Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Digitalizácia v oblasti koordinácie sociálneho zabezpečenia

V roku 2021 žilo v inej členskej krajine EÚ alebo EZVO približne 16 miliónov občanov EÚ/EZVO a do iného členského štátu EÚ smerovalo takmer 100 miliónov turistických ciest.

Na ochranu vašich práv na sociálne zabezpečenie pri pohybe v rámci Európy boli vypracované pravidlá koordinácie sociálneho zabezpečenia. Tieto pravidlá sa modernizujú.

Digitalizácia môže ešte viac zlepšiť koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia a podporiť spravodlivú mobilitu pracovnej sily.

Komisia preto predložila oznámenie s cieľmi v oblasti digitalizácie v krátkodobom i dlhodobom horizonte.

Prečo je digitalizácia dôležitá?

Širšie využívanie digitálnych nástrojov na koordináciu sociálneho zabezpečenia prináša viaceré výhody. Napríklad:

  • znižuje administratívnu záťaž a náklady pre ľudí, ktorí sa presťahujú do inej krajiny alebo tam prevádzkujú podnik;
  • zlepšuje kvalitu verejných služieb a zrýchľuje procesy koordinácie sociálneho zabezpečenia;
  • pomáha inštitúciám pri výmene informácií a lepšej spolupráci, a to lepšou výmenou údajov a automatizáciou;
  • minimalizuje riziko chýb a podvodov v oblasti sociálneho zabezpečenia vrátane používania sfalšovaných dokladov, čím sa posilňuje ochrana pracovníkov a spravodlivá mobilita pracovnej sily.

Digitalizácia v oblasti koordinácie sociálneho zabezpečenia je zároveň v súlade s cieľmi európskeho politického programu Digitálne desaťročie, ktorého zámerom je transformovať verejné služby, podporovať cezhraničnú výmenu informácií a zjednodušiť interakcie s verejnosťou.

Digitálne iniciatívy v tejto oblasti

pravidlách EÚ týkajúcich sa koordinácie sociálneho zabezpečenia je krajinám odporučené, aby na prístup k údajom o sociálnom zabezpečení, ako aj pri ich spracúvaní a výmene využívali digitálne technológie. Krajinám sa zároveň odporúča zabezpečiť, aby boli služby pre ľudí, ktorí uplatňujú svoje právo na voľný pohyb v rámci EÚ, používateľsky ústretové.

Krajiny EÚ a Komisia v súčasnosti pracujú na dvoch kľúčových iniciatívach v tejto oblasti:

1. Uľahčiť inštitúciám sociálneho zabezpečenia výmenu informácií a spoluprácu

Elektronická výmena informácií o sociálnom zabezpečení (EESSI) je systém, ktorý inštitúciám sociálneho zabezpečenia pomáha vymieňať si informácie v rámci celej Európy. Vnútroštátne inštitúcie teda dokážu rýchlejšie a bezpečnejšie spracovať žiadosti týkajúce sa sociálneho zabezpečenia (napr. dávok v nezamestnanosti, dávok zdravotnej starostlivosti, rodinných dávok a dôchodkov).

2. Zjednodušiť interakciu medzi občanmi, podnikmi, inštitúciami sociálneho zabezpečenia a inými verejnými orgánmi

V rámci iniciatívy európsky preukaz sociálneho zabezpečenia spustila Komisia pilotný projekt na preskúmanie uskutočniteľnosti cezhraničného digitálneho overovania nárokov občanov týkajúcich sa sociálneho zabezpečenia.

Otázky a odpovede

Tu nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o digitalizácii v oblasti koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia

Zdieľať stránku