Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Lietuva - Ilgalaikė globa

Ilgalaikė globa apima ilgalaikę socialinę globą (socialines paslaugas) ir ilgalaikę sveikatos priežiūrą bei visapusę priežiūrą asmenims dėl sveikatos būklės arba amžiaus, negalios arba visiško gebėjimų ar galimybių savarankiškai pasirūpinti asmeniniu ar šeimos gyvenimu praradimo.

Ilgalaikė socialinė globa apima finansinę paramą ir paslaugas dėl ligos priklausomiems ar savarankiškumo netekusiems asmenims. Šiame skyriuje pateikiama aktuali informacija apie procedūras, susijusias su parama teikiant ilgalaikę globą.

Ilgalaikė sveikatos priežiūra teikiama nepriklausomai nuo asmens amžiaus, atsižvelgiant į jo sveikatos būklę ir ligos progresavimą arba komplikacijas. Į ilgalaikę sveikatos priežiūrą įeina trys skirtingos sveikatos priežiūros paslaugos: palaikomasis gydymas ir slauga, palaikomoji slauga, ambulatorinės slaugos paslaugos namuose.

Ar tai taikoma man?

Ilgalaikė globa skirta patenkinti asmens, kuris dėl ligos ar neįgalumo priklauso nuo kitų, poreikius. Ilgalaikė sveikatos priežiūra taip pat apima paliatyviosios slaugos paslaugas (žr. žargono žodynėlį).

Socialinė globa yra teikiama atsižvelgiant ne į amžių, o į savarankiškumo lygį ir į poreikį globai. Pagrindiniai gavėjai yra vyresnio amžiaus žmonės ir neįgalieji. Socialinių paslaugų poreikis yra nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą bei galimybes savarankiškumą ugdyti teikiant atitinkamas socialines paslaugas.

Kokias sąlygas turiu atitikti?

Asmenims, atsižvelgiant į jų poreikius, gali būti teikiamos ilgalaikės, trumpalaikės arba dienos socialinės globos paslaugos, socialinė priežiūra bei slauga.

Pagal patvirtintą sveikatos priežiūros sąlygų sąrašą asmenims gali būti nustatomi specialieji slaugos ar pagalbos poreikiai ir skiriama kompensacija už susijusias išlaidas.

Slaugos išlaidų kompensacija teikiama asmenims, kuriems nustatytas specialusis slaugos poreikis.

Pagalbos išlaidų kompensacija teikiama vaikams, kuriems yra sunkus arba vidutinis neįgalumas ir asmenims, kuriems nustatytas specialusis pagalbos poreikis.

Suaugusiems asmenims turi būti nustatytas specialusis priežiūros poreikis (bet ne neįgaliems vaikams).

Institucinė socialinė globa teikiama neįgaliesiems ir pagyvenusiems žmonėms, kuriems jos reikia.

Ilgalaikis medicininis gydymas, palaikomoji slauga ir slaugymas teikiami asmenims, apsidraudusiems privalomuoju sveikatos draudimu nepriklausomai nuo amžiaus, atsižvelgiant į sveikatos būklę ir specialiuosius poreikius.

Kokios mano teisės ir kaip jomis pasinaudoti?

Mokėjimas už socialines paslaugas nustatomas atsižvelgiant į asmeniui teikiamų paslaugų rūšį ir asmens galimybes mokėti.

Asmenis, kuriems reikia pagalbos, namuose aplanko socialiniai darbuotojai iš savivaldybės administracijos padalinio, planuojančio ir administruojančio socialines paslaugas.

Atsižvelgiant į jų situaciją, pagyvenę ir neįgalūs asmenys gali gauti pagalbą į namus (iki 10 val. per savaitę), dienos socialinę globą (nuo 3 val. per dieną iki 5 dienų per savaitę), pagalbą dienos centruose arba (nuo 2 iki 10 val. per parą iki 7 kartų per savaitę) asmens namuose arba stacionarioje globos įstaigoje (iki 6 mėnesių trumpalaikė slauga arba neribotos trukmės ilgalaikė slauga).

Slaugos išlaidų tikslinė kompensacija siekia nuo 1,9 iki 2,6 bazinio kompensacijos dydžio, nustatyto Vyriausybės (2023 m. ji yra nuo 279,30 euro iki 382,20 euro per mėnesį).

Priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinė kompensacija siekia 0,6 arba 1,1 bazinio kompensacijos dydžio (2023 m. ji yra atitinkamai 88,20 euro arba 161,70 euro per mėnesį), priklausomai nuo kategorijos, į kurią patenka asmuo.

Prašymus dėl socialinės globos paslaugų reikia pateikti savivaldybės socialinės paramos skyriui. Socialinių paslaugų, įskaitant ilgalaikę socialinę globą, poreikį įvertina socialiniai darbuotojai. Specialiuosius neįgaliųjų poreikius nustato Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – NDNT) arba asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios asmuo yra prisirašęs, gydytojų konsultacinė komisija (toliau – GKK).

Priminės sveikatos priežiūros institucijos yra atsakingos už namuose teikiamų slaugos paslaugų organizavimą ir teikimą. Tik pacientai, siųsti gydytojo, gali gauti ilgalaikes sveikatos priežiūros paslaugas.

Žargono žodynėlis

  • Socialinė priežiūra (pagalba į namus, socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas, apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose) – visuma paslaugų, kuriomis asmeniui (šeimai) teikiama kompleksinė, bet nuolatinės specialistų priežiūros nereikalaujanti pagalba.
  • Socialinė globa (dienos, ilgalaikė ir trumpalaikė) – visuma paslaugų, kuriomis asmeniui teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba.
  • Paliatyvioji slauga – asmens, sergančio nepagydoma liga, gyvenimo kokybės gerinimas ir kančios lengvinimas.

Reikalingi užpildyti arba pateikti dokumentai

  • Prašymas (forma čia);
  • Asmens tapatybės dokumentas;
  • Senatvės pensininko pažymėjimas;
  • arba bendrosios praktikos gydytojo pažyma apie sveikatos būklę (iš jūsų gydytojo).

Socialiniai darbuotojai (seniūnijose arba slaugos skyriuose) padeda parengti reikalingus dokumentus. http://www.vilnius.lt/index.php?2137359300

Žinok savo teises

Šios nuorodos padės sužinoti, kokias turite teises. Tai nėra Europos Komisijos tinklalapiai, todėl juose pateikta informacija nebūtinai atspindi Komisijos požiūrį:

Europos Komisijos leidinys ir tinklalapiai:

Kontaktai pasiteirauti

Informaciją teikia savivaldybių socialinės paramos skyriai. Daugumos savivaldybių adresas internete – [pavadinimas].lt, pvz., vilnius.lt.

Susijusios naujienos

Per paskutinius šešis mėnesius susijusių naujienų nebuvo.

Bendrinti šį puslapį