Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Paola Testori Coggi, generalna direktorica za zdravje in potrošnike pri Evropski komisiji

Paola Testori Coggi, generalna direktorica za zdravje in potrošnike pri Evropski komisiji

Evropski državljani imajo pravico zahtevati varna, kakovostna in učinkovita zdravila. Ponarejena zdravila lahko vsebujejo sestavine, ki so slabe kakovosti ali napačnega odmerka, previsokega ali prenizkega, in so lahko zelo nevarna. Direktiva o ponarejenih zdravilihpdf, ki je začela veljati 2. januarja 2013, določa ukrepe za preverjanje avtentičnosti zdravil in kakovosti njihovih sestavin. Gre predvsem za tri novosti:

  • Zdravila na recept morajo imeti na zunanji ovojnini številko posamezne serije in zaščitno nalepko, da bo lekarnar lahko še pred izdajo zdravila preveril, ali je zdravilo avtentično in neodprto. To bo preprečilo prodajo ponarejenih zdravil bolnikom.
  • Učinkovine zdravila morajo biti izdelane v skladu z ustreznimi standardi kakovosti (dobra praksa za proizvodnjo učinkovin) ne glede na to, ali so izdelane v EU ali uvožene. Pri uvoženih učinkovinah mora država izvora potrditi, da so bile učinkovine izdelane po standardih, enakovrednim standardom Evropske unije. To bo zagotovilo, da se za zdravila v EU uporabljajo samo varne in visoko kakovostne sestavine. 
  • Tretjič, legitimne spletne lekarne bo povsod v EU mogoče prepoznati po enakem logotipu. S klikom logotipa bodo potrošniki lahko preverili legitimnost lekarne. Državljani EU bodo tako pri odločitvi za spletni nakup zdravila imeli ustrezne informacije. 

Direktiva o ponarejenih zdravilih pomeni velik dosežek pri zagotavljanju varnosti in kakovosti zdravil, ki so v prometu v EU: ponarejena zdravila bo teže prodajati in tudi pri nakupu na spletu bo mogoče poiskati zdravila iz preverjenih virov. Direktiva poleg tega dovoljuje samo uporabo visokokakovostnih sestavin za zdravila v EU. Stopnja varovanja javnega zdravja v Evropski uniji bo tako še višja.