Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

Eesti - Elatusmiinimum

Peatükk räägib sellest, mida peate teadma sissetulekut arvestavate sotsiaalkindlustushüvitiste taotlemisest Eestis, kui olete Eesti Vabariigi alaline elanik või elate Eestis tähtajalise elamisloa või elamisõiguse alusel.

Millal saan taotleda?

Sissetulekut arvestavad sotsiaalkindlustushüvitised Eestis alaliselt või tähtajalise elamisloa alusel elavatele välismaalastele on toimetulekutoetus, töötutoetus ja vajaduspõhine peretoetus.

Taotleda saavad kõik Eesti Vabariigis alaliselt või tähtajalise elamisloa/elamisõiguse alusel elavad välismaalased.

Millised tingimused peavad olema täidetud?

Järgnevatele sotsiaalkindlustushüvitistele on õigus Eestis alaliselt või tähtajalise elamisloa/elamisõiguse alusel elavatel välismaalastel.

1. Toimetulekutoetus

Toimetulekutoetust on õigus saada üksi elaval isikul või perekonnal, kelle kuu sissetulek pärast sotsiaalhoolekande seaduses sätestatud tingimustel arvestatud eluasemekulude mahaarvamist on alla kehtestatud toimetulekupiiri.

2. Töötutoetus

Töötutoetusele on teil õigus, kui:

  • olete töötuna arvele võetud;
  • teie ühe kuu sissetulek on väiksem töötutoetuse 31-kordsest päevamäärast (292,02 eurot);
  • te olete töötuna arvelevõtmisele eelnenud aastal olnud vähemalt 180 päeva hõivatud tööga, tööga võrdsustatud tegevusega või muu tegevusega, mille puhul ei saa eeldada, et te töötuna arvelevõtmisele eelneva aasta jooksul töötasite.

Millele on mul õigus ja kuidas saan taotleda?

Kui soovite taotleda mõnd ülalmainitud sotsiaalkindlustushüvitist Eestis ja vastate kriteeriumitele, siis on teil õigus järgmistele toetustele.

1. Toimetulekutoetus

Toimetulekupiiri kehtestamisel lähtutakse minimaalsetest tarbimiskuludest toidule, riietusele ja jalanõudele ning muudele kaupadele ja teenustele esmavajaduste rahuldamiseks. Vastavalt 2021. aasta riigieelarve seadusele on toimetulekupiir 2023. aastal üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele 200 eurot kuus. Ka iga alaealise pereliikme toimetulekupiir on 240 eurot kuus. Perekonna teise ja iga järgneva täisealise liikme toimetulekupiiri suurus on 160 eurot kuus.

Toimetulekutoetuse saajal, kelle kõik perekonnaliikmed on alaealised, on õigus saada koos toimetulekutoetusega täiendavat sotsiaaltoetust 15 eurot, mida maksab kohaliku omavalitsuse üksus riigieelarvelistest vahenditest.

Lisaks toimetulekutoetusele võib kohaliku omavalitsuse üksus määrata ja maksta täiendavaid sotsiaaltoetusi kohaliku omavalitsuse üksuse eelarvest.

2. Töötutoetus

Töötutoetuse määramise korral on teil õigus kuni 270-päevasele toetusele, mille päevamääraks on 10,55 eurot ja 31-kordne päevamäär on 327,05 eurot.

Taotlemiseks nõutavad dokumendid

1. Toimetulekutoetus

Toimetulekutoetuse taotlemiseks esitatakse kohaliku omavalitsuse üksusele avaldus, milles märgitakse ära toetuse määramisel arvessevõetavate isikute nimed, nende isikukood või sünniaeg ja sotsiaalne seisund.

Avaldusele lisatakse dokumendid, mis tõendavad üksi elava isiku või perekonnaliikmete eelmisel kuul saadud netosissetulekuid ja makstud elatise suurust. Kui mõne sissetuleku liiki või suurust ei ole võimalik dokumentaalselt tõestada, kinnitab toimetulekutoetuse taotleja seda oma allkirjaga.

Kui toetuse taotleja soovib toimetulekutoetuse raames ka eluasemekulude hüvitamist, tuleb taotlusele lisada dokumendid, mis tõendavad:

  • eluruumi kasutamise õigust (need esitatakse esmapöördumisel ja eluruumi kasutamise õigusliku aluse muutumisel);
  • jooksval kuul tasumisele kuuluvaid eluasemekulusid.

Toetuse esmakordsel taotlemisel või järgmisesse loetellu kuuluvate esemete koosseisu muutumise korral esitatakse lisaks kirjalik loetelu, milles on nimetatud järgmised taotleja enda ja tema perekonna kasutuses või omandis olevad esemed:

  • kinnisasjad ja vallasasjadest eluruumid;
  • sõidukid liiklusseaduse tähenduses;
  • väärtpaberid väärtpaberituru seaduse tähenduses.

2. Töötutoetus

Töötutoetuse taotlemiseks peate töötukassale esitama:

  • avaldus;
  • isikut tõendava dokumendi;
  • dokumendid, mis tõendavad teie hõivatust tööga või sellega võrdsustatud tegevusega vähemalt 180 päeva jooksul enne töötuna arvelevõtmist;
  • kui olete enne töötuna arvelevõtmist töötanud väljaspool Eestit, tuleb esitada töösuhete algust ja lõppu ning viimase töösuhte lõpetamise põhjust tõendavad dokumendid.

Tundke oma õigusi

Rohkem infot toimetulekutoetuse ja kohta võib leida järgmistelt veebiaadressidelt.

Euroopa Komisjoni trükised ja veebileht

Kelle poole pöörduda?

Toimetulekutoetust ja vajaduspõhist peretoetuse määrab ja maksab kohaliku omavalitsuse üksus. Taotlus toimetulekutoetuse saamiseks tuleb esitada mitte hiljem kui vastava kuu 20. kuupäevaks kohaliku omavalitsuse üksusele, kelle haldusterritooriumil taotleja elab.

Toimetulekutoetus määratakse viie tööpäeva jooksul pärast kõigi dokumentide esitamist. Toetuse summa maksab kohaliku omavalitsuse üksus kolme tööpäeva jooksul otsuse tegemise päevast arvates.

Töötutoetuse avalduse saate esitada isiklikult, pöördudes teile sobivasse töötukassa büroosse.

või iseteeninduse kaudu, klõpsates järgmisel lingil: https://www.tootukassa.ee/tkauth/login.
E-post: info@sm.ee

Seotud uudised

Viimase kuue kuu jooksul ei ole seotud uudiseid lisatud.

Jaga seda lehte