Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Paola Testori Coggi, generalna direktorica za zdravje in potrošnike pri Evropski komisiji

Paola Testori Coggi, generalna direktorica za zdravje in potrošnike pri Evropski komisiji

Evropski državljani imajo, ne glede na državo prebivanja, pravico do izbire, kje v EU se bodo odločili za zdravljenje, in do povračila stroškov za to zdravljenje.  Ta pravica je zdaj zapisana v direktivi o čezmejnem zdravstvenem varstvu pdf, ki bo v celotni Evropski uniji začela veljati 25. oktobra 2013.

Dosedanja zakonodaja EU sicer državljanom omogoča, da lahko pravice iz svojega nacionalnega zdravstvenega zavarovanja uveljavljajo tudi ob bolezni med potovanjem po drugi državi EU. Vendar lahko države članice v primeru načrtovanega zdravljenja v tujini od svojih državljanov zahtevajo, da zaprosijo za predhodno odobritev, ki pa jo država članica dodeli samo, če bi bolnik na ustrezno zdravljenje v domači državi moral čakati dlje, kot to dovoljuje njegovo zdravstveno stanje.

Nova direktiva na tem področju uvaja tri glavne spremembe, ki zadevajo pravice pacientov:

1. Pacienti lahko sami izberejo zdravljenje, zasebno ali javno, kjer koli v EU in prejmejo povračilo stroškov zdravljenja.

2. Predhodna odobritev bo odslej prej izjema kot pravilo.

3. Državljani imajo pravico, da se o možnostih zdravljenja odločijo na podlagi ustreznih informacij. Med drugim lahko vse ustrezne informacije prejmejo pri nacionalnih kontaktnih točkah, ki jih uvaja nova direktiva, in neposredno pri ponudnikih zdravstvenih storitev in nosilcih zavarovanja. 

Za boljšo preglednost standardov kakovosti in varnosti v EU direktiva tudi spodbuja medsebojno pomoč in sodelovanje med državami članicami, zlasti glede interoperabilnosti orodij e-zdravja in uporabe vrednotenja zdravstvenih tehnologij. Omogoča tudi lažje priznavanje zdravniških receptov v vseh državah članicah.

V prihodnosti bo na podlagi direktive tudi lažje vzpostaviti evropska referenčna omrežja, ki bodo združevala znanje in omogočila stroškovno učinkovito uporabo virov na zelo specializiranih zdravstvenih področjih, denimo diagnostiki in zdravljenju redkih bolezni.

Novi predpis je velik korak naprej za evropske državljane: odslej bodo imeli več nadzora nad svojim zdravljenjem, poleg tega se bodo združenja pacientov lažje zavzemala za boljšo kakovost in varnost zdravstvenega varstva. Vse to pa lahko samo koristi našim zdravstvenim sistemom.

Čezmejno zdravstveno varstvo

Več o tej temi