Česká republika - Nezaměstnanost
V této kapitole se dozvíte, na jakou podporu mají v České republice nárok lidé, kteří ztratí práci.
Dávky v nezaměstnanosti a pomoc při hledání práce náleží občanům všech členských zemí EU, kteří byli naposledy zaměstnáni nebo byli OSVČ v České republice. Výše dávky se mění v závislosti na výši předchozího výdělku.
Vysvětlíme si, jak funguje:
- pomoc při hledání práce
- podpora v nezaměstnanosti
- rekvalifikace
V jaké situaci mohu žádat?
O podporu v nezaměstnanosti a pomoc při hledání zaměstnání mohou žádat čeští občané a občané členských zemí EU, jejichž poslední výdělečná činnost se uskutečňovala v České republice a kteří mají bydliště v České republice a ztratili nebo hledají práci.
Nezaměstnaní, kteří se vracejí z práce v zahraničí, mohou žádat o dávky v nezaměstnanosti v České republice, pokud měli v průběhu zaměstnání bydliště v České republice. Po registraci na oblastním pracovišti Úřadu práce příslušném pro jejich místo bydliště bude uchazečům o zaměstnání poskytnuta pomoc při hledání práce a zprostředkování informací o volných pracovních místech v České republice.
Jaké podmínky musím splňovat?
Pomoc při hledání práceUchazečem o zaměstnání se může stát kterýkoli občan členské země EU, který má bydliště v České republice, není zaměstnán ani nepodniká, respektive není osobou samostatně výdělečně činnou a může pracovat, pokud jeho měsíční výdělek nepřesahuje polovinu minimální mzdy.
Uchazeč o zaměstnání musí s Úřadem práce spolupracovat při hledání práce. Musí docházet na sjednané schůzky, musí hlásit veškeré skutečnosti, které jsou relevantní pro jeho registraci, a nemůže odmítnout zaměstnání zprostředkované Úřadem práce bez závažných důvodů. Pokud uchazeč o zaměstnání brání spolupráci s Úřadem práce, může být vyřazen z evidence.
Při zprostředkovávání zaměstnání je uchazečům o zaměstnání poskytována další podpora, pokud to vyžaduje jejich zdravotní stav, věk, zapojení do péče o dítě nebo jiné závažné důvody.
Takzvaní „zájemci o zaměstnání“ představují jinou kategorii. Lze je zaměstnat bez omezení a současně mohou být registrováni na úřadu práce a může jim být poskytována pomoc při hledání zaměstnání. Mohou být registrováni na libovolném úřadu práce v České republice a mohou být účastníky rekvalifikačních opatření. Zájemci o zaměstnání nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Podpora v nezaměstnanostiO finanční podporu v nezaměstnanosti může žádat pouze nezaměstnaná osoba, která je registrována jako uchazeč o zaměstnání.
Podmínkou nároku na dávky v nezaměstnanosti je, že uchazeč o zaměstnání byl alespoň 12 měsíců pojištěn z důvodu zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti (náhradní doba zaměstnání se rovněž započítává) v průběhu rozhodného období (poslední 2 roky před zařazením do registru uchazečů o zaměstnání) (viz Slovníček pojmů).
Uchazeč může žádat o dávky v nezaměstnanosti, pouze když nepobírá starobní důchod.
RekvalifikaceO rekvalifikaci a příspěvky na rekvalifikaci může žádat pouze člověk registrovaný jako uchazeč o zaměstnání nebo osoba registrovaná jako zájemce o zaměstnání. Při výběru vhodného zaměření rekvalifikace se přihlíží ke zkušenostem uchazeče, jeho věku a k situaci na trhu práce.
Procentní sazba příspěvků na rekvalifikaci je stanovena na 60 % průměrné měsíční mzdy nebo vyměřovacího základu.
Na co mám nárok a jak mám žádat?
Pomoc při hledání práceÚřad práce uchazečům o zaměstnání zprostředkuje pravidelně aktualizované informace o volných pracovních místech v České republice a zejména v regionu, kde žadatel žije. Poskytuje jim poradenství a konzultace pro výběr zaměstnání.
Pokud jsou na trhu práce znevýhodněni, mají nárok na zvýšenou péči. Lidem se zdravotním postižením může Úřad práce zajistit pracovní rehabilitaci.
Podpora v nezaměstnanostiDoba vyplácení podpory uchazečům o zaměstnání je následující:
- pět měsíců v případě osob mladších 50 let;
- osm měsíců v případě osob ve věku 50-55 let;
- jedenáct měsíců v případě osob starších 55 let.
Výše podpory v nezaměstnanosti a příspěvku na rekvalifikaci je stanovena jako procento z průměrného čistého měsíčního výdělku, v případě OSVČ závisí na posledním vyměřovacím základu a postupně klesá:
- 65 % v prvních dvou měsících;
- 50 % v následujících dvou měsících;
- 45 % ve zbývajícím období podpory.
Pokud člověk odešel z předchozího zaměstnání dobrovolně nebo po dohodě se zaměstnavatelem (nebyl tedy propuštěn a odešel bez závažného důvodu), pobírá dávku ve výši 45 % předchozí průměrné mzdy po celé období.
Maximální výše podpory, kterou stát uchazeči o zaměstnání poskytne, činí 0,58 % celostátní průměrné mzdy předchozího kalendářního roku. I člověk, kterému procentuálním výpočtem z předchozího platu vyjde částka vyšší, dostane jen tento finanční obnos.
RekvalifikaceUchazeč o zaměstnání a zájemce o zaměstnání, který se svým dosavadním profesním zaměřením nemůže sehnat volné pracovní místo, má právo na rekvalifikaci. Hradí, doporučuje a zprostředkuje ji Úřad práce.Uchazeč a zájemce o zaměstnání se musí s příslušnou pobočkou Úřadu práce předem dohodnout a uzavřít smlouvu před započetím rekvalifikačního kurzu. Může přijít i s vlastním návrhem rekvalifikačního kurzu. Pokud jej Úřad práce uzná jako smysluplný, proplatí uchazeči náklady.
Ze státních prostředků mohou být kromě kurzovného hrazeny také další výdaje spojené s rekvalifikací, například jízdné.
Účastníkovi rekvalifikačního kurzu přísluší finanční podpora při rekvalifikaci. Činí 60 % z průměrné čisté měsíční mzdy, kterou pobíral ve svém posledním zaměstnání, v případě OSVČ z posledního vyměřovacího základu. Kumulace s podporou v nezaměstnanosti není možná.
Kde a jak žádatNezaměstnaná osoba musí být zaregistrována jako uchazeč o zaměstnání, aby mohla žádat o podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci. O podporu se žádá namístně příslušných pracovištích Úřadu práce v místě bydliště uchazeče o zaměstnání. Na sjednanou schůzku s pracovníkem pobočky Úřadu práce je třeba přinést doklady o předchozím zaměstnání a další dokumenty.
Slovníček pojmů
- Osoba samostatně výdělečně činná označuje člověka, který má příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti (soukromý zemědělec, živnostník, umělec).
- Náhradní doba zaměstnání označuje dobu, kdy osoba nevykonává výdělečnou činnosti, ale která je brána v úvahu při rozhodování o přiznání podpory v nezaměstnanosti. Například jde o období péče o dítě do čtyř let nebo pobírání plného invalidního důchodu.
- Pracovní rehabilitace je určena pro osoby se zdravotním postižením. Jde o poradenství, přípravu na zaměstnání a vytváření podmínek, které pomohou člověku se zdravotním postižením získat a udržet si práci.
Formuláře, které možná budu potřebovat
- Žádost o zprostředkování zaměstnání;
- Žádost o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání;
- Žádost o podporu v nezaměstnanosti;
- Formuláře pro pracovní rehabilitaci;
- Další užitečné formuláře.
Znám svoje práva
Tyto odkazy nevedou na stránky Evropské komise a nereprezentují pohled Evropské komise:
- Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání;
- Základní poučení uchazeče o zaměstnání;
- Rekvalifikace uchazeče o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání.
V případě problémů dotýkajících se vašich práv využijte asistenční služby EU.
Kontakty, které se mi mohou hodit
Úřad práce České republiky (Úřad práce ČR, generální ředitelství)
Dobrovského 1278/25
170 00 Praha 7
Česká republika
Tel: +420 950180111
Call centrum:
Tel. +420 844844803
Seznam krajských a místních poboček ÚP: https://www.uradprace.cz/web/cz/kontakty-2
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Na Poříčním právu 1/376
128 01 Praha 2
ČESKÁ REPUBLIKA
Tel. +420 221921111
Datová schránka: sc9aavg
Databáze akcí dalšího profesního vzdělávání: http://www.eu-dat.cz