Politika

Duševní zdraví má prvořadý význam pro každého z nás. Je však také čím dál důležitější i pro hospodářský růst a sociální rozvoj v Evropě jako celku. Právě hospodářský růst a sociální rozvoj jsou přitom klíčové cíle politiky EU.

Činnost v oblasti duševního zdraví

Duševním zdravím se zabývá několik úrovní:

Konzultace na úrovni EU

V listopadu 2005 zveřejnila Komise zelenou knihu „Zlepšení duševního zdraví obyvatelstva. Na cestě ke strategii pro duševní zdraví v EU“pdf(327 KB) Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) jako první reakci na prohlášení WHO o duševním zdraví pro Evropu.

Účelem této zelené knihy bylo zahájit diskusi se širokým spektrem zainteresovaných subjektů.

Evropský pakt za duševní zdraví

Po zveřejnění zelené knihy následovala konference EU o duševním zdraví Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) , která se konala 13. června 2008 a během které byl zahájen Evropský pakt za duševní zdraví a pohodupdf(239 KB) Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) .

Účastnící se země, organizace a zainteresované subjekty se vyzývají, aby předložily prohlášení o podpoře tohoto paktu Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) .

Uplatňování paktu za duševní zdraví

Pakt bude prováděn především prostřednictvím konferencí zaměřených na 5 daných priorit Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) .

Podklady ohledně těchto priorit budou dodány prostřednictvím tzv. Kompasu EU pro akce týkající se duševního zdraví a pohody Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) .

Provádění paktu realizuje Komise společně s členskými státy prostřednictvím skupiny vládních odborníků na duševní zdraví a pohodu Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) .

V roce 2013 byla za finanční podpory ze strany programu EU v oblasti zdraví zahájena Společná akce týkající se duševního zdraví a pohody.