Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Digitalizacija na področju koordinacije sistemov socialne varnosti

Leta 2021 je približno 16 milijonov državljanov EU/Efte živelo v drugi državi EU ali Efte, skoraj 100 milijonov turističnih potovanj pa je bilo opravljenih v drugo državo članico EU.

Obstajajo pravila o koordinaciji sistemov socialne varnosti, ki pri gibanju znotraj Evrope ščitijo vaše pravice do socialne varnosti. Ta pravila se posodabljajo.

Digitalizacija lahko dodatno izboljša koordinacijo sistemov socialne varnosti in podpre pravično mobilnost delovne sile.

Zato je Komisija predstavila sporočilo s kratkoročnimi in dolgoročnimi cilji digitalizacije.

Zakaj je digitalizacija pomembna?

Uporaba več digitalnih orodij za koordinacijo sistemov socialne varnosti ima številne prednosti. Na primer:

  • zmanjšuje upravno breme in stroške za ljudi, ki se preselijo v drugo državo ali tam vodijo podjetje
  • izboljšuje kakovost javnih storitev in omogoča hitrejše usklajevanje postopkov na področju socialne varnosti
  • institucijam pomaga pri izmenjavi informacij in boljšem sodelovanju z boljšo izmenjavo podatkov in avtomatizacijo
  • zmanjšuje tveganje napak in goljufij na področju socialne varnosti, vključno z uporabo ponarejenih dokumentov, s čimer se krepita zaščita delavcev in pravična mobilnost

Cilj digitalizacije koordinacije sistemov socialne varnosti je usklajen tudi s cilji evropskega programa politike „Digitalno desetletje“, katerega cilj je preoblikovati javne storitve, spodbujati čezmejno izmenjavo informacij in poenostaviti interakcijo z javnostjo.

Digitalne pobude na tem področju

Pravila EU o koordinaciji sistemov socialne varnosti od držav zahtevajo, da uporabljajo digitalne tehnologije za dostop do podatkov o socialni varnosti, njihovo obdelavo in izmenjavo. Države tudi spodbujajo, naj zagotovijo, da so storitve za ljudi, ki uveljavljajo svojo pravico do prostega gibanja po EU, uporabniku prijazne.

Države EU in Komisija trenutno pripravljajo dve ključni pobudi na tem področju:

1. Olajšanje izmenjave informacij in sodelovanja med nosilci socialne varnosti

Sistem elektronske izmenjave informacij o socialni varnosti (EESSI) nosilcem socialne varnosti pomaga pri izmenjavi informacij o socialni varnosti po vsej Evropi. To pomeni, da lahko nacionalne institucije hitreje in varneje obravnavajo zahtevke za socialno varnost (npr. za nadomestila za brezposelnost, nadomestila za zdravstveno varstvo, družinske prejemke in pokojnine).

2. Poenostavitev interakcij med javnostjo, podjetji, nosilci socialne varnosti in drugimi javnimi organi

Komisija je v okviru pobude o evropski izkaznici socialnega zavarovanja začela pilotni projekt za preučitev izvedljivosti čezmejnega digitalnega preverjanja pravic državljanov do socialne varnosti.

Vprašanja in odgovori

Tukaj je vse, kar morate vedeti o digitalizaciji koordinacije sistemov socialne varnosti.

Povej naprej