Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

J. M. Caldas de Almeida, koordinátor Společné akce pro duševní zdraví a pohodu

J. M. Caldas de Almeida, koordinátor Společné akce pro duševní zdraví a pohodu

V roce 2013 byla zahájena společná akce EU pro duševní zdraví a pohodu. Jejím cílem je prosadit duševní zdraví jako jednu z priorit evropského veřejného zdravotnictví a vypracovat nástroje, které by členským státům Unie pomohly při zlepšování situace v oblasti prevence, diagnostiky a péče v případě duševních poruch.  

Ve dnech 21.–22. ledna 2016 se v Bruselu konala závěrečná konference této společné akce, jejíž účastníci měli příležitost diskutovat o pokroku dosaženém v uplynulých třech letech a o rámci pro činnosti v oblasti duševního zdraví a pohody, který je nejdůležitějším výsledkem této iniciativy.

Na základě hlavních politických doporučení navržených pěti pracovními skupinami, které společnou akci integrovaly, může mít dohodnutý rámec významný dopad na to, jak budou evropské země řešit otázky duševního zdraví v budoucnosti.

Rámec by měl členským státům pomoci při přezkumu příslušné politiky a sdílení zkušeností během zvyšování účinnosti politiky prostřednictvím inovativních přístupů, přičemž se vezmou v úvahu konkrétní potřeby na místní, regionální i celostátní úrovni. Kromě toho může také nabídnout pokyny pro hodnocení a rozvoj politik EU.

To vše nám dává novou naději. Naději, že dohodnutý rámec bude tím správným nástrojem, který orgány EU i členské státy nezbytně potřebují, aby mohly rozvinout účinnou evropskou strategii v oblasti duševního zdraví.

Vzhledem k tomu, že duševní poruchy představují v Unii zhruba 22 % všech postižení a zahrnují vše od depresí až po Alzheimerovou chorobu, posttraumatickou stresovou poruchu či schizofrenii, a s ohledem na to, že duševní zdraví je nezbytným základem pro fungování jednotlivce i společnost, musíme mít strategii, která bude mít skutečný dopad.  Příslušné péče se dnes v EU dostává pouze přibližně polovině osob s vážnou duševní poruchou a mnohem menšímu počtu lidí s mírnou poruchou. Ještě méně se dělá pro prevenci duševních nemocí a podporu duševního zdraví.

Je proto zásadní, aby členské státy v souladu se svými konkrétními potřebami prováděly politická doporučení tohoto akčního rámce. Evropská komise musí doplnit důležité monitorovací činnosti, které již byly zahájeny prostřednictvím tzv. Kompasu EU, o iniciativy přispívající ke stanovení měřitelných cílů, kterých má být dosaženo prováděním doporučení uvedených v dohodnutém rámci.  V sázce jsou životy mnoha lidí. Proto je třeba dělat vše, co je v našich silách.