breadcrumb.ecName

Политика на сближаване на ЕС: европейските структурни и инвестиционни фондове подпомогнаха МСП, заетостта на милиони души и производството на чиста енергия

  • 31 January 2023
Политика на сближаване на ЕС: европейските структурни и инвестиционни фондове подпомогнаха МСП, заетостта на милиони души и производството на чиста енергия

През 2014—2020 г. по линия на ЕСИФ бяха инвестирани общо 731 млрд. евро, от които 535 млрд. евро – от ЕС, за насърчаване на трайното намаляване на социално-икономическите различия, териториалното сближаване, европейския социален модел, цифровизацията и изграждането на екосъобразен обществено-икономически модел.

Това е изложено в приетия днес от Комисията обобщителен доклад за 2022 г. за изпълнението на европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ).

В доклада е представена помощта по линия на ЕСИФ към края на 2021 г.:

  • бяха подпомогнати над 4 милиона малки и средни предприятия (МСП);
  • с действия в областта на заетостта, социалното приобщаване, придобиването на умения и образованието бяха подпомогнати 55,2 млн. души;
  • с над 3 600 мегаватчаса годишно бе увеличен капацитетът за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници и с 2,6 тераватчаса годишно бе намалено потреблението на първична енергия в обществените сгради (което се равнява на годишното количество електроенергия, потребявано от около 720 000 домакинства);
  • за повишаване на конкурентоспособността на МСП в селските райони и за създаването на работни места там бяха подпомогнати 2,3 млн. проекта в селското стопанство и МСП в селските райони;
  • в сектора на рибарството и аквакултурите бяха запазени 44 000 работни места и създадени над 6 000 нови.

ЕСИФ бяха сред основните инструменти за подкрепа на държавите членки и регионите в отговор на пандемията от Covid-19 и икономическото ѝ отражение.

Благодарение на въведената в отговор на здравната криза временна гъвкавост в политиката на сближаване държавите членки получиха възможност да преразпределят неизразходваните средства по нея към приоритетни области като здравеопазването, схемите за работа с намалено работно време и подкрепата за МСП.

След избухването на пандемията през 2020 г. и 2021 г. ЕСИФ послужиха за покриване на належащите потребности на медицинските институции, научно-изследователската общност, предприемачите, служителите и уязвимите лица. Освен това ЕСИФ помогнаха за обучението на милиони хора с ниска квалификация, като много от тях придобиха официални удостоверения за квалификация.

ЕСИФ имаха възлова роля и при основните компоненти на енергийната сигурност на ЕС чрез засилване на мерките за енергийна ефективност и използване на възобновяемите енергийни източници, санирането на сгради и интегрираето на енергийните пазари. Политиката на сближаване помогна на държавите членки и регионите да намерят решения за преодоляване на енергийния недоимък и същевременно – за ограничаване на емисиите на парникови газове и създадаване на устойчиви работни места в строителството.

Контекст

Годишният обобщителен доклад за изпълнението на ЕСИФ за 2014—2020 г. е изискване на член 53 от Регламент (ЕС) № 1303/2013. В тазгодишния доклад бе представен етапът на финансово изпълнение на ЕСИФ за периода 2014—2020 г. към края на 2021 г. Съгласно т.нар. правило „N+3“, финансовият период 2014—2020 г. приключва в края на 2023 г.

Като един от най-мащабните инвестиционни инструменти на бюджета на ЕС, ЕСИФ подкрепят териториалното, икономическото и социалното сближаване на европейските региони, както и тяхната устойчивост и възстановяване от скорошната криза.

В техния състав влизат:

Сред областите на дейност на ЕСИФ са:

  • научните изследвания и иновациите
  • цифровите технологии
  • подпомагането на нисковъглеродната икономика
  • устойчивото управление на природните ресурси
  • малките предприятия
  • интелигентния, устойчив и приобщаващ растеж;
  • заетостта и повишаването на качеството на образованието и обучението,
  • увеличаването на капацитета на държавната администрация;
  • градската среда и териториалното сътрудничество (Interreg).

Несъмнената полза от такъв европейски инструмент като Европейските структурни и инвестиционни фондове е възможността за диференцирано подпомагане на регионалното развитие – като се изхожда от потребностите по места. ЕСИФ бяха един от основните инструменти в отговор на пандемията от Covid-19 и руската агресия срещу Украйна. ЕСИФ ще продължат да имат възлова роля за възстановяването на ЕС и за приобщаващия му модел на растеж.

Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател, отговарящ за търговията - 31/01/2023

Политиката на сближаване е жизненоважна за подпомагане на държавите членки и регионите да се справят със скорошните кризи. Така тя не допуска задълбочаване на вътрешните различия в нашия Съюз и засилва икономическото, социалното и териториалното сближаване в него. Нейните постижения и конкретни резултати за нашите граждани са ясно посочени в настоящия доклад. Пренебрегнатите места могат да се превърнат в язви за нашите демокрации. Сред основните ни ценности на европейци не е ли да уважаваме всеки човек и всяко място и да се уверяваме, че никой не остава извън общия ни просперитет?

Елиза Ферейра, комисар по въпросите на сближаването и реформите - 31/01/2023

Радвам се, че ЕСИФ продължават да бъдат възлов фактор за улесняване на придобиването на квалификация и оттам – на достъпа до пазара на труда, както и за борба с бедността. През годините и особено в настоящия сложен момент на постпандемична обстановка и необоснована агресия на Русия срещу Украйна, тази подкрепа от ЕС е от решаващо значение за осигуряването на равен достъп до наличните възможности.

Никола Шмит, комисар, отговарящ за работните места и социалните права - 31/01/2023

Повече информация