Sūtīt draugam
RSS
google +
Izdrukas variants

ES Kopīgās rīcības garīgās veselības un labklājības jomā koordinators Ž.M. Kaldašs de Almeida

ES Kopīgās rīcības garīgās veselības un labklājības jomā koordinators Ž.M. Kaldašs de Almeida

Kopīgo rīcību attiecībā uz garīgo veselību un labklājību ES iedibināja 2013. gadā, lai garīgo veselību padarītu par Eiropas sabiedrības veselības prioritāti un izstrādātu instrumentus, kas palīdzētu dalībvalstīm uzlabot profilakses, diagnostikas un garīgo traucējumu ārstēšanas apstākļus.  

Noslēguma konference ar Kopīgo rīcību notika Briselē 2016. gada 21.–22. janvārī, ļāva novērtēt pēdējo trīs gadu laikā panākto progresu un apspriest garīgās veselības un labklājības rīcības programmu, kas ir svarīgākais šīs iniciatīvas rezultāts.

Rīcības programma, kuras pamatā ir uz galvenie ieteikumi, ko ierosināja piecas darba grupas, kas piedalījās Kopīgajā rīcībā, var būtiski ietekmēt to, kā Eiropas valstis nākotnē risinās garīgās veselības problēmas.

Šī programma var palīdzēt dalībvalstīm dalīties pieredzē un pārskatīt savu politiku, lai uzlabotu efektivitāti, pateicoties novatoriskām pieejām, vienlaikus ņemot vērā īpašās vajadzības vietējā, reģionālā un valsts līmenī. Tā cita starpā var arī virzīt ES politikas izstrādi un pārskatīšanu.

Šīs darbības dod jaunu cerību visām personām, kam rūp garīgā veselība Eiropā. Cerēsim, ka rīcības programma būs instruments, kura ES un dalībvalstīm trūka, lai izveidotu reālu un efektīvu Eiropas garīgās veselības stratēģiju.

Ņemot vērā, ka garīgie traucējumi sastāda aptuveni 22 % Eiropas invaliditātes un aptver visdažādākās pataloģijas — depresiju, Alcheimera slimību, šizofrēniju un pēctraumatiskā stresa traucējumus — un ka laba garīgā veselība ir izšķirīgi svarīgs resurss indivīdiem un sabiedrībai, mums ir jāievieš stratēģija, kurai būs reāla ietekme.  Pašreiz ES tikai aptuveni puse no personām ar nopietniem garīgiem traucējumiem un daudz mazāka daļa to, kuri cieš no viegliem un vidēji smagiem garīgiem traucējumiem, saņem pienācīgu ārstēšanu. Turklāt maz ir tādu darbību, kuru mērķis ir nepieļaut garīgās veselības traucējumus un veicināt garīgo veselību.

Tādēļ ir svarīgi, lai dalībvalstis īstenotu rīcības programmas ieteikumus, ievērojot savas konkrētās vajadzības. Savukārt Eiropas Komisijai ir jāveic svarīgās uzraudzības darbības, kas “EU Compass” ietvaros jau ir sāktas ar iniciatīvām, kuru uzdevums ir definēt izmērāmus mērķus, ko var sasniegt, īstenojot ieteikumus, kas formulēti rīcības programmā.  Runa ir par daudzu cilvēku dzīvi! Visas pūles, ko varam pielikt, ir to vērtas.