Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

Szerző: Paola Testori Coggi főigazgató, Európai Bizottság, Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság

Szerző: Paola Testori Coggi főigazgató, Európai Bizottság, Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság

Az európai polgárok lakóhelyüktől függetlenül jogosultak arra, hogy kiválasszák, melyik uniós tagállamban kívánják kezeltetni magukat, illetve hogy az ellátás után költségtérítésben részesüljenek.  Ezeket a jogokat rögzíti a határon átnyúló egészségügyi ellátásról szóló irányelv pdfmely 2013. október 25-én lép hatályba Unió-szerte.

A jelenleg hatályos uniós jogszabályok értelmében amennyiben egy másik uniós tagállamban tett utazásunk során megbetegszünk, a helyszínen orvosi ellátást vehetünk igénybe saját országunkban érvényes betegbiztosításunk alapján. Ha azonban tervezett egészségügyi ellátásban szeretnénk részesülni más EU-országban, a tagállamok az elllátást előzetes engedélyezéshez köthetik, az engedélyt pedig csak akkor kötelesek megadni, ha saját hazánkban nem jutnánk orvosilag indokolt időn belül megfelelő kezeléshez.

Az új irányelv három fontos újdonságot tartalmaz a betegek jogaival kapcsolatban:

Az első, hogy a polgárok maguk választhatják meg, melyik EU-tagállamban kívánnak kezelésben részesülni, illetve hogy állami vagy magán-egészségügyi ellátást vesznek-e igénybe. Arra is jogosultak, hogy az ellátás után költségtérítésben részesüljenek.

A második, hogy a határokon átnyúló egészségügyi ellátás esetében az előzetes engedélyezési eljárás ezentúl inkább kivétel lesz, mint főszabály.

A harmadik újdonság pedig az, hogy a polgároknak jogukban áll minden szükséges információt megkapni ahhoz, hogy dönteni tudjanak a rendelkezésükre álló kezelési lehetőségekről. Ez azt jelenti, hogy a betegek az új irányelv alapján létrehozott nemzeti kapcsolattartó pontoktól, valamint közvetlenül az egészségügyi szolgáltatóktól is teljes körű tájékoztatásra jogosultak. 

Az uniós minőségi és biztonsági előírások átláthatóságának javítása érdekében az irányelv szorgalmazza a tagállamok közötti kölcsönös segítségnyújtást és együttműködést, különösen az e-egészségügyi eszközök átjárhatósága és az egészségügyi technológiák kiértékelése területén. Emellett megkönnyíti a tagállamok valamelyikében kiállított orvosi rendelvények más tagállamokban történő elismerését.

Hosszú távon az irányelv európai referenciahálózatok kiépítését is elő kívánja segíteni abból a célból, hogy ösztönözze az ismeretek összegyűjtését, és maximalizálja a kiemelten speciális egészségügyi ellátás (pl. a ritka betegségek diagnosztizálása és kezelése) során igénybe vett erőforrások költséghatékony felhasználását.

Az új jogszabály valódi áttörést jelent az európai polgárok számára: a jövőben a polgárok nagyobb döntési szabadsággal rendelkeznek majd saját egészségügyi ellátásukkal kapcsolatban, ez pedig elő fogja segíteni, hogy a betegszervezetek előmozdítsák az ellátás minőségének és biztonságosságának javulását. Az említett változások csakis kedvezően befolyásolhatják egészségügyi rendszereink működését.

Határokon átnyúló egészségügyi ellátás

Bővebben erről a témáról