Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Latvija - Garantētie minimālie ienākumi

Šajā nodaļā atradīsiet informāciju par pabalstu garantētā minimālo ienākumu līmeņa nodrošināšanai.

Nepastāv īpaša sociālā atbalsta sistēma invalīdiem vai gados veciem cilvēkiem. Tomēr, ievērojot noteiktus nosacījumus, personas, kurām nav tiesību saņemt vecuma pensiju, var saņemt valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu (sīkāku informāciju skat. nodaļās par vecuma pensiju un invaliditāti).

Kādā gadījumā varu pieprasīt pabalstu?

Jūs varat pieprasīt sociālo palīdzību (GMI pabalsts), ja esat:

  • Latvijas pilsonis vai nepilsonis;
  • ārzemnieks ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju vai ES pastāvīgā iedzīvotāja statusu;
  • ES dalībvalstu pilsonis vai EEZ vai Šveices pilsonis un:
    • ieguvis pastāvīgās uzturēšanās tiesības;
    • ieguvis tiesības uzturēties Latvijā un esiet uzturējies Latvijā vismaz trīs mēnešus;
    • esiet uzturējies Latvijā vismaz sešus mēnešus darba nolūkos un ir pierādījums, ka turpiniet meklēt darbu, ko apliecina reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā.
  • ģimenes loceklis iepriekš minētajām personām;
  • bēglis vai persona, kurai ir piešķirts alternatīvs statuss (alternatīvā aizsardzība), kā arī tās ģimenes loceklis, kas uzturas Latvijas Republikā.

Tiesības uz pabalstu garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai ir personai vai ģimenei, kurai piešķirts trūcīgā statuss. Šo trūcīgā statusu iegūsiet, ja uzkrātie ienākumi mājsaimniecībā nepārsniedz 272 EUR.

Pašvaldības pienākums ir sniegt materiālu atbalstu trūcīgām ģimenēm (personām), maznodrošinātām ģimenēm un krīzes situācijā nonākušām personām vai ģimenēm, lai apmierinātu to pamatvajadzības (ēdiens, apģērbs, mājoklis, veselības aprūpe, obligātā izglītība).

Kādi ir noteikumi un prasības?

Ģimene vai persona ir atzīstama par trūcīgu, ja:

  • ienākumu robežvērtība ir 272 EUR pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 190 EUR pārējām personām mājsaimniecībā;
  • tai nepieder īpašums, izņemot vienīgo dzīvesvietu, mājas iekārtu, sadzīves priekšmetus, vienu automobili u.tml.;
  • persona nesaņem ilgstošus sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus vai neatrodas ieslodzījumā;
  • tā nav noslēgusi uztura līgumu;
  • tā ir reģistrējusies Nodarbinātības valsts aģentūrā kā bezdarbnieks, ja attiecināms.

Trūcīgās ģimenes vai personas statusu piešķir pašvaldības sociālais dienests. Par trūcīgu atzītai ģimenei vai personai ir tiesības pretendēt uz pabalstu garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeņa nodrošināšanai.

Kas man pienākas un kā to varu pieprasīt?

Pabalsts garantētā minimālā ienākuma nodrošināšanai

Pabalsta apmēru garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeņa nodrošināšanai aprēķina kā starpību starp Ministru kabineta noteikto GMI līmeni katram mājsaimniecības loceklim un trūcīgās ģimenes vai personas kopējiem ienākumiem mēnesī.

Ministru kabineta noteiktais GMI līmenis ir 109 EUR vienai personai vai 1. personai mājsaimniecībā un 76 EUR 2. un katrai nākamajai personai mājsaimniecībā.

Pieteikšanās pabalstiem

Lai saņemtu pabalstu garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai, personai jāvēršas savas dzīvesvietas pašvaldības sociālajā dienestā, iesniedzot iesniegumu un aizpildot iztikas līdzekļu deklarāciju, izmantojot valsts un pašvaldības informācijas sistēmās pieejamos datus. Pabalstu piešķir uz laiku no trim līdz sešiem mēnešiem.

Pašvaldības sociālā darba speciālists novērtē ģimenes vai personas sociālās situācijas izmaiņas periodā, kurā piešķirts trūcīgā statuss, un pieņem lēmumu par turpmākajiem pasākumiem.

Terminu skaidrojums

Krīzes situācija ir situācija, kurā ģimene (persona) katastrofas vai citu tādu apstākļu dēļ, kuri nav atkarīgi no ģimenes (personas) gribas, pati nevar nodrošināt savas pamata vajadzības un tai ir nepieciešama psiholoģiska vai materiāla palīdzība.

Veidlapas aizpildīšanai

  • Iztikas līdzekļu deklarācija pašvaldības sociālās palīdzības pabalsta piešķiršanai personas pamata vajadzību nodrošināšanai un atbilstības trūcīgas ģimenes (personas) statusam noteikšanai iesniegšanai dzīvesvietas pašvaldības sociālajā dienestā.

Zini savas tiesības

Zemāk publicēta informācija par jūsu tiesībām uz garantētā minimālo ienākumu līmeņa nodrošinājuma pabalstu — tās nav Eiropas Komisijas interneta vietnes un neatspoguļo Eiropas Komisijas viedokli.

Latvijas tiesību akti, kas regulē minimālā nodrošinājuma pabalstu saņemšanu:

Eiropas Komisijas publikācija un interneta vietne:

Ar ko man sazināties?

Latvijas Pašvaldību kontakti

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra

Lāčplēša iela 70a, Rīga, LV-1011
Tālr. +371 64507020 (darba dienās 8.30–17.00)
e-pasts: vsaa@vsaa.gov.lv
e-pasts konsultācijām: konsultacijas@vsaa.gov.lv
twitter.com/VSAA_LV
Filiāles Rīgā un citviet Latvijā

Labklājības ministrija

Skolas iela 28, Rīga, LV-1331
Tālr.: +371 80205100
e-pasts: lm@lm.gov.lv
twitter.com/Lab_min

Saistīti jaunumi

Pēdējo sešu mēnešu laikā par šo tematu ziņas nav bijušas.

Ieteikt šo lapu: