Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Latvija - slimības pabalsts

Šajā nodaļā atradīsiet informāciju par gadījumiem, kādos varat pretendēt uz slimības pabalstu Latvijā.

Kādā gadījumā varu pieprasīt pabalstu?

Tiesības saņemt slimības pabalstu ir sociāli apdrošinātai personai. Pabalsts tiek piešķirts, ja darbinieks vai pašnodarbinātais neierodas darbā vai nespēj veikt darbu un līdz ar to zaudē ienākumus šādu iemeslu dēļ:

  • darbspēju zaudēšana sakarā ar slimību vai traumu;
  • nepieciešams saņemt ārstnieciska vai profilaktiska rakstura medicīnisko palīdzību;
  • nepieciešama izolācija sakarā ar karantīnu;
  • ārstēšanās ārstniecības iestādē atveseļošanās periodā pēc slimības vai traumas, ja tā nepieciešama darbspēju atjaunošanai;
  • slima bērna kopšana, ja bērns jaunāks par 14 gadiem, vai līdz 30. dienai, ja bērns tiek kopts ar kaula lūzumu saistītas traumas dēļ;
  • ja bērns nav sasniedzis 18 gadu vecumu un bērnam ir nopietna slimība, kam nepieciešama vecāku pastāvīga klātbūtne, pabalsts tiek maksāts ne ilgāk par 26 nedēļām vai trīs gadus piecu gadu periodā;
  • protezēšana vai ortozēšana slimnīcā.

Kādi ir noteikumi un prasības?

Slimības laikā jums ir tiesības saņemt gan apmaksātas slimības dienas no jūsu darba devēja, gan slimības pabalstu sociālās apdrošināšanas sistēmas ietvaros.

Jums ir tiesības saņemt slimības pabalstu, ja esat veicis sociālās apdrošināšanas iemaksas vismaz trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā vai vismaz sešu mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kad radās apdrošināšanas gadījums.

Slimības pabalsts tiek piešķirts, pamatojoties uz ārsta izsniegtu darbnespējas lapu elektroniskā formātā.

Par periodu no slimības 2. līdz 9. dienai darba devējs no saviem līdzekļiem jums izmaksā slimības naudu.

Ja slimojat nepārtraukti, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra slimības pabalstu piešķir un izmaksā no 10. slimības dienas līdz darba spēju atgūšanai, bet ne ilgāk par 26 nedēļām. Īpaši smagos gadījumos pēc Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atzinuma pabalsta izmaksu var pagarināt līdz 52 nedēļām.

Ja slimības periodā darba attiecības tiek izbeigtas, bet darbnespējas periods turpinās, slimības pabalsts tiek izmaksāts par 30 kalendārajām dienām pēc darba attiecību izbeigšanas.

Ja slimojat ar pārtraukumiem, pabalstu izmaksā ne ilgāk par 52 nedēļām triju gadu periodā.

Ja mājas kopjat slimu bērnu, kas jaunāks par 14 gadiem, slimības pabalstu piešķir un izmaksā no bērna slimības 1. līdz 14. dienai. Ja bērnu kopjat arī slimnīcā, pabalstu izmaksā līdz 21. dienai.

Kas man pienākas un kā to varu pieprasīt?

Slimības pabalsta apmērs

Par slimības periodu no 2. līdz 9. dienai darba devējs izmaksā slimības naudu (par pirmo slimošanas dienu samaksa netiek veikta). Par otro un trešo slimības dienu – ne mazāk kā 75 % apmērā no jūsu dienas vidējās izpeļņas, no 4. līdz 9. slimības dienai — ne mazāk kā 80 % apmērā no jūsu vidējās izpeļņas.

No 10. slimības dienas Valsts sociālā apdrošināšanas aģentūra piešķir slimības pabalstu 80 % apmērā no jūsu vidējās algas, par kuru tiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus (pašnodarbinātajam — trīs mēnešus) pirms slimības iestāšanās.

Pieteikšanās pabalstam

Slimības pabalstam var pieteikties:

  • aizpildot pieteikuma veidlapu jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālē klātienē;
  • nosūtot aizpildītu veidlapu pa pastu VSAA;
  • nosūtot aizpildītu un ar e-parakstu parakstītu veidlapu VSAA pa e-pastu;
  • izmantojot e-pakalpojumu.

Darbnespējas lapas tiek elektroniski izsniegtas e-veselības sistēmā. Ja piesakāties pabalstam, neizmantojot e-pakalpojumu, jums jāzina savas darbnespējas lapas numurs un izdošanas datums. To varat atrast portālā E-veselība vai pajautāt savam ārstam.

Ja darbnespēju apliecinošs dokuments izsniegts ārpus Apvienotās Karalistes, Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas vai Šveices, izdotajiem dokumentiem jābūt legalizētam.

Portālā Latvija.lv ir pieejama informācija e-pakalpojumu veidā par jūsu sociālajām apdrošināšanas iemaksām un jums piešķirto pabalstu, pensiju un atlīdzību apmēru, kurai varat piekļūt, ja lietojat internetbanku vai e-parakstu.

Terminu skaidrojums

Darbnespējas lapu elektroniski izsniedz ārstniecības iestādes ārsts vai ārsta palīgs pēc personas apskates un izmeklēšanas, pieņemto lēmumu pamatojot medicīniskajā dokumentācijā.

Apdrošināšanas iemaksu alga ir ienākumi, no kuriem veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 mēnešu periodu.

Sociālās apdrošināšanas iemaksas ir ar likumu noteikts obligāts maksājums speciālā budžeta kontā, kas dod tiesības sociāli apdrošinātai personai saņemt likumā noteiktos sociālās apdrošināšanas pabalstus – bezdarbnieka, maternitātes, paternitātes, slimības un vecāku pabalstu, invaliditātes, vecuma, apgādnieka zaudējuma pensiju, atlīdzību par nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību, kā arī veselības aprūpes pakalpojumus.

Veidlapas un e-pakalpojumi

Zini savas tiesības

Zemāk publicēta informācija par jūsu tiesībām slimības gadījumā — tās nav Eiropas Komisijas interneta vietnes un neatspoguļo Eiropas Komisijas viedokli:

Latvijas tiesību akti, kas regulē slimības pabalstu:

Eiropas Komisijas publikācija un interneta vietne:

Ar ko man sazināties?

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra

Lāčplēša iela 70a, Rīga, LV-1011
Tālr.: +371 64507020 (darba dienās 8.30–17.00)
e-pasts: pasts@vsaa.gov.lv
e-pasts konsultācijām: konsultacijas@vsaa.gov.lv
twitter.com/VSAA_LV
Filiāles Rīgā un citviet Latvijā

Labklājības ministrija

Skolas iela 28, Rīga, LV-1331
Tālr.: +371 80205100
e-pasts: lm@lm.gov.lv
twitter.com/Lab_min

Ja rodas problēmas ar tiesībām Eiropas Savienībā, sazinieties ar ES palīdzības dienestu.

Saistīti jaunumi

Pēdējo sešu mēnešu laikā par šo tematu ziņas nav bijušas.

Ieteikt šo lapu: