Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Aktuality 01/12/2015

Vzájemné hodnocení (tzv. peer review) v České republice: Poskytování kvalitních služeb rané péče o děti

Vzájemné hodnocení, které se konalo v Praze, se týkalo české rodinné politiky v období změn a konkrétněji budoucí podoby českého systému raného vzdělávání a péče o děti. Na základě zkušeností hodnocených zemí, mezinárodních expertů, Evropské komise i místních a evropských zainteresovaných organizací byla identifikována řada praktických ponaučení pro Českou republiku i EU jako celek.

© Goran Bogicevic / Shutterstock.com

Hostitelská země: Česká republika

Datum: 10.–11. listopadu 2015

Hodnocené země: Chorvatsko – Finsko – Irsko – Lotyšsko – Rumunsko – Slovensko

Zainteresované strany: Eurochild – COFACE

Dostupnost péče o děti v České republice patří k nejnižším v Evropě a neúčast českých žen na trhu práce vzhledem k rodinným povinnostem je mnohem vyšší než průměr EU. V poslední době byla přijata opatření k řešení těchto problémů – zejména byla nově přijata Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014–2020 a byla založena resortní odborná komise, jejímž úkolem je vypracovat pro novou rodinnou politiku dlouhodobou strategii.

Ze vzájemného hodnocení vyplynula řada ponaučení:

  • Kvalitní rané vzdělávání a péče o děti jsou součástí infrastruktury pro úspěšnou společnost. Stejně tak dobré rodičovství.
  • K eliminaci kompromisu mezi kvalitou a kvantitou mohou přispět odpovídající investice do této oblasti. Ty mohou rovněž snížit ostatní náklady státního rozpočtu do budoucna.
  • Kvalitní rané vzdělávání a péče o děti jsou velmi přínosné pro děti znevýhodněné.
  • Přínosem může být větší integrace vzdělávání a péče o děti v raném dětství.
  • Poskytování raného vzdělávání a péče o děti na základě nabídky bývá dražší než vzdělávání a péče řízené poptávkou, ovšem výsledkem bývá vyrovnanější kvalita.
  • Je třeba podporovat lepší rozdělení rodičovské dovolené mezi partnery.
  • Problematika rodiny, genderová rovnost a zaměstnanost žen jsou vzájemně provázanými oblastmi politik.

Získaná ponaučení jsou ve výrazném souladu s Kvalitativním rámcem raného vzdělávání a péče o děti navrhovaným Evropskou komisí, který obsahuje ustanovení o dostupnosti, kvalifikovaném personálu, počtu dětí na vychovatele, osnovách, monitorování a kontrole.

Peer Review Manager

Ulrike Hiebl (ÖSB Consulting GmbH)

Sdílet tuto stránku