Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Latvija - Ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumi

Šajā nodaļā atradīsiet informāciju par personu grupām, kas var pretendēt uz ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojumiem Latvijā.

Kādā gadījumā varu pieprasīt sociālo aprūpi?

Ja jums vai jūsu tuviniekiem ir fiziskas grūtības sevi aprūpēt paša spēkiem, varat pieprasīt sociālās aprūpes pakalpojumus. Sociālo aprūpi pieprasa tās pašvaldības sociālajā dienestā, kuras teritorijā reģistrēta personas dzīvesvieta.

Sociālās aprūpes pakalpojumi nodrošina pamatvajadzību apmierināšanu personām, kas vecuma dēļ, fiziska vai garīga rakstura traucējumu dēļ nespēj sevi aprūpēt.

Atkarībā no traucējumu tipa un smaguma pakāpes vai personas vecuma sociālā aprūpe tiek nodrošināta mājās, dienas sociālās aprūpes centrā vai ilgstošas sociālās aprūpes iestādē (bērnu namā, pansionātā u.tml.).

No valsts budžeta vai pašvaldības budžeta finansēti sociālās aprūpes pakalpojumi tiek nodrošināti Latvijā pastāvīgi dzīvojošiem Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem, valstspiederīgajiem no trešajām valstīm, kuriem piešķirta pastāvīgās uzturēšanās atļauja, ES dalībvalstu pilsoņiem, Eiropas Ekonomikas zonas, Apvienotās Karalistes un Šveices Konfederācijas pilsoņiem, kuri ir ieguvuši pastāvīgas uzturēšanās tiesības, un to ģimenes locekļiem atbilstoši attiecīgo personu aprūpes nepieciešamības novērtējumam.

Citām personām, kurām ir tiesības ieceļot un uzturēties Latvijas Republikā, sociālā aprūpe jāpieprasa attiecīgajam pakalpojumu sniedzējam, un tām pašām jāsedz pakalpojumu izmaksas.

Kādi ir noteikumi un prasības?

Par sociālās aprūpes pakalpojumu piešķiršanu lemj pašvaldības Sociālais dienests, izvērtējot personas funkcionālo traucējumu līmeni, resursus un noteikto aprūpes līmeni.

Pašvaldība nodrošina, un daļēji vai pilnībā sedz maksu par sociālo aprūpi šādām personām:

  • aprūpi dzīvesvietā vai iestādē pensijas vecuma personām;
  • aprūpi dzīvesvietā vai iestādē personām ar invaliditāti, ja tās noteikšanas pamats nav garīga rakstura traucējumi;
  • aprūpi dzīvesvietā bērniem un pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem;
  • aprūpi iestādē bāreņiem un bez vecāku apgādības palikušiem bērniem vecumā no 2 līdz 18 gadiem.

No valsts budžeta pilnībā vai daļēji finansē sociālo aprūpi institūcijā šādām personām:

  • bērniem un pieaugušajiem ar smagiem garīga rakstura traucējumiem;
  • bāreņiem un bez vecāku apgādības palikušiem bērniem vecumā no dzimšanas līdz diviem gadiem;
  • bērniem ar garīgās un fiziskās attīstības traucējumiem vecumā no dzimšanas līdz četriem gadiem;
  • pilngadīgām neredzīgām personām.

Sociālās aprūpes pakalpojumi jānodrošina personas dzīvesvietā vai iespējami tuvu tai (dienas aprūpes centrā). Ja pakalpojumu apjoms dzīvesvietā nav pietiekams, sociālā aprūpe tiek nodrošināta iestādē.

Bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem aprūpe jānodrošina ģimeniskā vidē — audžuģimenē vai pie aizbildņa. Ja tas nav iespējams, bērns tiek ievietots ilgstošas sociālās aprūpes iestādē (valsts sociālās aprūpes centrā, pašvaldības bērnu namā).

Kas man pienākas un kā to varu pieprasīt?

Sociālās aprūpes pakalpojumi tiek sniegti vairākos veidos:

  • mājās: sociālais aprūpētājs vai ģimenes aprūpētājs apkopj personu un sniedz palīdzību ikdienas darbu veikšanā un piegādā pārtiku vai maltītes. Ja aprūpi sniedz ģimenes locekļi, pašvaldība nodrošina tiem konsultācijas un apmācības, un, ja nepieciešams, arī materiālo palīdzību.
  • dienas aprūpes centrā: sociālie darbinieki un speciālisti sniedz sociālo aprūpi bērniem, pieaugušām personām ar garīga rakstura traucējumiem vai invaliditāti, pensijas vecuma personām, personām, kas atveseļojas no ilgstošas vai smagas slimības. Stundu skaitu, ko katrs saņēmējs var pavadīt dienas centrā, nosaka pašvaldība, un tas tiek finansēts no pašvaldības budžeta.
  • ilgstošas sociālās aprūpes iestādē: sociālās aprūpes speciālisti un medicīnas darbinieki nodrošina mājokli un pilnu aprūpi pensijas vecuma personām, personām ar garīga rakstura traucējumiem vai invaliditāti, neredzīgajiem, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem.

Sociālas aprūpes pakalpojumiem var pieteikties pašvaldības Sociālajā dienestā, iesniedzot nepieciešamos dokumentus:

  • personas iesniegumu brīvā formā;
  • iztikas līdzekļu deklarāciju, ja pieprasītais sociālās aprūpes pakalpojums tiek pilnībā vai daļēji finansēts no pašvaldības budžeta;
  • ģimenes ārsta izziņu, kurā norādīta personas funkcionālo traucējuma smaguma pakāpe un medicīnisko kontrindikāciju neesamība, ja persona vēlas saņemt aprūpi mājās, dienas aprūpes centrā vai ilgstošas sociālās aprūpes iestādē;
  • psihiatra atzinumu par speciālo kontrindikāciju neesamību un piemērotāko sociālā pakalpojuma veidu, ja pakalpojumu vēlas saņemt persona ar garīga rakstura traucējumiem;
  • invaliditāti apliecinoša dokumenta kopiju, ja pakalpojuma pieprasītājs ir persona ar invaliditāti.

Terminu skaidrojums

Sociālās aprūpes pakalpojums ir pasākumu kopums, kas vērsts uz to personu pamatvajadzību apmierināšanu, kurām ir grūtības aprūpēt sevi vecuma, slimības vai invaliditātes dēļ, un ietver pakalpojumus personas dzīvesvietā un ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs.

Dienas aprūpes centrs ir iestāde, kas dienas laikā nodrošina sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, sociālo prasmju attīstību, izglītošanu un brīvā laika pavadīšanas iespējas personām ar garīga rakstura traucējumiem, invalīdiem, bērniem no trūcīgām ģimenēm un ģimenēm, kurās ir bērna attīstībai nelabvēlīgi apstākļi, kā arī pensijas vecuma personām.

Ilgstošas sociālās aprūpes iestāde ir sociālā institūcija, kas nodrošina personai, kura vecuma vai veselības stāvokļa dēļ nespēj sevi aprūpēt, kā arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem mājokli, pilnu aprūpi un sociālo rehabilitāciju.

Funkcionālais traucējums ir slimības, traumas vai iedzimta defekta izraisīts fiziska vai garīga rakstura traucējums, kas ierobežo personas spējas strādāt, aprūpēt sevi un apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā.

Zini savas tiesības

Zemāk publicēta informācija par jūsu tiesībām uz ilgstošu sociālo aprūpi — tās nav Eiropas Komisijas interneta vietnes un neatspoguļo Eiropas Komisijas viedokli:

Latvijas tiesību akti, kas regulē sociālās palīdzības saņemšanu:

Eiropas Komisijas publikācija un interneta vietne:

Ar ko man sazināties?

Latvijas Pašvaldību kontakti

Labklājības ministrija

Skolas iela 28, Rīga, LV-1331
Tālr.: +371 80205100
e-pasts: lm@lm.gov.lv
twitter.com/Lab_min

Saistīti jaunumi

Pēdējo sešu mēnešu laikā par šo tematu ziņas nav bijušas.

Ieteikt šo lapu: