breadcrumb.ecName

Az ifjúság európai éve új megközelítésekkel erősíti a fiatalok szerepvállalását

  • 30 Nov 2022
Az ifjúság európai éve (2022.) alkalmat adott az európai fiatalok elismerésére és szerepvállalásának növelésére. A kohéziós politika számtalan kezdeményezés elindítását tette lehetővé az év során, valamint nyílt párbeszédbe vonta be a fiatalokat egy zöld és ellenálló Európa elérését célzó erőfeszítéseik mozgósítása és támogatása céljából.
Az ifjúság európai éve új megközelítésekkel erősíti a fiatalok szerepvállalását

Az elmúlt évek koronavírus-válsága Európa fiataljait is súlyosan érintette. Az EU-nak most minden eddiginél jobban kell támogatnia és ösztönöznie fiataljainkat arra, hogy aktív, elkötelezett polgárokká váljanak.

A 2022. évi naptár bővelkedett az ifjúságot megszólító eseményekben, továbbá számos kohéziós politikai fellépés is megvalósult az Európai Parlamenttel, a tagállamokkal, a regionális és helyi hatóságokkal és magukkal a fiatalokkal együttműködésben. Ezen intézkedések egy olyan hosszú távú elképzelést képviselnek a gyakorlatban, amely a fiatalok inkluzívabb részvételét célozza.

„A fiatalok a változás előmozdítói lehetnek, helyi közösségeik vállalkozóivá és újítóivá válhatnak” – nyilatkozott Elisa Ferreira, kohézióért és reformokért felelős biztos. „Szükségünk van a fiatalok elképzeléseire, szerepvállalására és részvételére az EU jövőjének alakításához, és senkit, illetve egyetlen régiót sem hagyhatunk magára.”

Uniós szintű vezérprojektek

A Regionális és Várospolitikai Főigazgatóság három vezérprojektre tett javaslatot az ifjúság európai évének keretében, amelyek összesen 3 millió euró értékű támogatást jelentenek a fiatalok számára.

Az európai zöld megállapodásra és az igazságos átmenetre összpontosító EUTeens4Green projekt a 15 és 24 év közötti fiatalok számára nyújt támogatást az éghajlatváltozással kapcsolatos kezdeményezésekhez. A pályázati felhívások az Igazságos Átmenet Alap (IÁA) alá tartozó régiókban élő fiatalokat célozza.

A projekt célja, hogy elősegítse a fiatalok részvételét a kohéziós politika kidolgozásában, valamint egy zöldebb Európa megvalósításában. A projektpályázatok benyújtásának határidejét 2023 januárjáig meghosszabbították.

Az EU legkülső régióiban – Guadeloupe-tól az Azori-szigeteken át Réunionig – egy másik projekt ösztönzi aktívabb szerepvállalásra a 15 és 24 év közötti fiatalokat saját közösségeikben. Az „Ifjúság a legkülső régiókért” (Youth for Outermost Regions) elnevezésű, kétéves projekt az életminőség, a helyi fejlődés és a növekedés javításához hozzájáruló, egyes régiókra szabott fellépéseket hivatott támogatni.

A javasolt intézkedések fókuszterülete és témája nincs meghatározva. Az uniós prioritásokkal – például a zöld és digitális átállással, valamint a helyreállítással – összefüggő projektek azonban különösen üdvözlendők. 

A Youth4Cooperation és az Interreg projekteknek köszönhetően az EU-t vagy a szomszédos országokat képviselő fiatalok lehetőséget kaphatnak a területi együttműködési projektekben való részvételre is.

A Bizottság – az Interreg Ifjúsági kiáltványát alapul véve – számtalan eseményre hívta meg a fiatalokat az év során, a rendezvények csúcspontja pedig a novemberben megrendezett Youth4Cooperation csúcstalálkozó volt. Az Ifjúsági kiáltvány ajánlásainak végrehajtása töretlenül folytatódik.

 

A fiatalokban rejlő potenciál teljes kiaknázása

A kohéziós politika más uniós szakpolitikákkal partnerségben nagy számban társfinanszíroz egyéb fellépéseket is, hogy további támogatást nyújtson a fiatal európaiak számára az újságíróktól kezdve a tervezőkön keresztül egészen a fiatal mezőgazdasági termelőkig.

A Youth4Regions program immár több mint öt éve képzést, mentorálást és munkatapasztalatot biztosít fiatal újságírók és újságíró-hallgatók számára. A program 2022-ben a feltörekvő újságírók és fotósok támogatása céljából kibővült.

A fiatal tehetségeket célzó Új Európai Bauhaus-díjak a gyönyörű, fenntartható és inkluzív terekkel kapcsolatos koncepciókat és ötleteket kidolgozó, fiatalabb generációt ismerik el. E díjak a 30 éves vagy annál fiatalabb európai polgárok koncepcióit vagy ötleteit jutalmazzák.

A vidéki térségekben a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósággal partnerségben megvalósuló vidékélénkítő platform előnyeit élvezhetik a fiatalok. A platform a tervek szerint leginkább az elnéptelenedés és az idősödő népesség által érintett, valamint a gazdasági lehetőségek hiányában szenvedő régiók támogatására szolgál majd, ami különösen nagy segítség az ilyen térségekben élő, vagy esetleg oda költöző fiatalok számára.

Egyetlen régió sem maradhat le

A fiatal európai polgárokat támogató regionális finanszírozás értékét számos uniós finanszírozású projekt bizonyította a gyakorlatban.

Az e-Schools kísérleti projekt 151 általános és középiskolát látott el IKT-felszereléssel és digitális oktatási eszközökkel Horvátországban. A projekt hosszú távon jobban felkészíti a tanulókat a felsőoktatásra, és az egész életen át tartó tanulásra ösztönzi őket.

A szardíniai YACOPO projekt aktívan bevonta a fiatalokat a 2014. és 2020. közötti időszakra szóló kohéziós politika nyomon követésébe, valamint a jelenlegi programozási időszak tervezésébe és végrehajtásába. A projekt workshopok keretében nyújtott tájékoztatást az irányító hatóságok számára, hogy jobban megismerhessék a fiatalok és a civil társadalom prioritásait.

Míg az uniós helyreállítási terv, a NextGenerationEU központi szereppel ruházza fel a fiatalokat a kulcsfontosságú kihívások – többek között az éghajlatváltozás és a digitális átállás – európai megoldásainak megtalálásában, a kohéziós politika tökéletesen megfelelő arra, hogy töretlenül támogassa az európai fiatalokat egészen 2027-ig, sőt azt követően is.

Az ifjúság európai éve lassan a végéhez közeledik, öröksége azonban az elkövetkezendő évtizedekre is kihat.

További információk: 

Az ifjúság európai éve (2022)