Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

John F. Ryan, výkonný ředitel, Evropská komise, Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin

John F. Ryan, výkonný ředitel, Evropská komise, Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin

Druhý programEU pro oblast zdraví (2008–2013) byl velmi užitečný – podpořil rozvoj evropské zdravotní politiky a usnadnil její provádění. Členským státům Unie pomohl při řešení klíčových otázek v oblasti zdraví tím, že se za jeho finanční prostředky podařilo najít osvědčené postupy podložené vědeckými poznatky a informacemi a ty poté šířit dále. Toto jsou závěry externího, nezávislého hodnocení ex post, jehož výsledky jsou uvedeny ve zprávě, kterou tento týden Komise přijala a předložila Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů. 

Hodnocení potvrdilo význam 2.programu pro oblast zdraví spočívající zejména v tom, že prostřednictvím financování společných akcí, projektů a zakázek na služby podpořil evropskou zdravotní politiku i priority jednotlivých států. Uspěl i v tom, že přinesl celou řadu užitečných výsledků a prověřil poznatky získané při hodnocení ex post, takže potenciál současného 3.programu lze maximalizovat tak, aby měl ještě pozitivnější dopad na zdravotní politiky členských států.  

Druhýprogram si také vysloužil ocenění za pokrok, kterého bylo dosaženo při podpoře rozvoje řady důležitých oblastí politiky – například v oblasti vzácných onemocnění, rozvoje připravenosti a budování kapacit pro boj proti přeshraničním zdravotním hrozbám, v oblasti prevence kardiovaskulárních a dalších chronických nemocí, transplantace orgánů, shromažďování zdravotních údajů a rozvoje inovativních nástrojů pro hodnocení zdravotnických technologií, v oblasti elektronického zdravotnictví apod.

Hodnocení však rovněž poukázalo na oblasti, v nichž by výsledky třetího programu pro oblast zdraví mohly být ještě hmatatelnější. Jedná se například o to vytvořit jasné vazby na existující politické iniciativy, mít vypracované plány pro šíření a trvalé sledování výsledků, navrhovat proveditelné změny politiky ve střednědobém horizontu, mít jasně definovanou působnost a cíle pro každé opatření a také rozumnou „intervenční logiku“ a zapojit všechny zainteresované partnery. Tato a další doporučení budou zohledněna během dalšího zlepšování probíhajícího 3.programu, který nyní vstupuje do třetího roku své existence.

Podle zprávy se program musí zaměřit na ty iniciativy z oblasti zdravotní politiky, které mohou podpořit celkové priority Komise, doplnit strategie členských států Unie a přinést vysokou přidanou hodnotu. Musí rovněž hledat synergie s ostatními programy EU v oblasti zdraví a podpořit účast všech členských států i třetích zemí, které sdílejí stejné zásady a hodnoty jako my a které se chtějí připojit ke společnému úsilí.

Komise nyní připravuje konkrétnější způsoby, jak dosáhnout smysluplných výsledků, a to navzdory přirozeným obtížím při stanovování priorit (zejména když jsou dostupné zdroje omezené), a zajistit udržitelnost opatření a jejich výsledků. Za tím účelem byly vypracovány monitorovací ukazatele, s jejichž pomocí se sleduje plnění cílů a pravidelně se informuje nejen o dosažených úspěších, ale i o neúspěších.

V tomto směru jsme již učinili první kroky a začali jsme klást důraz na předávání poznatků a šíření výsledků programu mezi členskými státy. Spolupracujeme také úžeji se zainteresovanými subjekty, které častěji a otevřeněji informujeme o dosažených výsledcích, a propagujeme výsledky a přínosy programu EU pro oblast zdraví.

Health programme

Více k tomuto tématu