Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Sąžininga, žalioji ir skaitmeninė pertvarka, moksliniai tyrimai

© Adobe Stock

Laikantis darnaus vystymosi tikslų ir Europos socialinių teisių ramsčio, teisingumas ir solidarumas yra pagrindiniai Europos žaliojo kurso tikslai ir principai, įskaitant:

Teisinga žalioji pertvarka. Pagrindinės veiksmų sritys

Teisingo perėjimo prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos užtikrinimas

2022 m. birželio 16 d. Tarybos rekomendacijoje dėl sąžiningo perėjimo prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos užtikrinimo išdėstytos išsamios gairės valstybėms narėms dėl būtinų politikos priemonių rinkinių, kad vykdant žaliąją pertvarką niekas nebūtų paliktas nuošalyje.

Komisijos tolesni veiksmai, be kita ko, yra šie:

  • įgyvendinimo stebėsena;
  • bendradarbiavimas su suinteresuotaisiais subjektais, be kita ko, 2022 m. lapkričio 16–17 d. Europos užimtumo ir socialinių teisių forume, daugiausia dėmesio skiriant žaliosios pertvarkos socialiniam aspektui; 
  • tolesnis įrodymų bazės stiprinimas, pavyzdžiui, geresnis duomenų rinkimas ir viešosios nuomonės tyrimai apie žaliosios pertvarkos teisingumo suvokimą ir jos faktinį poveikį vietoje vietos ir įmonių lygmenimis.

Kaip nurodyta metinėse Europos semestro šalių ataskaitoseEuropos semestras ir energetikos sąjungos bei klimato politikos veiksmų valdymas yra pagrindinės pažangos stebėjimo sistemos.

Žaliosios pertvarkos užimtumo, įgūdžių, socialiniai ir paskirstomojo poveikio aspektai

Siekdama pagrįsti įrodymais grindžiamą politikos formavimą, Komisija atlieka žaliosios pertvarkos užimtumo, įgūdžių, socialinių ir paskirstomojo poveikio aspektų, taip pat kintančių geopolitinių aplinkybių ir kylančių energijos kainų mokslinius tyrimus ir analizę.

Pagrindiniai projektai yra bendri Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinio direktorato (EMPL GD) ir Jungtinio tyrimų centro (JRC) projektai:

  • Poveikio užimtumui ir pajamų pasiskirstymui vertinimas ir stebėsena (GD-AMEDI)
  • Geopolitinių pokyčių poveikio pajamų pasiskirstymui ir jų tiesioginių bei netiesioginių socialinių ir ekonominių padarinių vertinimas ir būsimų energijos kainų scenarijų socialinis ir ekonominis testavimas nepalankiausiomis sąlygomis (AMEDI+)

Komisija taip pat atlieka mokslinius tyrimus kitose svarbiose srityse, pavyzdžiui, prisitaikymo prie klimato kaitos ir teisingo atsparumo, taip pat transporto galimybių nepritekliaus srityse.

2022 m. strateginio prognozavimo ataskaitoje pabrėžiami žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos trūkumai ir sinergija; tai padeda daugiau dėmesio skirti dinamiškam nuoseklumui, pasirengimui ir atsparumui.

Siekdama remti konkrečių sprendimų, kuriais remiama teisinga pertvarka vietoje, kūrimą ir įgyvendinimą, 2022 m. Komisija paskelbė kvietimą teikti pasiūlymus dėl socialinių inovacijų siekiant teisingos žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos, ragindama socialinės ekonomikos subjektus, mokymo įstaigas, vietos valdžios institucijas, susijusias bendruomenes ir kitus suinteresuotuosius subjektus teikti pasiūlymus dėl novatoriškų veiksmų, kuriais būtų skatinama teisinga pertvarka vietoje, rengimo, bandymo ir testavimo. Atrinkti projektai bus įgyvendinami 2023–2024 m.

Teisingos pertvarkos visais lygmenimis skatinimas

Komisija aktyviai bendradarbiauja su suinteresuotaisiais subjektais rengdama, įgyvendindama ir stebėdama teisingos pertvarkos politiką ir susijusius veiksmus, be kita ko, su:

Komisija skatina teisingą pertvarką tarptautiniu lygmeniu, atsižvelgdama į ES išorės energetikos strategiją ir darnaus vystymosi tikslus. Ji dalyvauja tarptautiniuose renginiuose bei konferencijose ir bendradarbiauja su tarptautiniais suinteresuotaisiais subjektais, be kita ko:

Teisinga skaitmeninė pertvarka. Pagrindinės veiksmų sritys

Komisija atlieka skaitmeninės pertvarkos teisingumo aspekto politikos analizę ir mokslinius tyrimus, atsižvelgdama į Europos skaitmeninį dešimtmetį ir remdama Europos skaitmenines teises ir principus. Siekdama tolesnės pažangos įgyvendinant šias dvi iniciatyvas, Komisija bendradarbiauja su suinteresuotaisiais subjektais skaitmeninės atskirties ir skaitmeninių įgūdžių tikslų kausimais.

Darbo ateitis

Bendradarbiaudama su Jungtiniu tyrimų centru ateities darbo vietų klausimais (FutureJobs), Komisija siekia gilinti įžvalgas apie darbo ateitį ir skaitmeninės transformacijos, įskaitant darbą skaitmeninėse platformose, socialinį ir ekonominį aspektą (atliekant būsimą trečiąjį COLLEEM tyrimą), taip pat apie paslaugų automatizavimo ir algoritminio valdymo poveikį darbo rinkai. Komisija siekia išplėsti projektą, kad galėtų įvertinti žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos sinergiją.

Kurdama Europos mokslinių tyrimų erdvę, Komisija pradeda naują mokslinių tyrimų veiklą „ERA4FutureWork“, kuria siekiama sukurti erdvę suinteresuotiesiems subjektams keistis informacija apie mokslinių tyrimų ir inovacijų (MTI) spragas, prioritetus ir ateities darbo finansavimo galimybes. Ji pradės dialogą su valstybėmis narėmis ir mokslinių tyrimų bendruomene dėl svarbiausių ES įmonėms ir darbuotojams kylančių iššūkių, įskaitant MTI vaidmenį palengvinant teisingą žaliąją ir skaitmeninę pertvarką.

Indėlis į programą „Europos horizontas“

Vykdydamas savo naują Mokslinių tyrimų generalinio direktorato vaidmenį, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas taip pat prisideda prie programos „Europos Horizontas“ – 95,5 mlrd. EUR vertės bendrosios MTI programos – programavimo, įgyvendinimo ir valdymo:

  • bendrai kurdamas programos „Europos Horizontas“ strateginius planus
  • bendrai pirmininkaudamas 2 veiksmų grupės (kultūra, kūrybiškumas ir įtrauki visuomenė) darbo programai ir ją plėtodamas, įskaitant pasiūlymus dėl naujų mokslinių tyrimų temų, susijusių su įgūdžiais, socialine apsauga, darbo jėgos judumu, darbo sąlygomis ir socialinėmis teisėmis, pavyzdžiui:
    • teikdamas paramą kintančiame darbo ir socialinės apsaugos pasaulyje
    • nustatydamas pagrindinius nelygybės tendencijų veiksnius
    • integruodamas naujas technologijas į švietimą ir mokymą
    • stebėdamas kintančių tiekimo grandinių ir prekybos tendencijų poveikį užimtumui ir visuomenei
    • kurdamas žinių platformą ir tinklą, skirtą žaliosios pertvarkos politikos socialinio poveikio vertinimui
  • integruodamas užimtumo, įgūdžių ir socialinius aspektus ir integruodamas socialinius bei humanitarinius mokslus į kitų grupių ir programos dalių darbo programas, visų pirma
  • vykdydamas MTI vaidmens siekiant teisingos žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos tyrimus ir politikos peržiūras, rengdamas seminarus su tyrėjais, skatindamas ir įtraukdamas socialinių ir humanitarinių mokslų srities tyrimų bendruomenės naudotojus
  • užtikrindamas grįžtamąją informaciją apie politiką ir MTI rezultatų įsisavinimą formuojant ES ir nacionalinę politiką

 

Bendrinti šį puslapį