Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

От Джон Ф. Райън, изпълняващ длъжността директор, генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия

От Джон Ф. Райън, изпълняващ длъжността директор, генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия

Втората здравна програма (2008 – 2013 г.) се доказа като полезен инструмент за подпомагане на разработването и изпълнението на здравната политика на ЕС. Държавите членки получаваха подкрепа по програмата при търсенето на решения на ключови проблеми в областта на здравеопазването чрез идентифициране и разпространение на добри практики, основани на информация и факти. Това е заключението на външна независима последваща оценка. Резултатите от нея са представени в доклада на Комисията, приет тази седмица и изпратен до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите. 

Оценката потвърждава значението на втората здравна програма, особено за подпомагането на здравната политика на ЕС и националните приоритети, най-вече чрез финансиране на съвместни действия, проекти и договори за услуги, и за постигането на множество ценни резултати. Тя също така съдържа поуки, които ще помогнат за реализиране на пълния потенциал на действията по настоящата трета здравна програма, за да може те да имат още по-голям положителен ефект върху здравните политики на държавите от ЕС.  

Втората здравна програма получи висока оценка и за приноса си към напредъка в редица важни области на политиката – редки болести, подобряване на подготвеността и изграждане на капацитет срещу трансграничните заплахи за здравето, профилактика на сърдечносъдовите и други хронични заболявания, надзор на трансплантацията на органи, събиране на здравни данни и разработване на новаторски инструменти за оценка на здравните технологии, електронно здравеопазване и т.н.

В оценката обаче се посочват и елементи, които е необходимо да се подобрят, за да може третата здравна програма да донесе още по-осезаеми ползи. Сред тези елементи са наличието на ясни връзки със съществуващите политически инициативи, подготовка на планове за разпространение на резултатите и устойчивост на последващите усилия, предлагане на осъществими промени в политиките в средносрочен план, определяне на ясен обхват и цели за всяко от действията и на реалистична „интервенционна логика“ и включване на всички подходящи партньори. Тези и други препоръки ще бъдат използвани за по-нататъшно подобряване на настоящата трета здравна програма, която навлиза в третата си година на изпълнение.

Според доклада здравната програма трябва да се съсредоточи върху действия, които са тясно свързани с общите приоритети на Комисията и които допълват националните стратегии на държавите от ЕС и имат висока добавена стойност за Съюза. Необходимо е да се търсят полезни взаимодействия с други програми на ЕС в областта на здравеопазването и да се насърчава участието на всички държави членки и на страните извън ЕС, които споделят същите принципи и ценности по отношение на здравето и искат да се присъединят към нашите общи усилия.

Комисията вече работи по по-конкретен начин за постигане на значими резултати въпреки присъщите трудности при определянето на приоритети, особено когато наличният бюджет е скромен, и необходимостта от постигане на устойчивост на действията и резултатите от тях. За тази цел бяха разработени показатели за проследяване на изпълнението на целите и редовно отчитане на успехите и неуспехите.

Вече започнахме с поставянето на акцент върху трансфера на знания и разпространението на резултатите от програмата, за да могат те да бъдат използвани ефективно в страните от ЕС. Освен това си сътрудничим по-тясно от всякога със заинтересованите лица, комуникираме по-открито и по-често с тях и популяризираме резултатите и ползите от здравната програма.

Health programme

Още по темата