropských řešení klíčových výzev, jako je změna klimatu a digitální transformace, politika soudržnosti zase má ideální předpoklady k tomu, aby podporovala mladé Evropany, a bude v tom pokračovat až do roku 2027 i po něm.

Evropský rok mládeže se sice blíží ke svému konci, ale jeho odkaz bude pokračovat ještě několik desetiletí.

Další informace: 

Evropský rok mládeže 2022