breadcrumb.ecName

Politika soudržnosti EU: evropské strukturální a investiční fondy podpořily malé a střední podniky, zaměstnanost milionů lidí a výrobu čisté energie

  • 31 January 2023
Politika soudržnosti EU: evropské strukturální a investiční fondy podpořily malé a střední podniky, zaměstnanost milionů lidí a výrobu čisté energie

V období 2014–2020 se z evropských strukturálních a investičních fondů (fondů ESI) investovalo celkem 731 miliard eur. Z toho celých 535 miliard eur určených na podporu trvalé sociálně-ekonomické konvergence, územní soudržnosti, sociální Evropy a hladké ekologické a digitální transformace financovala EU.

Vyplývá to ze souhrnné zprávy o provádění fondů ESI z roku 2022, kterou přijala Komise.

Zpráva představuje výsledky fondů ESI dosažené do konce roku 2021:

  • podpora více než 4 milionů malých a středních podniků,
  • podpora 55,2 milionu lidí prostřednictvím opatření v oblasti zaměstnanosti, sociálního začleňování, dovedností a vzdělávání,
  • zvýšení kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů energie o více než 3 600 megawatthodin ročně a snížení roční spotřeby primární energie ve veřejných budovách o 2,6 terawatthodin ročně (což odpovídá celoroční spotřebě elektřiny přibližně 720 000 domácností),
  • podpora 2,3 milionu projektů, které pomáhají zemědělskému sektoru a venkovským malým a středním podnikům zvýšit konkurenceschopnost a vytvářet pracovní místa ve venkovských oblastech,
  • zachování 44 000 pracovních míst a vytvoření 6 000 nových v odvětví rybolovu a akvakultury.

Fondy ESI byly rovněž v první linii podpory poskytované členským státům a regionům, aby mohly čelit pandemii COVID-19 a jejímu hospodářskému dopadu.

Díky dočasné flexibilitě, jež byla do politiky soudržnosti zavedena v návaznosti na tuto mimořádnou zdravotní událost, dostaly členské státy možnost přerozdělit nevyčerpané prostředky z politiky soudržnosti do prioritních oblastí, jako je zdravotní péče, režimy zkrácené pracovní doby a podpora malých a středních podniků.

Od vypuknutí pandemie v letech 2020 a 2021 byly fondy ESI rozdělovány na pokrytí vznikajících potřeb zdravotnických zařízení, výzkumných pracovníků, majitelů podniků, zaměstnanců a zranitelných osob. Fondy ESI navíc pomohly vyškolit miliony lidí s nízkou kvalifikací, z nichž mnozí získali formální kvalifikaci.

V neposlední řadě měly ESI fondy zásadní význam pro posílení opatření v oblasti energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie, renovace budov a integrace trhu jako klíčové hnací síly energetické bezpečnosti EU. Politika soudržnosti pomohla členským státům a regionům řešit energetickou chudobu a zároveň omezit emise skleníkových plynů a vytvořit udržitelná pracovní místa ve stavebnictví.

Souvislosti

Výroční souhrnná zpráva o fondech ESI týkající se jejich provádění v období 2014–2020 je požadavkem podle článku 53 nařízení (EU) č. 1303/2013. Letošní zpráva prezentuje vývoj finančního plnění fondů ESI na období 2014–2020 do konce roku 2021. Finanční období 2014–2020 skončí na konci roku 2023 podle tzv. pravidla N+3.

Jako jeden z největších investičních nástrojů v rámci rozpočtu EU podporují tyto fondy územní, hospodářskou a sociální soudržnost evropských regionů, jakož i jejich odolnost a oživení po krizi, jíž čelily v uplynulých letech.

Zahrnují:

Mezi cíle politiky sledované v rámci fondů ESI patří:

  • výzkum a inovace,
  • digitální technologie,
  • podpora nízkouhlíkové ekonomiky,
  • udržitelné hospodaření s přírodními zdroji,
  • malé podniky,
  • inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění,
  • zaměstnanost, lepší vzdělávání a odborná příprava,
  • posílení institucionální kapacity veřejné správy,
  • městský rozvoj a územní spolupráce (Interreg).

Evropské strukturální a investiční fondy přinášejí Evropanům skutečnou přidanou hodnotu prostřednictvím přesně cílených a růst podporujících investic do regionálního rozvoje. Fondy ESI stály v čele reakce na koronavirovou pandemii a důsledky ruské agresivní války proti Ukrajině a budou i nadále hrát klíčovou roli pro spravedlivý růst a oživení v EU.

Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda odpovědný za obchodní politiku - 31/01/2023

Politika soudržnosti se stala životně důležitým prostředkem podpory členských států a regionů při řešení nedávných krizí. Zabránila tak prohlubování vnitřních rozdílů v Unii a posílila hospodářskou, sociální a územní soudržnost v EU. Její výsledky a konkrétní přínosy pro naše občany jasně vyplývají z této zprávy. Místa, která zůstanou opomenuta, by se totiž mohla stát bolavými místy našich demokracií. Jako Evropané přece věříme, že každý člověk a každý region je důležitý a že každý by měl být součástí naší společné prosperity.

Elisa Ferreirová, komisařka EU pro soudržnost a reformy - 31/01/2023

Těší mě, že fondy ESI i nadále hrály klíčovou roli při usnadňování přístupu občanů ke vzdělávání a zaměstnání, jakož i při boji proti chudobě. V průběhu let, a zejména v této těžké době, která je poznamenána uplynulou pandemií COVID-19 a probíhající neoprávněnou invazí Ruska na Ukrajinu, je tato podpora EU důležitá pro to, aby všichni lidé měli rovný přístup k příležitostem.

Nicolas Schmit, komisař pro pracovní místa a sociální práva - 31/01/2023

Další informace