breadcrumb.ecName

Euroopa noorteaasta pakub uusi lähenemisviise noorte mõju suurendamiseks

  • 30 Nov 2022
Euroopa noorteaasta 2022 on olnud võimalus austada noori eurooplasi ja suurendada nende mõjuvõimu. Kogu aasta vältel korraldati ühtekuuluvuspoliitika raames mitmeid algatusi, mis kaasasid noori avatud dialoogi, et neid mobiliseerida ja toetada nende jõupingutusi rohelise ja vastupanuvõimelise Euroopa saavutamiseks.
Euroopa noorteaasta pakub uusi lähenemisviise noorte mõju suurendamiseks

Viimaste aastate koroonaviiruse kriis mõjutas Euroopa noori tõsiselt. Nüüd peab EL rohkem kui kunagi varem toetama ja julgustama meie noori saama aktiivseteks kaasatud kodanikeks.

Lisaks ajakavale, mis oli täis noortele suunatud üritusi, toimus 2022. aastal koostöös Euroopa Parlamendi, liikmesriikide, piirkondlike ja kohalike omavalitsuste ning noortega mitmeid ühtekuuluvuspoliitika tegevusi. Need meetmed kujutavad endast pikaajalist visiooni noorte kaasavamaks osalemiseks.

„Noored võivad saada oma kohalikes kogukondades muutuste elluviijateks, ettevõtjateks ja novaatoriteks,“ ütles ühtekuuluvuse ja reformide volinik Elisa Ferreira. „Me vajame noorte nägemust, kaasatust ja osalemist ELi tuleviku kujundamisel, jätmata kõrvale kedagi ega ühtegi piirkonda.“

Kogu ELi hõlmavad juhtprojektid

Regionaal- ja linnapoliitika peadirektoraat pakkus Euroopa noorteaasta jaoks välja kolm juhtprojekti, mis kokku toetavad noori 3 miljoni euroga.

Keskendudes Euroopa rohelisele kokkuleppele ja õiglasele üleminekule, pakub EUTeens4Green 15–24aastastele noortele toetusi kliimaalgatusteks. Projektikonkurss on suunatud noortele, kes elavad ühes õiglase ülemineku fondiga (JTF) hõlmatud piirkonnas.

Projektiga edendatakse noorte osalemist ühtekuuluvuspoliitika kujundamisel ja rakendamisel ning rohelisemat Euroopat. Projektitaotluste esitamise tähtaega pikendati 2023. aasta jaanuarini.

ELi äärepoolseimates piirkondades, alates Guadeloupest kuni Assooride ja Le Réunionini, suurendatakse 15–24aastaste noorte mõjuvõimu ja julgustatakse neid oma kogukonnas aktiivsemaks muutuma. Äärepoolseimate piirkondade noored on kaheaastane projekt, millega toetatakse igale piirkonnale kohandatud meetmeid, mis aitavad parandada elukvaliteeti, kohalikku arengut ja majanduskasvu.

Puudub konkreetne valdkond või teema, millele need kavandatud meetmed peaksid keskenduma. Siiski on eriti teretulnud projektid, mis on seotud ELi prioriteetidega, nagu rohe- ja digipööre ning majanduse taastumine. 

ELi või naaberriikide noortele antakse ka võimalus osaleda territoriaalse koostöö projektides tänu programmidele Youth4Cooperation ja Interreg.

Interregi noortemanifestile tuginedes kutsus komisjon noori terve aasta jooksul toimuvatele üritustele, mis kulmineerusid novembris toimuva Youth4Cooperationi koostöö tippkohtumisega. Noorte manifesti soovituste rakendamist jätkatakse.

 

Noorte täieliku potentsiaali ärakasutamine

Ühtekuuluvuspoliitika kaasrahastab koostöös teiste ELi poliitikavaldkondadega mitmeid täiendavaid meetmeid, et toetada noori eurooplasi alates ajakirjanikest kuni disainerite ja noorte põllumajandustootjateni.

Programm Youth4Regions on pakkunud noortele ajakirjanikele ja ajakirjanduse üliõpilastele koolitust, mentorlust ja töökogemust üle viie aasta. 2022. aastal see laienes, et toetada paremini ambitsioonikaid ajakirjanikke ja fotograafe.

Uue Euroopa Bauhausi auhindadega „Rising Stars“ tunnustatakse nooremaid põlvkondi, kes arendavad kujunemisjärgus kontseptsioone ja ideid kaunite, jätkusuutlike ja kaasavate ruumide loomiseks. Auhinnad antakse 30aastaste ja nooremate eurooplaste esitatud kontseptsioonide või ideede eest.

Maapiirkondades saavad noored kasu maapiirkondade taaselustamise platvormist, mis luuakse koostöös põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadiga. Platvorm toetab peamiselt rahvastikukao, vananemise ja majanduslike võimaluste puudumise tõttu kannatavaid piirkondi ning see on eriti kasulik sellistes piirkondades elavatele noortele või neile, kes võivad otsustada sinna kolida.

Ühtki piirkonda ei jäeta maha

Kohapeal on mitmed ELi rahastatud projektid näidanud piirkondliku rahastamise väärtust noortele eurooplastele.

E-koolide katseprojekti raames pakuti Horvaatia 151 alg- ja keskkoolile IKT-seadmeid ja digiõppe vahendeid. Pikemas perspektiivis valmistab projekt õpilasi kõrghariduseks paremini ette ja soodustab elukestvat õpet.

Sardiinias kaasas projekt YACOPO noori aktiivselt 2014.–2020. aasta ühtekuuluvuspoliitika järelevalvesse ning praeguse programmitöö perioodi kavandamisse ja rakendamisse. Seminaride kaudu andis projekt korraldusasutustele paremaid teadmisi noorte ja kodanikuühiskonna prioriteetidest.

Samas kui ELi taastekava NextGenerationEU jaoks on oluline asetada noored Euroopa peamiste probleemide (nagu kliimamuutused ja digiüleminek) lahenduste keskmesse, on ühtekuuluvuspoliitikal suurepärane võimalus toetada noori eurooplasi ning see jätkub kuni 2027. aastani ja pärast seda.

Euroopa noorteaasta võib lõppeda, kuid selle pärand jätkub veel aastakümneid.

Lisateave: 

Euroopa noorte aasta 2022