Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Slovensko - Dávka v nezamestnanosti

Aké sú vaše práva a povinnosti, keď sa stanete nezamestnaným na Slovensku, prípadne si hľadáte prácu v inom členskom štáte EÚ. Dozviete sa tiež, ako postupovať, ak pochádzate zo Slovenska a stratíte zamestnanie v zahraničí.

Kedy môžem žiadať o dávky?

Na výplatu dávky v nezamestnanosti máte v zásade právo v štáte, v ktorom ste boli naposledy zamestnaný.

V prípade, že sa ako cezhraničný pracovník stanete nezamestnaným, na výplatu dávky v nezamestnanosti je príslušný prioritne štát, v ktorom máte bydlisko. Pre cezhraničných pracovníkov, ktorí vykonávali činnosť ako zamestnanci alebo ako samostatne zárobkovo činné osoby v inom členskom štáte EÚ, pričom mali miesto bydliska na Slovensku, poskytuje dávky v nezamestnanosti Sociálna poisťovňa. Slovenský cezhraničný pracovník sa okrem toho môže zaujímať aj o svoje práva na úradoch práce členského štátu EÚ, na ktorého území vykonával svoju poslednú zárobkovú činnosť.

V prípade, že ste naposledy pracovali na Slovensku, máte nárok na podporu v nezamestnanosti, ak vaše pravidelné alebo občasné príjmy z práce alebo tvorivej činnosti počas evidencie na miestnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny nepresiahnu čiastku životného minima (t.j. 234,42 eura od 1. júla 2022) mesačne a tento pracovnoprávny vzťah nepresiahne 40 dní za kalendárny rok. Registrovať sa je vaše právo, nie povinnosť.

Aké podmienky musím splniť?

O zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie žiadate osobne podaním písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo žiadosti o zaradenie do evidencie pri opakovanej evidencii.

Na miestny úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, podľa miesta trvalého pobytu alebo zvyčajného pobytu, je potrebné priniesť platný doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo pas), doklady o ukončení pracovného pomeru (dohodu o rozviazaní pracovného pomeru, výpoveď, zápočtový list), v prípade absolventov škôl je potrebné doniesť doklad o najvyššom ukončenom vzdelaní.

Vašou povinnosťou je aktívne hľadanie zamestnania, ktoré rôznymi formami osobne preukazujete v termíne a na mieste určenom úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.

Do troch až ôsmich kalendárnych dní ste povinný oznámiť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny každú zmenu údajov a tiež byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní odo dňa vyzvania úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ak si chcete hľadať zamestnanie v inom členskom štáte EÚ a súčasne si chcete zachovať nárok na dávku v nezamestnanosti, úradu práce, sociálnych vecí a rodiny musíte oznámiť dátum svojho odchodu do iného členského štátu EÚ.

O čo môžem žiadať a ako si mám uplatniť svoje práva?

Informačné a poradenské služby

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (podľa miesta trvalého pobytu alebo zvyčajného pobytu)

Individuálny akčný plán (pre znevýhodnených uchádzačov)

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny

Dávka v nezamestnanosti

Sociálna poisťovňa

O dávku v nezamestnanosti môžete požiadať:

  • v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne (podľa miesta trvalého pobytu) prostredníctvom žiadosti o dávku v nezamestnanosti alebo
  • na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ak Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nezaradí poistenca do evidencie uchádzačov o zamestnanie, žiadosť o dávku v nezamestnanosti sa nebude brať do úvahy.

Nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká, ak ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistený alebo ste boli prihlásený na dobrovoľné poistenie, a to najmenej dva roky. Napríklad podmienky nároku na dávku môže splniť samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá skončila podnikanie a počas podnikania si platila poistné na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

Dávka v nezamestnanosti je poskytovaná najdlhšie po dobu 6 mesiacov. Jej výška tvorí približne 50 % z poslednej mzdy.

Počas poberania dávky ste povinný do ôsmich dní písomne oznámiť Sociálnej poisťovni zmenu mena a priezviska alebo zmenu adresy, na ktorej sa zdržiavate ako aj vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Ak nerozumiem textu

  • Brutto - celkový hrubý príjem vrátane daní a ostatných odvodov;
  • Cezhraničný pracovník - vykonáva činnosť ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba na území jedného členského štátu EÚ a bydlisko má na území iného členského štátu EÚ, do ktorého sa vracia spravidla denne alebo aspoň raz za týždeň.

Potrebná dokumentácia

Poznajte svoje práva

Link s ďalšími informáciami poskytnutými Európskou komisiou:

Koho kontaktovať, ak potrebujete radu o sociálnom zabezpečení?

Ústredie práce, sociálnych vecí arodiny

Oddelenie služieb zamestnanosti

Špitálska 8, 812 67, Bratislava

Úrad práce, sociálnych vecí arodiny

Oddelenie služieb pre občana

Oddelenie služieb zamestnanosti

Zoznam úradov práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu

Sociálna poisťovňa
Pobočky Sociálnej poisťovne na Slovensku

Súvisiace správy

Žiadne súvisiace aktuality za posledných šesť mesiacov.

Zdieľať stránku