Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

Sotsiaalkindlustuse koordineerimise digipööre

2021. aastal elas teises ELi või EFTA riigis ligikaudu 16 miljonit ELi/EFTA kodanikku ja turismireise teise ELi liikmesriiki tehti ligemale 100 miljonit korda.

Sotsiaalkindlustuse koordineerimise eeskirjadega kaitstakse inimeste õigusi sotsiaalkindlustusele Euroopa piires liikumisel. Neid eeskirju ajakohastatakse kogu aeg.

Digiüleminek aitab sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimist veelgi parandada ja toetab seega tööjõu õiglast liikuvust.

Just seepärast esitas komisjon teatise, mis sisaldab digiteerimise eesmärke lühemas ja pikemas perspektiivis.

Miks on digiüleminek oluline?

Kui sotsiaalkindlustuse koordineerimiseks saab digivahendeid rohkem kasutada, on sellest kasu mitmeti. Näiteks

  • vähenevad halduskoormus ja kulud neil, kes kolivad teise riiki või omavad teises riigis ettevõtet,
  • paraneb avalike teenuste kvaliteet ja sotsiaalkindlustuse koordineerimise toimingud muutuvad kiiremaks,
  • asutused saavad jagada teavet ja teha rohkem koostööd andmete parema jagamise ja automatiseerimise kaudu,
  • vigade ja sotsiaalkindlustuspettuste (sealhulgas võltsitud dokumentide kasutamine) riskid on viidud miinimumi, samas töötajate kaitse on tugevam ja töötajate liikuvus õiglasem.

Sotsiaalkindlustuse koordineerimise digiteerimine on kooskõlas ka nende eesmärkidega, mis on esitatud Euroopa digikümnendi poliitilises programmis, mille kohaselt tuleb avalikud teenused ümber kujundada, piiriülest teabevahetust edendada ja avalikkusega suhtlemine lihtsamaks muuta.

Digialgatused selles valdkonnas

Sotsiaalkindlustuse koordineerimist käsitlevates ELi õigusnormides nõutakse riikidelt digitehnoloogia kasutamist sotsiaalkindlustusandmetele juurdepääsuks, nende töötlemiseks ja vahetamiseks. Samuti soovitatakse neis õigusnormides seda, et riigid tagaksid kasutajasõbralikud teenused neile, kes kasutavad oma õigust ELis vabalt liikuda.

ELi liikmesriigid ja komisjon töötavad praegu selle valdkonna kahe peamise algatuse kallal:

1. Teabe jagamise ja koostöö lihtsustamine sotsiaalkindlustusasutuste jaoks

Sotsiaalkindlustusteabe elektrooniline vahetamine (EESSI) aitab sotsiaalkindlustusasutustel kogu Euroopas vahetada sotsiaalkindlustusteavet. See tähendab, et riiklikud asutused saavad menetleda sotsiaalkindlustusnõudeid (nt töötushüvitiste, tervishoiuhüvitiste, perehüvitiste ja pensionide taotlused) kiiremini ja turvalisemalt.

2. Üldsuse, ettevõtjate, sotsiaalkindlustusasutuste ja muude avaliku sektori asutuste vahelise suhtluse lihtsustamine

Euroopa sotsiaalkindlustuspassi algatuse näol on komisjon käivitanud katseprojekti, et uurida kodanike sotsiaalkindlustusõiguste piiriülese digitaalse kontrollimise teostatavust.

Küsimused ja vastused

Siin on kogu vajalik info sotsiaalkindlustuse koordineerimise kohta.

Jaga seda lehte