breadcrumb.ecName

ES sanglaudos politika. Europos struktūrinių ir investicijų fondų lėšomis buvo remiamos MVĮ, milijonų žmonių užimtumas ir švarios energijos gamyba

  • 31 January 2023
ES sanglaudos politika. Europos struktūrinių ir investicijų fondų lėšomis buvo remiamos MVĮ, milijonų žmonių užimtumas ir švarios energijos gamyba

2014–2020 m. Europos struktūriniai ir investicijų fondai (ESI fondai) iš viso panaudojo 731 mlrd. EUR investicijų, iš kurių 535 mlrd. EUR finansavo ES, skatindama ilgalaikę socialinę ir ekonominę konvergenciją, teritorinę sanglaudą, socialinę Europą ir sklandžią žaliąją ir skaitmeninę pertvarką.

Tai paaiškinta Komisijos priimtoje 2022 m. ESI fondų įgyvendinimo suvestinėje ataskaitoje.

Ataskaitoje pateikiami ESI fondų pasiekimai iki 2021 m. pabaigos:

  • paremta daugiau kaip 4 mln. mažųjų ir vidutinių įmonių;
  • suteikta parama 55,2 milijono žmonių įgyvendinant užimtumo, socialinės įtraukties ar įgūdžių ugdymo ir švietimo sričių veiksmus;
  • daugiau kaip 3 600 megavatvalandžių per metus padidinti energijos gamybos iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių pajėgumai ir 2,6 teravatvalandžių per metus sumažintas viešųjų pastatų pirminės energijos suvartojimas (atitinka maždaug 720 000 namų ūkių per metus suvartojamos elektros energijos kiekį);
  • siekiant padėti žemės ūkio sektoriui ir kaimo įmonėms didinti savo konkurencingumą ir kaimo vietovėse kurti bei išlaikyti darbo vietas paremta 2,3 mln. projektų;
  • žvejybos ir akvakultūros sektoriuje išlaikyta 44 000 darbo vietų ir sukurta daugiau kaip 6 000 naujų darbo vietų.

ESI fondai taip pat buvo pagrindinis paramos valstybėms narėms ir regionams kovojant su COVID-19 pandemija ir reaguojant į jos ekonominį poveikį šaltinis.

Dėl laikinų lankstumo priemonių, priimtų įgyvendinant sanglaudos politiką ekstremaliosios sveikatos situacijos aplinkybėmis, valstybėms narėms buvo suteikta galimybė perskirstyti nepanaudotas sanglaudos politikos lėšas tokioms prioritetinėms sritims kaip sveikatos priežiūra, sutrumpinto darbo laiko tvarka ir parama MVĮ.

Nuo pandemijos pradžios 2020 ir 2021 m. ESI fondų lėšos skirtos patenkinti naujus medicinos įstaigų, tyrėjų, verslo savininkų, darbuotojų ir pažeidžiamų asmenų poreikius. Be to, ESI fondai padėjo mokyti milijonus žemos kvalifikacijos žmonių, daugelis iš jų įgijo oficialią kvalifikaciją.

Galiausiai ESI fondai buvo labai svarbūs skatinant energijos vartojimo efektyvumo priemones ir atsinaujinančiuosius energijos išteklius, pastatų renovaciją ir rinkos integraciją, nes tai yra pagrindiniai ES energetinio saugumo veiksniai. Sanglaudos politika padėjo valstybėms narėms ir regionams kovoti su energijos nepritekliumi, kartu mažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir kurti tvarias darbo vietas statybos ir pastatų sektoriuje.

Pagrindiniai faktai

Pagal Reglamento (ES) Nr. 1303/2013 53 straipsnį reikalaujama pateikti 2014–2020 m. ESI fondų paramos įgyvendinimo metinę suvestinę ataskaitą. Šių metų ataskaitoje pateikiama 2014–2020 m. laikotarpio ESI fondų paramos finansinio įgyvendinimo raida iki 2021 m. pabaigos. 2014–2020 m. finansinis laikotarpis baigiasi 2023 m. pabaigoje pagal vadinamąją N+ 3 taisyklę.

ESI fondai yra viena didžiausių iš ES biudžeto finansuojamų investicinių priemonių, o juos įgyvendinant remiama Europos regionų teritorinė, ekonominė ir socialinė sanglauda, taip pat jų atsparumas ir atsigavimas po krizės, su kuria jie susidūrė pastaraisiais metais.

Juos sudaro:

Įgyvendinant ESI fondų paramą siekiama šių politikos tikslų:

  • remti mokslinius tyrimus ir inovacijas;
  • remti skaitmenines technologijas;
  • remti mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomiką;
  • tausaus gamtos išteklių valdymo;
  • remti smulkų verslą;
  • pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo;
  • užimtumo, geresnio švietimo ir mokymo;
  • stipresnių institucinių gebėjimų viešojo administravimo srityje;
  • miestų plėtros ir teritorinio bendradarbiavimo (INTERREG).

Europos struktūriniai ir investicijų fondai Europai teikia realią pridėtinę vertę remdami tikslines augimą skatinančias investicijas į regionų vystymąsi. ESI fondai buvo pirmasis atsakas į koronaviruso pandemiją ir Rusijos agresijos prieš Ukrainą padarinius. ESI fondai ir toliau atliks pagrindinį vaidmenį siekiant teisingo ES augimo ir atsigavimo.“

Už prekybą atsakingas vykdomasis pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis - 31/01/2023

„Sanglaudos politika padėjo valstybėms narėms ir regionams įveikti pastarojo meto krizes. Taip buvo užkirstas kelias vidaus netolygumams mūsų Sąjungoje didėti ir paskatinta ekonominė, socialinė ir teritorinė sanglauda ES. Šioje ataskaitoje aiškiai parodomi jos rezultatai ir konkreti nauda mūsų piliečiams. Paliktos nuošalyje vietos mūsų demokratinėse šalyse gali tapti kraujuojančiomis žaizdomis. Viena iš pagrindinių mūsų kaip europiečių vertybių yra tai, kad kiekvienas ir kiekviena vieta yra svarbūs ir kiekvienas turėtų būti mūsų visų kuriamos bendros gerovės dalis.“

Už sanglaudą ir reformas atsakinga Komisijos narė Elisa Ferreira - 31/01/2023

„Man malonu matyti, kaip ESI fondai ir toliau padėjo sudaryti geresnes galimybes žmonėms dalyvauti profesiniame mokyme ir įsidarbinti. Daugelį metų ir ypač šiais sudėtingais laikais po COVID-19 pandemijos ir dėl nepateisinamos Rusijos invazijos į Ukrainą ši ES parama yra labai svarbi siekiant užtikrinti, kad žmonės galėtų naudotis lygiomis galimybėmis.“

Už darbo vietas ir socialines teises atsakingas Komisijos narys Nicolas Schmitas - 31/01/2023

Daugiau informacijos