Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

Ж. М. Калдаш де Алмейда, координатор, Съвместно действие на ЕС за психично здраве и благоденствие

Ж. М. Калдаш де Алмейда, координатор, Съвместно действие на ЕС за психично здраве и благоденствие

През 2013 г. бе дадено началото на Съвместното действие на ЕС за психично здраве и благоденствие. То имаше за цел подкрепа на психичното здраве като приоритет на европейското обществено здравеопазване и разработване на инструменти за подпомагане на държавите от ЕС при подобряването на условията за профилактика, диагностициране и лечение на психичните разстройства.  

Заключителната конференция на Съвместното действие се състоя в Брюксел на 21 – 22 януари 2016 г. Тя даде възможност за обсъждане на напредъка през последните три години и за провеждане на дебат за Рамката за действие в областта на психичното здраве и благоденствието, която е най-важният резултат от тази инициатива.

Рамката за действие е изготвена на базата на основните препоръки за политиките, предложени от 5-те работни групи по Съвместното действие. Тя може да окаже значително въздействие върху начина, по който европейските страни подхождат към въпросите, свързани с психичното здраве, в бъдеще.

Рамката може да послужи на държавите от ЕС, когато те извършват преглед на политиките си и обменят опит в подобряването на ефективността на политиките чрез новаторски подходи, като в същото време се отчитат специфичните нужди на местно, регионално и национално равнище. Освен това тя може да даде насоки за прегледа и изготвянето на политиките на ЕС.

Това дава нова надежда на всички, които са загрижени за психичното здраве в Европа. Надежда, че Рамката за действие ще се окаже инструментът, от който ЕС и държавите членки така остро се нуждаят, за да разработят истинска и ефективна европейска стратегия за психичното здраве.

На психичните разстройства се дължат около 22% от уврежданията в Европа. Те включват най-различни състояния, като депресия, болест на Алцхаймер, посттравматичен стрес и шизофрения. Като се вземе предвид това, както и фактът, че доброто психично здраве е от основно значение за хората и обществата, ние се нуждаем от стратегия, която ще окаже истинско въздействие.  Понастоящем в ЕС само около половината от хората с тежко психично разстройство и много по-малко от хората с леко до умерено психично разстройство получават подходящо лечение, а още по-малко се прави за профилактика на психичните разстройства и промоция на психичното здраве.

Поради това е изключително важно държавите от ЕС да изпълнят препоръките за политиките в тази Рамка за действие в съответствие със своите конкретни нужди. В същото време Европейската комисия трябва да допълни наблюдението по линия на Компаса на ЕС с инициативи за определяне на измерими цели, които да бъдат постигнати чрез изпълнението на препоръките в Рамката за действие.  Тук става въпрос за живота на огромен брой хора – заслужава си да положим всички възможни усилия.