© Shutterstock
Определение
Съгласно Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания в категорията на хората с увреждания се включват „лица с трайна физическа, психическа, интелектуална и сетивна недостатъчност, която при взаимодействие с обкръжаващата ги среда би могла да възпрепятства тяхното пълноценно и ефективно участие в обществото равноправно с останалите“.
Около 100 милиона души в ЕС живеят с някакъв вид увреждане. Много хора с увреждания в Европа нямат същите възможности в живота като другите хора. Не всички училища или работни места, инфраструктури, продукти, услуги и информация са достъпни за тях. Може да се случи с тях да се отнасят лошо или несправедливо.
Предизвикателства
- Едва половината от хората с увреждания са наети на работа в сравнение с три четвърти от хората без увреждания.
- 28,4 % от хората с увреждания са изложени на риск от бедност или социално изключване в сравнение със 17,8 % от хората без увреждания.
- Само 29,4 % от хората с увреждания завършват висше образование в сравнение с 43,8 % от хората без увреждания.
- 52 % от хората с увреждания се чувстват дискриминирани.
Ответни политически действия
ЕС и държавите от Съюза са поели ангажимент за подобряване на социалното и икономическото положение на хората с увреждания въз основа на Договора за функционирането на ЕС и на Хартата на основните права на Европейския съюз.
Европейски стълб на социалните права
В принцип 17 на Европейския стълб на социалните права се подчертава, че хората с увреждания имат право на подпомагане на доходите, което осигурява достоен живот, услуги, които им дават възможност да участват на пазара на труда и в обществото, и работна среда, приспособена към техните нужди.
Конвенция на ООН за правата на хората с увреждания
Европейският съюз и всички държави от Съюза са страни по Конвенцията на Организацията на обединените нации за правата на хората с увреждания (КПХУ на ООН). Този важен договор играе ръководна роля за съдържанието на Стратегията за правата на хората с увреждания за периода 2021—2030 г. и предшестващата я Европейска стратегия за хората с увреждания за периода 2010—2020 г.
Платформа за хората с увреждания
Комисията редовно обсъжда прилагането на Конвенцията на равнище ЕС и държави членки в рамките на експертната група на Платформата за хората с увреждания, състояща се от:
- представители на Европейската комисия
- специалисти от държавите членки
- представители на няколко НПО на равнище ЕС, включително организации на хора с увреждания
Ключови постижения във връзка с хората с увреждания
- Европейският акт за достъпност, Директива (ЕС) 2019/882 относно изискванията за достъпност на продукти и услуги
- регламенти относно правата на пътниците с ограничена подвижност в основните видове транспорт
- Директивата относно достъпността на уебсайтовете Директива (ЕС) 2016/2102 относно достъпността на уебсайтовете и мобилните приложения на организациите от обществения сектор
- Стандарти за достъпност в целия ЕС
- Карта на ЕС за хора с увреждания - пилотен проект
- Карта на ЕС за паркиране
- Рамка за мониторинг
Финансиране
ЕС предоставя финансова подкрепа чрез годишни безвъзмездни средства на редица организации на равнище ЕС на хора с увреждания и НПО (в рамките на програмата „Граждани, равенство, права и ценности“) за изграждане на техния капацитет и улесняване на участието им в процеси на равнището на ЕС (например чрез предоставяне на мнения относно разработването на законодателството и политиките на ЕС). Тези органи бяха избрани чрез покана за представяне на предложения и подписаха рамково споразумение за партньорство за периода 2022—2025 г. Избраните организации са посочени в долната част на страницата на поканата.
Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) са основните финансови инструменти на ЕС за засилване на икономическото и социалното сближаване. Те спомагат за гарантиране на социалното приобщаване на най-уязвимите граждани, включително тези с увреждания.
Европейски семестър
Европейският семестър предоставя рамка за координацията на икономическите и социалните политики в ЕС и осигурява информация относно положението на лицата с увреждания и без увреждания в държавите членки.
Аналитично съдействие
Европейската експертиза за хората с увреждания (EDE) предоставя на Европейската комисия анализ на данни и политики от държавите — членки на ЕС. Тя управлява DOTCOM — база данни, която наблюдава инструментите на политиката, свързани с КПХУ на ООН в ЕС и държавите от Съюза.
Повишаване на осведомеността
Европейската комисия се ангажира да повиши осведомеността относно условията на живот на лицата с увреждания, предизвикателствата, с които те се сблъскват в ежедневието, и инструментите за подобряване на живота им. За постигане на тази цел Комисията организира всяка година
- конференция във връзка с Европейския ден на хората с увреждания
- наградата „Достъпен град“, с която се отличават европейските градове, които са положили изключителни усилия да станат по-достъпни