Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Paola Testoriová Coggiová, generálna riaditeľka GR pre zdravie a spotrebiteľov, Európska komisia

Paola Testoriová Coggiová, generálna riaditeľka GR pre zdravie a spotrebiteľov, Európska komisia

Európski občania majú bez ohľadu na to, kde žijú, právo vybrať si, kde v rámci EÚ im bude poskytnuté lekárske ošetrenie a kde im ho preplatia.  Toto právo je v súčasnosti vymedzené v smernici o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti pdfktorá nadobudne platnosť v celej Európskej únii 25. októbra 2013.

Podľa platných právnych predpisov EÚ sa občania obracajú na vnútroštátny systém sociálneho zabezpečenia svojich vlastných krajín v prípade, že počas cestovania v inom členskom štáte ochorejú. V prípade plánovanej cezhraničnej zdravotnej starostlivosti však členský štát môže vyžadovať, aby pacienti najprv požiadali o súhlas, pričom členský štát je povinný tento súhlas dať iba vtedy, ak pacientov nemožno ošetriť doma v lehote, ktorá je z lekárskeho hľadiska odôvodnená.

Novou smernicou sa zavádzajú tri hlavné zmeny zamerané na práva pacientov:

Po prvé, občania majú právo na výber a preplatenie ošetrenia, buď v rámci verejnej zdravotnej starostlivosti, alebo v rámci súkromnej zdravotnej starostlivosti, kdekoľvek v EÚ.

Po druhé, predchádzajúci súhlas na cezhraničnú zdravotnú starostlivosť bude skôr výnimkou, nie pravidlom.

Po tretie, občania majú právo rozhodovať sa v súvislosti s možnosťami ošetrenia na základe informácií. Majú teda nárok na všetky relevantné informácie od národných kontaktných miest zriadených podľa novej smernice po informácie priamo od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a ošetrenia. 

S cieľom zvýšiť transparentnosť noriem kvality a bezpečnosti v celej EÚ smernica podporuje vzájomnú pomoc a spoluprácu medzi členskými štátmi najmä v oblasti interoperability nástrojov elektronického zdravotníctva a využívania posudzovania zdravotníckych technológií. Umožňuje tiež uznávanie lekárskych predpisov v každom členskom štáte.

Smernica zabezpečí rozvoj európskych referenčných sietí s cieľom podporiť spoločné využívanie poznatkov a maximalizovať nákladovo efektívne využívanie zdrojov vo vysoko špecializovanej zdravotnej starostlivosti, ako je diagnostika a liečba zriedkavých chorôb.

Tento nový právny predpis predstavuje skutočný prevrat pre európskych občanov: nielenže budú mať občania EÚ väčšiu kontrolu nad vlastnou zdravotnou starostlivosťou, zároveň to pomôže združeniam pacientov podporiť vyššiu kvalitu a bezpečnosť starostlivosti. To môže mať na naše systémy zdravotnej starostlivosti iba pozitívny vplyv.

Cezhraničná zdravotná starostlivosť

Viac o tejto téme