Európska komisia 9. marca 2021 predstavila víziu a spôsoby, ako dosiahnuť digitálnu transformáciu Európy do roku 2030. Komisia navrhuje Digitálny kompas pre digitálne desaťročie EÚ, ktorý sa vyvíja okolo štyroch základných bodov:
|
|
Komisia sa bude usilovať o dosiahnutie digitálnych cieľov EÚ na rok 2030 konkrétnymi prostriedkami
- ciele a plánované trajektórie
- pevný spoločný rámec riadenia na monitorovanie pokroku a riešenie nedostatkov
- nadnárodné projekty, ktoré spájajú investície z EÚ, členských štátov a súkromného sektora
Digitálne občianstvo: európske práva a zásady
Dňa 26. januára 2022 Komisia navrhla medziinštitucionálne vyhlásenie o digitálnych právach a zásadách digitálneho desaťročia.
Digitálne práva a zásady uvedené vo vyhlásení doplnia existujúce práva, ako sú práva zakotvené v Charte základných práv EÚ, a právne predpisy v oblasti ochrany údajov a súkromia. Poskytnú občanom referenčný rámec v oblasti ich digitálnych práv, ako aj usmernenie pre členské štáty EÚ a spoločnosti pre prácu s novými technológiami. Majú slúžiť na to, aby bol každý v EÚ schopný vyťažiť z digitálnej transformácie čo najviac.
Navrhované práva a zásady sú tieto:
- Postavenie ľudí a ich práv do centra pozornosti digitálnej transformácie
- Podpora solidarity a inklúzie
- Zabezpečenie slobody výberu online
- Podpora účasti na digitálnom verejnom priestore
- Zvýšenie bezpečnosti a ochrany jednotlivcov, ako aj posilnenie ich postavenia
- Podpora udržateľnosti digitálnej budúcnosti
Komisia uvedie posúdenie vykonávania digitálnych zásad vo výročnej správe o stave digitálneho desaťročia. Komisia uskutoční aj každoročný prieskum Eurobarometra s cieľom monitorovať následné opatrenia v členských štátoch. V rámci Eurobarometra sa zhromaždia kvalitatívne údaje založené na tom, ako občania vnímajú zavádzanie digitálnych zásad v jednotlivých členských štátoch do praxe. Európsky parlament a Rada Európskej únie tento návrh pred jeho prijatím prediskutujú.
Cesta k digitálnemu desaťročiu:
![]() |
Cesta k digitálnemu desaťročiu je návrhom Komisie na vytvorenie rámca riadenia s cieľom zabezpečiť, aby Európa dosiahla svoje ciele digitálneho desaťročia do roku 2030. Tento rámec riadenia bude vychádzať z mechanizmu každoročnej spolupráce, do ktorého bude zapojená Komisia a členské štáty. Komisia by najskôr spolu s členskými štátmi vypracovala plánované trajektórie EÚ pre každý jeden cieľ a členské štáty by následne navrhli národné strategické plány na ich dosiahnutie. |
Tento mechanizmus spolupráce by pozostával
• zo spoločného transparentného a štruktúrovaného monitorovacieho systému založeného na indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI), ktorý slúži na meranie pokroku pri dosahovaní jednotlivých cieľov do roku 2030,
• z výročnej správy o stave digitálneho desaťročia, v ktorej Komisia zhodnotí pokrok a odporučí niektoré opatrenia,
• z viacročných strategických plánov digitálnej dekády, v ktorých každý členský štát uvedie prijaté alebo plánované politiky a opatrenia na podporu cieľov do roku 2030,
• zo štruktúrovaného rámca, v ktorom sa budú preberať a riešiť oblasti nedostatočného pokroku prostredníctvom spoločných záväzkov medzi Komisiou a členskými štátmi,
• z mechanizmu na podporu projektov zahŕňajúcich viaceré krajiny.
Digitálny kompas do roku 2030: vaše digitálne desaťročie
Nadnárodné projekty
V záujme dosiahnutia týchto digitálnych cieľov Európska komisia urýchli a uľahčí spustenie viacnárodných projektov – veľkých projektov, ktoré by žiaden členský štát nemohol rozvíjať samostatne.
Tieto projekty by mohli
- kombinovať investície z rozpočtu EÚ (vrátane Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti), členských štátov a súkromného sektora
- riešiť nedostatky v identifikovaných kritických kapacitách EÚ
- prispieť k prepojenému, interoperabilnému a bezpečnému digitálnemu jednotnému trhu
Komisia určila počiatočný zoznam viacnárodných projektov. V zozname figurujú investičné oblasti, ako sú napríklad dátová infraštruktúra, nízkopríkonové procesory, komunikačné siete 5G, vysokovýkonná výpočtová technika, bezpečná kvantová komunikácia, verejná správa, blockchain, centrá digitálnych inovácií a digitálne zručnosti.

Príklady možných viacnárodných projektov
EÚ by mohla zaviesť sieť centier bezpečnostných operácií s podporou umelej inteligencie s cieľom predvídať kybernetické útoky, odhaľovať ich a reagovať na ne na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ.
Konzorcium pre európsku digitálnu infraštruktúru je nový nástroj s cieľom pomôcť členským štátom, ktoré o to majú záujem, urýchliť a zjednodušiť vykonávanie viacnárodných projektov.
-
20 % Percentuálny podiel Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ktorý by mala každá krajina EÚ venovať digitálnej transformácii
Medzinárodné partnerstvá pre digitálne desaťročie
EÚ bude podporovať svoju digitálnu agendu zameranú na človeka na globálnej scéne a presadzovať zosúladenie alebo zbližovanie s normami a štandardmi EÚ. Takisto zaistí ochranu a odolnosť svojich digitálnych dodávateľských reťazcov a prinesie globálne riešenia. Dosiahne sa to týmito prostriedkami:
![]() |
|
Potenciálne oblasti partnerstva
-
6G
-
Kvantové technológie
-
Využívanie technológií na boj proti zmene klímy a zvládanie environmentálnych výziev
Ďalšie kroky
Európsky parlament a Rada by mali návrh Komisie prerokovať a schváliť ho na najvyššej úrovni do leta 2022.