Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

vypracoval J. M. Caldas de Almeida, koordinátor, jednotná akcia EÚ pre duševné zdravie a pohodu

vypracoval J. M. Caldas de Almeida, koordinátor, jednotná akcia EÚ pre duševné zdravie a pohodu

V roku 2013 bola spustená jednotná akcia pre duševné zdravie a pohodu na propagáciu duševného zdravia ako priority v oblasti verejného zdravia v Európe a na vypracovanie nástrojov na podporu členských štátov pri zlepšovaní podmienok na prevenciu, diagnostiku a liečbu duševných porúch v ich krajinách.  

Záverečná konferencia jednotnej akcie, ktorá sa konala v Bruseli 21. – 22. januára 2016, poskytla možnosť diskutovať o pokroku dosiahnutom v posledných troch rokoch a o rámci pre akciu pre duševné zdravie a pohodu, ktorý je najdôležitejší výsledok tejto iniciatívy.

Rámec pre akciu založený na hlavných politických odporúčaniach navrhnutých piatimi pracovnými skupinami, ktoré integrovali jednotnú akciu, môže mať významný vplyv na spôsob, akým európske krajiny budú riešiť otázky duševného zdravia v budúcnosti.

Tento rámec môže podporiť členské štáty pri preskúmaní ich politík a výmene skúseností na zlepšenie účinnosti politiky s využitím inovačných prístupov, pričom budú zohľadnené špecifické potreby na miestnej, regionálnej a vnútroštátnej úrovni. Okrem toho môže poskytnúť usmernenie aj na preskúmanie a vypracovanie vlastných politík EÚ.

To dodáva novú nádej všetkým, ktorí sa zaujímajú o duševné zdravie v Európe. Nádej, že rámec pre akciu bude slúžiť ako nástroj, ktorý EÚ a členské štáty tak veľmi potrebujú na vypracovanie skutočnej a účinnej európskej stratégie pre duševné zdravie.

So zreteľom na skutočnosť, že duševné poruchy tvoria približne 22 % zdravotných postihnutí a zahŕňajú všetko od depresie, cez Alzheimerovu chorobu, posttraumatickú stresovú poruchu až po schizofréniu, a keď zohľadníme, že pozitívne duševné zdravie je kľúčový zdroj pre jednotlivcov a spoločnosti, musíme mať stratégiu, ktorá bude mať skutočný účinok.  V EÚ v súčasnosti len približne polovica ľudí s vážnou duševnou poruchou a omnoho menej ľudí s miernou až slabou duševnou poruchou dostáva primeranú liečbu. Ešte menej sa robí pre prevenciu duševných porúch a na podporu duševného zdravia.

Preto je veľmi dôležité, aby členské štáty vykonali politické odporúčania tohto akčného rámca v súlade so svojimi špecifickými potrebami. Takisto je dôležité, aby Európska komisia dokončila dôležité monitorovacie akcie, ktoré sa už začali v rámci Kompasu EÚ iniciatívami zameranými na vymedzenie merateľných cieľov, ktoré majú byť dosiahnuté vykonávaním odporúčaní uvedených v rámci pre akciu.  V stávke je mnoho životov, musíme pre to urobiť všetko.