breadcrumb.ecName

Europos jaunimo metai padėjo rasti naujų būdų, kaip jaunimui suteikti daugiau galių

  • 30 Nov 2022
2022-ieji buvo paskelbti Europos jaunimo metais, todėl šie metai buvo puiki galimybė pagerbti jaunus europiečius ir suteikti jiems daugiau galių. Visus metus sanglaudos politika padėjo įgyvendinti keletą iniciatyvų ir skatino jaunimą dalyvauti atvirame dialoge, kad būtų sutelktos ir paremtos jų pastangos sukurti žalią ir atsparią Europą.
Europos jaunimo metai padėjo rasti naujų būdų, kaip jaunimui suteikti daugiau galių

Pastarųjų metų koronaviruso krizė stipriai paveikė Europos jaunimą. Dabar labiau nei bet kada ES turi remti mūsų jaunuolius ir skatinti juos tapti aktyviais bei veikliais piliečiais.

Be daugybės jaunimui skirtų renginių, 2022 m. bendradarbiaujant su Europos Parlamentu, valstybėmis narėmis, regionų ir vietos valdžios institucijomis ir pačiu jaunimu buvo vykdomi įvairūs sanglaudos politikos veiksmai. Šios priemonės atspindi ilgalaikę įtraukesnio jaunimo dalyvavimo viziją.

„Jaunimas gali paskatinti pokyčius savo bendruomenėse, tapti verslininkais ir novatoriais, – teigia už sanglaudos politiką ir reformas atsakinga Komisijos narė Elisa Ferreira. – Mums reikia jaunimo vizijos, įsitraukimo ir dalyvavimo kuriant ES ateitį, nepaliekant nuošalyje nė vieno žmogaus ir nė vieno regiono.“

Pavyzdiniai ES projektai

Regioninės ir miestų politikos generalinis direktoratas pasiūlė tris pavyzdinius Europos jaunimo metų projektus, kurie kartu sudaro 3 mln. EUR jaunimui paremti.

Įgyvendinant Europos žaliajam kursui ir teisingai pertvarkai skirtą projektą „EUTeens4Green“ 15–24 metų jaunuoliams bus siūlomos subsidijos klimato iniciatyvoms įgyvendinti. Projektų pasiūlymus teikti kviečiami jaunuoliai, gyvenantys viename iš Teisingos pertvarkos fondo (TPF) remiamų regionų.

Projektas skatina jaunuolių dalyvavimą formuojant ir įgyvendinant sanglaudos politiką bei kuriant žalesnę Europą. Projektų paraiškų teikimo terminas pratęstas iki 2023 m. sausio mėn.

Kitas projektas atokiausiuose ES regionuose – nuo Gvadelupos iki Azorų salų ir Reunjono – suteiks 15–24 metų jaunuoliams daugiau galių ir paskatins juos aktyviau veikti savo bendruomenėje. „Youth for Outermost Regions“ (Jaunimas atokiausiems regionams) yra dvejų metų projektas, kurio metu bus remiami kiekvienam regionui pritaikyti veiksmai, kuriais prisidedama prie geresnės gyvenimo kokybės, vietos plėtros ir augimo.

Nors siūlomi veiksmai neturi būti skirti kokiai nors konkrečiai sričiai ar temai, ypač laukiami projektai, susiję su ES prioritetais, tokiais kaip žalioji ir skaitmeninė pertvarka bei atsigavimas. 

„Youth4Cooperation“ ir INTERREG suteikia galimybę jaunimui iš ES ar kaimyninių šalių taip pat įsitraukti į teritorinio bendradarbiavimo projektus.

Remdamasi INTERREG jaunimo manifestu, Komisija visus metus kvietė jaunuolius į įvairius renginius, kuriuos vainikavo lapkričio mėn. vykęs „Youth4Cooperation“ aukščiausiojo lygio susitikimas. Jaunimo manifesto rekomendacijos ir toliau bus įgyvendinamos.

 

Viso jaunimo potencialo išnaudojimas

Siekiant ir toliau remti jaunus europiečius – nuo žurnalistų iki dizainerių ir jaunųjų ūkininkų, sanglaudos politikos lėšomis bendrai finansuojami keli papildomi veiksmai, apimantys ir kitas ES politikos sritis.

Įgyvendinant programą „Youth4Regions“ jau daugiau nei penkerius metus jaunieji žurnalistai ir žurnalistikos studentai gali dalyvauti mokymuose, naudotis mentorystės paslaugomis ir įgyti darbo patirties. 2022 m. ji buvo išplėsta, siekiant užtikrinti geresnę paramą jauniesiems žurnalistams ir fotografams.

Kylančių naujojo europinio bauhauzo žvaigždžių apdovanojimai teikiami jaunajai kartai, kuri kuria naujas koncepcijas ir idėjas, padedančias kurti gražias, tvarias ir įtraukias erdves. Premijos skiriamos už koncepcijas ir idėjas, kurias pateikia 30 metų ir jaunesni europiečiai.

Kaimo vietovėse jaunimas galės naudotis kaimo atgaivinimo platforma, kuri bus sukurta bendradarbiaujant su Žemės ūkio ir kaimo plėtros generaliniu direktoratu. Platforma daugiausia rems regionus, kuriuose jaučiamas gyventojų skaičiaus mažėjimas, senėjimas ir ekonominių galimybių trūkumas. Ji ypač naudinga tokiose vietovėse gyvenantiems ar į jas svarstantiems persikelti jaunuoliams.

Nepamirštas nė vienas regionas

Vietos lygmeniu keli ES lėšomis finansuojami projektai parodė regioninio finansavimo jauniesiems europiečiams vertę.

Vykdant Bandomąjį e. mokyklų projektą IRT įranga ir skaitmeninėmis švietimo priemonėmis buvo aprūpinta 151 Kroatijos pradinė ir vidurinė mokykla. Ilgalaikėje perspektyvoje projektas padės geriau paruošti mokinius aukštajam mokslui ir skatins mokymąsi visą gyvenimą.

Sardinijoje projektas YACOPO aktyviai įtraukė jaunimą į 2014–2020 m. sanglaudos politikos stebėseną ir dabartinio programavimo laikotarpio kūrimą bei įgyvendinimą. Per organizuojamus praktinius seminarus valdymo institucijos galėjo geriau susipažinti su jaunimo ir pilietinės visuomenės prioritetais.

Nors įgyvendinant ES ekonomikos gaivinimo planą „NextGenerationEU“ svarbu, kad jaunimas būtų pagrindinis Europos variklis sprendžiant pagrindinius iššūkius, tokius kaip klimato kaita ir skaitmeninė transformacija, sanglaudos politika puikiai tinka jauniems europiečiams remti ir ji tai darys iki pat 2027 m. ir vėliau.

Nors Europos jaunimo metai artėja prie pabaigos, jų palikimas bus juntamas dar ne vieną dešimtmetį.

Daugiau informacijos: 

Europos jaunimo 2022 metai