Заетост, социални въпроси и приобщаване

България - Сумиране на осигурителните периоди от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство

Разпоредбите на регламентите за социално осигуряване (Регламент (ЕО) № 883/2004 и Регламент (ЕО) № 987/2009) предвиждат взаимното зачитане на осигурителните периоди от държавите в случаите, в които дадено лице е живяло и/или е работило в повече от една държава-членка. Тези разпоредби се прилагат и за Норвегия, Лихтенщайн, Исландия, Швейцария и в някои случаи за Обединеното кралство. Споразумението за оттегляне и Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство уреждат други случаи на социалноосигурителни права

Как е уредена социалната сигурност в европейските регламенти

Правото на свободно движение и установяване в ЕС е една от основите на организацията. То се гарантира по няколко начина, един от които е непрекъсната социална сигурност където и по какъвто и повод да се намирате в ЕС.

Непрекъснатото социално покритие означава, че периодите ни на осигуряване от различните държави членки важат навсякъде в другите държави членки все едно са техни собствени.

При изчисляване на осигурителен стаж от няколко държави членки периодите на осигуряване се зачитат все едно са завършени в една и съща държава. Същото се отнася и за периодите на заетост и пребиваване. Сумират се само периодите, не се сумира размерът на осигурителните вноски.

Всеки случай трябва да бъде оценен индивидуално, за да се определи дали дадено лице попада в приложното поле на чл. 30 от Споразумението за оттегляне и следователно се прилагат Регламентите за координация на системите за социлнасигурност в ЕС, или ако те попадат в обхвата на ситуациите, описани в чл. 32 от Споразумението за оттегляне и/или влизат в обхвата на вътрешното законодателство.

За кои обезщетения и помощи важи правилото

Обезщетенията, за които се сумират периодите на осигуряване от няколко страни членки, са всички обезщетения от всички клонове на социалната сигурност:

  • обезщетения за болест – в пари и в натура;
  • обезщетения за майчинство/бащинство – в пари и в натура;
  • обезщетени при инвалидност – в пари и в натура;
  • обезщетения при старост;
  • обезщетения при смърт;
  • обезщетения при трудови злополуки и професионални болести – в пари и в натура;
  • предпенсионни обезщетения;
  • обезщетения за безработица;
  • семейни обезщетения;
  • специални обезщетения, независещи от вноски.

Не се сумират периодите на социално подпомагане, което се отпуска при бедност.

Обезщетения или пенсии се изплащат навсякъде в ЕС, независимо от това къде живее лицето и коя държава е отпуснала обезщетението.

Правото Ви на обезщетения зависи от условията за придобиване на това право на държавата, която отпуска обезщетението.

Ако сте се осигурявали при работа в няколко държави от ЕС, осигурителните Ви вноски не се прехвърлят в една от тях. Вместо това получавате обезщетения или пенсии от всички държави, в които сте се осигурявали или само от една, но за всички осигурителни периоди. Ако осигуряването Ви в една държава членка е задължително, а Вие сте избрали да се осигурявате и доброволно, при сумирането се взима само периода на задължителното осигуряване.

Какво трябва да направя

Обменът на информация между компетентните институции в ЕС относно социалноосигурителните права се извършва изцяло по електронен път. Следователно при настъпване на съответното събитие е необходимо да посочите на съответната компетентна институция в държавата, в която живеете по време на кандидатстване, че имате осигурителни периоди и в други държави. Впоследствие Вашите осигурителни периоди ще бъдат потвърдени от компетентните институции посредством електронния обмен. Следователно не е необходимо да се предприемат действия за зачитане на Вашите осигурителни периоди, тъй като те ще бъдат потвърдени от компетентните институции при кандидатстване за определен вид обезщетение от материалния обхват на координационните разпоредби.

Използвани термини и съкращения

  • Европейско икономическо пространство (ЕИП) – страните от Европейския съюз, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.

Необходими документи

  • Социалноосигурителната информация за лицата се прехвърля между компетентните институции по електронен път чрез системата за електронен обмен на социалноосигурителна информация (EESSI). .

Моите права

В линковете по-долу са описани законите и страниците на институциите, които определят Вашите права, те не са страници на Европейската комисия и не представляват мнението на Комисията:

Публикации на Европейската комисия:

Контакти за повече информация?

Министерство на труда и социалната политика

  • София 1051, ул. Триадица №2
  • Телефон: +359 2 8119 443
  • Факс: +359 2 988 44 05; +359 2 986 13 18
  • Е-mail: mlsp@mlsp.government.bg

Министерство на здравеопазването

Национална агенция по приходите

Национален осигурителен институт

Национална здравноосигурителна каса

Свързани новини

Няма новини от последните шест месеца.

Споделете тази страница