Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Slovensko - Pomoc v hmotnej núdzi

V tejto časti sa dozviete o tom, kto má nárok na získanie pomoci v hmotnej núdzi na Slovensku. Získate informácie o tom, aké podmienky musíte spĺňať na priznanie dávky a o aké ďalšie príspevky môžete žiadať.

Kedy môžem žiadať opomoc vhmotnej núdzi?

Pomoc v hmotnej núdzi slúži ako minimálny príjem pre tých, ktorí nie sú schopní zabezpečiť si základné životné podmienky a nedokážu si príjem zvýšiť vlastným pričinením (prácou, zákonnými nárokmi). Za základné životné podmienky sa považuje jedno teplé jedlo denne, potrebné oblečenie a bývanie. Výška dávky je rôzna v závislosti od počtu členov domácnosti.

Pomoc v hmotnej núdzi je univerzálny systém financovaný z daní, ktorý sa skladá z dávky v hmotnej núdzi a špecifických príspevkov.

Aké podmienky musím splniť?

O pomoc v hmotnej núdzi môže požiadať občan s trvalým alebo prechodným pobytom na území Slovenska vtedy, keď je jeho príjem (aj so spoločne posudzovanými osobami) nižší ako životné minimum:

  • 234,42 eur/mesiac - pre jednu plnoletú osobu;
  • 163,53 eur/mesiac pre ďalšiu spoločne posudzovanú osobu;
  • 107,03 eur/mesiac pre zaopatrené neplnoleté dieťa a nezaopatrené dieťa v hmotnej núdzi.

Domácnosť sa nenachádza v hmotnej núdzi, ak si jej členovia neuplatnia svoje zákonné nároky. Ide napríklad o výživné na deti, náhradné výživné, manželské výživné, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dávky nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, úrazového poistenia, garančného poistenia a poistenia v nezamestnanosti, nároky z pracovnoprávnych vzťahov, dávky výsluhového zabezpečenia a opakované štátne sociálne dávky okrem prídavku na dieťa.

O čo môžem žiadať a ako si mám uplatniť svoje práva?

Dávka vhmotnej núdzi sa poskytuje v nasledovnej výške:

  • jednotlivec 74 eur/mesiac;
  • jednotlivec s 1 až 4 deťmi 140,70 eur/mesiac;
  • jednotlivec s viac ako 4 deťmi 205,50 eur/mesiac;
  • dvojica bez detí 128,60 eur/mesiac;
  • dvojica s 1 až 4 deťmi 192,40 eur/mesiac;
  • dvojica s viac ako 4 deťmi 259,40 eur/mesiac.

Ďalšie príspevky k dávke v hmotnej núdzi, o ktoré je možné sa uchádzať:

  • Aktivačný príspevok - Je určený na podporu získania, udržania, prehĺbenia alebo zvýšenia vedomostí, odborných zručností, praktických skúseností, pracovných návykov na účely zvýšenia pracovného uplatnenia na trhu práce. Jeho poskytnutie je podmienené zamestnaním, zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie; zvyšovaním kvalifikácie štúdiom popri zamestnaní, vykonávaním menších obecných služieb. Príspevok sa poskytuje v sumách:
  • 151,40 eur mesačne tým, ktorí majú príjem zo závislej činnosti najmenej vo výške minimálnej mzdy,
  • 75,70 eur mesačne pre tých, ktorí sú v evidencii uchádzačov o zamestnanie a zúčastňujú sa na programoch vzdelávania a prípravy pre trh práce; študentom, ktorí si zvyšujú kvalifikáciu externým štúdiom na strednej škole alebo vysokej škole; tým, ktorí vykonávajú menšie obecné služby alebo dobrovoľnícku činnosť a študentom, ktorí študujú na strednej alebo vysokej škole a vypláca sa im rodičovský príspevok.
  • Príspevok na bývanie - 63,90 eur/mesiac (alebo 101,90 eur/mesiac, ak je viac spoločne posudzovaných osôb). Podmienkou je pravidelné platenie nákladov spojených s bývaním, vlastnícky, nájomný vzťah k bytu alebo k rodinnému domu. Poskytuje sa aj v prípade, ak sa osoba nachádza v určitom type zariadenia sociálnych služieb;
  • Ochranný príspevok – má tri úrovne, 75,70 eur/mesiac ak ste dosiahli dôchodkový vek, ste invalidný/á s mierou zníženia schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, staráte sa o ťažko zdravotne postihnuté dieťa, 41,60 eur ak vaša práceneschopnosť trvá viac ako 30 dní, 16,20 eur tehotnej žene od 4 mesiaca ak pravidelne mesačne navštevuje preventívne prehliadky alebo rodičovi, ak sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa do jedného roku veku;
  • Príspevok na nezaopatrené dieťa vo výške 20,70 eur/mesiac patrí na podporu výchovy, vzdelávania, všestranného rozvoja dieťaťa, ktoré si riadne plní povinnú školskú dochádzku.

Osobitnými dávkami sú:

  • Osobitný príspevok – poskytuje sa 18 mesiacov. Po dobu prvých 12 mesiacov vo výške 126,14 eur mesačne a po dobu ďalších 6 mesiacov v sume 63,07 eur. Patrí dlhodobo nezamestnanej osobe, ktorá si nájde prácu a poberala, alebo poberá pomoc v hmotnej núdzi a má mzdu najmenej vo výške minimálnej mzdy najviac vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy;
  • Jednorazová dávka vhmotnej núdzi slúži na čiastočnú úhradu mimoriadnych výdavkov členov domácnosti.

Osobitná doplnková pomoc nielen domácnostiam vhmotnej núdzi:

  • Dotácie na podporu výchovy kstravovacím návykom dieťaťa (dotácie na stravu) sú určené na zabezpečenie jedla v materskej alebo základnej škole. Od augusta 2021 môžu byť poskytované všetkým deťom, ktoré navštevujú posledný ročník materskej školy a základnú školu, ak žijú v domácnosti, v ktorej si nikto nežiadal o navýšený daňový bonus (pre deti od 6 do 15 rokov); zároveň je možné poskytnúť dotáciu na stravu aj deťom, ktoré navštevujú materskú školu alebo základnú školu, a to v prípade, že žijú v rodine, ktorej je poskytovaná pomoc v hmotnej núdzi, alebo ktorej priemerný mesačný príjem je nižší ako životné minimum, ako aj v prípade, ak materskú alebo základnú školu navštevuje viac ako 50 % detí z domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi. Dotácie na stravu činia 1,30 eura na deň počas dní školskej výučby, keď dieťa navštevuje školu a obeduje.
  • Dotácie na podporuvýchovy k plneniu školských povinností dieťaťa ohrozeného sociálnym vylúčením sú určené na úhradu školských materiálov potrebných na vzdelávanie v materskej alebo základnej škole. Suma je 33,20 eur na dieťa za finančný rok.

V prípade dotácií je žiadateľom zriaďovateľ školy, obec alebo občianske združenie.

Záujemca o pomoc v hmotnej núdzi podáva písomnú žiadosť na miestnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste svojho trvalého bydliska.

Ak nerozumiem textu

Životné minimum - zákonom priznaná výška príjmov osoby, ktorá sa považuje za nevyhnutnú na splnenie základných životných potrieb. Príjmy do výšky životného minima sa nezdaňujú.

Potrebné doklady

Poznajte svoje práva

Link s ďalšími informáciami poskytnutými Európskou komisiou:

Koho kontaktovať, ak potrebujete radu o sociálnom zabezpečení?

Ústredie práce, sociálnych vecí arodiny

Oddelenie pomoci v hmotnej núdzi a štátnych sociálnych dávok

Špitálska 8, 812 67, Bratislava

Úrad práce, sociálnych vecí arodiny

Oddelenie služieb pre občana

Oddelenie pomoci v hmotnej núdzi a štátnych sociálnych dávok

Zoznam úradov práce, sociálnych vecí a rodiny

Súvisiace správy

Žiadne súvisiace aktuality za posledných šesť mesiacov.

Zdieľať stránku