Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Latvija - Veselības aprūpe

Šajā nodaļā atradīsiet informāciju par veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējām Latvijā.

Kādā gadījumā varu saņemt veselības aprūpes pakalpojumus?

Tiesības saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus ir:

  • Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem un viņu bērniem vecumā līdz 18 gadiem;
  • Apvienotās Karalistes, Eiropas Savienības dalībvalstu, Eiropas Ekonomikas zonas valstu un Šveices (turpmāk — dalībvalstu) pilsoņiem, kuri dzīvo Latvijā un strādā kā darba ņēmēji vai pašnodarbinātas personas, un viņu ģimenes locekļiem;
  • ārzemniekiem ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju Latvijā un viņu bērniem vecumā līdz 18 gadiem;
  • bezvalstniekiem, kuriem ir piešķirts bezvalstnieka statuss Latvijas Republikā, un viņu bērniem vecumā līdz 18 gadiem;
  • bēgļiem un personām, kurām piešķirts alternatīvais statuss, un viņu bērniem vecumā līdz 18 gadiem;
  • aizturētajām, apcietinātajām un ar brīvības atņemšanu notiesātajām personām un viņu bērniem vecumā līdz 18 gadiem;
  • patvēruma meklētājiem un viņu bērniem vecumā līdz 18 gadiem.

Latvijas pilsoņu un nepilsoņu laulātajām, kurām ir termiņuzturēšanās atļauja Latvijā, ir tiesības bez maksas saņemt valsts apmaksātu dzemdību palīdzību.

Personām, kas tiesīgas saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā, ir tiesības noteiktā kārtībā saņemt veselības aprūpi arī citā dalībvalstī.

Kādi ir noteikumi un prasības?

Reģistrēšanās pie ģimenes ārsta

Centrālā loma veselības aprūpes sistēmā ir ģimenes ārstam, jo viņa uzdevums ir sniegt jums nepieciešamos primārās veselības aprūpes pakalpojumus un koordinēt jūsu veselības aprūpi kopumā. Jums ir tiesības izvēlēties savu ģimenes ārstu un reģistrēties viņa pacientu sarakstā.

Lai reģistrētos pie ģimenes ārsta, izvēlieties ģimenes ārstu tuvu savai dzīvesvietai, sazinieties ar izvēlēto ģimenes ārstu un vienojieties par reģistrācijas vizīti, kuras laikā jūs un ārsts noslēgsiet vienošanos par veselības aprūpes saņemšanu. Pie ģimenes ārsta varat reģistrēties arī elektroniski portālā E-veseliba vai Latvija.lv.

Ārsta nosūtījums

Vairumā gadījumā, lai saņemtu valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums. Bez nosūtījuma jums būs vai nu jāmaksā pilna pakalpojuma cena no saviem līdzekļiem, vai jāizmanto brīvprātīgās veselības apdrošināšanas polise.

Nosūtījumu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai ir tiesības izsniegt ārstiem, kuri noslēguši līgumu ar Nacionālo veselības dienestu.

Bez nosūtījuma jums ir tiesības apmeklēt ģimenes ārstu, saņemt valsts apmaksātu neatliekamo medicīnisko palīdzību un konsultāciju pie tiešās pieejamības speciālista, piemēram, ginekologa, acu ārsta, pediatra, endokrinologa, ja jums ir cukura diabēts, un citiem speciālistiem.

Veselības aprūpe, pārvietojoties ES

Ja esat tiesīgs saņemt no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā, tāpat varat saņemt veselības aprūpes pakalpojumus citā ES/EEZ dalībvalstī vai Šveicē/Apvienotajā Karalistē. Jums ir šādas tiesības:

  • saņemt plānveida veselības aprūpes pakalpojumus citā ES/EEZ dalībvalstī vai Šveicē, ja šādu pakalpojumu nav iespējams nodrošināt Latvijā un attiecīgais pakalpojums ietilpst valsts apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstā (dokuments, kas to apliecina — S2 veidlapa “Apliecinājums tiesībām uz plānveida ārstēšanu”);
  • saņemt nepieciešamo un neatliekamo veselības aprūpi īslaicīgas uzturēšanās gadījumā citā ES/EEZ dalībvalstī vai Šveicē/Apvienotajā Karalistē (dokuments, kas to apliecina — Eiropas veselības apdrošināšanas karte EVAK);
  • saņemt citā ES/EEZ dalībvalstī vai Šveicē/Apvienotajā Karalistē garantētos veselības aprūpes pakalpojumus, ja personas dzīvo attiecīgajā valstī vai darba veikšanai īslaicīgi (ne ilgāk kā uz 12 mēnešiem) nosūtīta uz citu dalībvalsti (dokuments, kas to apliecina — S1 veidlapa “Apliecinājums tiesībām saņemt veselības aprūpi”);
  • pabeigt iepriekš uzsāktu ārstēšanos, ja persona ir pensionēts pierobežas darbinieks, kurš attiecīgajā valstī iepriekš ir strādājis kā darba ņēmējs vai pašnodarbināta persona (dokuments, kas to apliecina — S3 veidlapa “Apliecinājums tiesībām uz veselības aprūpi").

Nacionālais veselības dienests lemj par iepriekš minēto dokumentu izsniegšanu.

Kas man pienākas un kā to saņemt?

No valsts budžeta līdzekļiem apmaksā:

  • neatliekamās medicīniskās brigādes sniegto palīdzību;
  • ambulatoro veselības aprūpi (piemēram, ģimenes ārsta un ārsta speciālista sniegto veselības aprūpi, zobārsta un higiēnista pakalpojumus personām līdz 18 gadiem un atsevišķām iedzīvotāju kategorijām, veselības aprūpi mājās, laboratoriskos un vizuālās diagnostikas izmeklējumus u. c.);
  • ārstēšanos slimnīcā;
  • zāles un medicīniskās ierīces, kuras iepērk Nacionālais veselības dienests;
  • kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces.

Sīkāk par to, kādi veselības aprūpes pakalpojumi netiek apmaksāti no valsts budžeta.

Lai saņemtu valsts apmaksātos ārstu speciālistu pakalpojumus, ārstēšanos dienas stacionārā vai slimnīcā, jums var nākties gaidīt rindā. Jums ir tiesības vērsties iestādē, kur rindā jāgaida īsāks laiks. Vietu, kur saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus var izvēlēties neatkarīgi no dzīvesvietas.

Pacienta iemaksa un līdzmaksājums

Saņemot valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu, jums jāveic pacienta līdzmaksājums. Pacienta iemaksa noteikta par ģimenes ārsta un speciālista apmeklējumu, par ārstēšanos dienas stacionārā un slimnīcā un par atsevišķiem diagnostiskajiem izmeklējumiem.

Stacionārajām ārstniecības iestādēm ir tiesības iekasēt arī pacienta iemaksu par stacionēšanas laikā veiktajām ķirurģiskajām procedūrām. Šādā gadījumā maksimālais pacienta līdzmaksājuma apmērs ir 31 EUR.

No pacienta iemaksas un līdzmaksājuma ir atbrīvoti bērni līdz 18 gadu vecumam, grūtnieces un sievietes pēcdzemdību periodā (līdz 70 dienām), pirmās grupas invalīdi, trūcīgas personas un citas personu kategorijas.

Ja jūsu veikto pacienta iemaksu summa gada laikā ir sasniegusi 570 EUR, tad no turpmākās pacienta iemaksu un līdzmaksājumu maksāšanas šajā gadā būsiet atbrīvots. Izziņu par atbrīvojumu no pacientu iemaksu maksāšanas, pamatojoties uz jūsu iesniegtajiem maksājumu apliecinošiem dokumentiem, izsniedz Nacionālā veselības dienesta teritoriālās nodaļas.

Kopējā pacientu iemaksu summa par katru ārstēšanās gadījumu slimnīcā nedrīkst pārsniegt 355 EUR.

Izdevumu atmaksa

Jūs varat saņemt atmaksu par citā ES/EEZ dalībvalstī vai Šveicē/Apvienotajā Karalistē saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, ko sedzāt no personīgajiem līdzekļiem šādos gadījumos:

1) par nepieciešamo/neatliekamo veselības aprūpi īslaicīgas uzturēšanās laikā ES/EEZ dalībvalstī vai Šveicē/Apvienotajā Karalistē. Tās valsts kompetentā institūcija, kur veselības aprūpes pakalpojumi ir tikuši saņemti, nosaka, vai izdevumi par veselības aprūpes pakalpojumiem ir atmaksājami, kā arī atlīdzināmo izdevumu summu;

2) par plānveida veselības aprūpi citā ES/EEZ dalībvalstī vai Šveicē/Apvienotajā Karalistē. Izdevumi tiek atlīdzināti, ja veselības aprūpes pakalpojums ietilpst valsts apmaksājamo pakalpojumu klāstā, un atlīdzības apmērs tiek noteikts saskaņā ar Latvijā spēkā esošajiem tarifiem. Atsevišķu pakalpojumu saņemšanai nepieciešama iepriekšēja atļauja, ko piešķir Nacionālas veselības dienests;

3) par plānveida veselības aprūpi citā ES/EEZ dalībvalstī vai Šveicē, ja neesat saņēmis veselības aprūpes pakalpojumu valstī vai pie veselības aprūpes pakalpojuma sniedzēja, kas ir norādīts S2 veidlapā. Izdevumi tiek atlīdzināti, ja veselības aprūpes pakalpojums ietilpst valsts apmaksājamo pakalpojumu klāstā, un atlīdzības apmērs tiek noteikts saskaņā ar Latvijā spēkā esošajiem tarifiem.

Ārstniecības riska fonds

Ja ārstēšanas rezultātā jūsu dzīvībai un veselībai nodarīts kaitējums, jums ir tiesības pieprasīt atlīdzību par nodarīto kaitējumu un ārstniecības izdevumiem. Atlīdzību no Ārstniecības riska fonda ir tiesības pieprasīt ne vēlāk kā divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas, taču ne vēlāk kā triju gadu laikā no tā nodarīšanas dienas.

Pieteikšanās pakalpojumiem

Nacionālajā veselības dienestā piesakieties, lai saņemtu:

  • atbrīvojumu no pacienta iemaksām, ja esošajā gadā pacienta iemaksa ir sasniegusi 570 EUR lielu summu iesniegumam pievienojot maksājumu apliecinošus dokumentus;
  • Eiropas veselības apdrošināšanas karti;
  • S1, S2 vai S3 veidlapas;
  • iepriekšēju atļauju atsevišķu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai un izdevumu apmaksai par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem citā ES dalībvalstī.

Piesakieties Veselības inspekcijā, lai saņemtu:

  • atlīdzību no ārstniecības riska fonda, iesniegumam pievienojot izdevumus apliecinošus dokumentus un medicīnas dokumentus.

Skatiet elektroniskos ierakstus par savu veselību vai piesakieties Eiropas Veselības apdrošināšanas kartei portālā E-veseliba vai Latvija.lv. Ja esat reģistrēts Latvijas Fizisko personu reģistrā, izmantojot internetbanku, e-parakstu vai e-ID, jūs varat arī piekļūt sava nepilngadīgā bērna, jūsu aizbildnībā esošās personas, kā arī tādu personu elektroniskajiem ierakstiem, kuras jums ir atļāvušas tiem piekļūt.

Terminu skaidrojums

Ģimenes ārsts ir primārās veselības aprūpes ārsts, kas veic profilaktiskās apskates un vakcināciju, vienkāršus izmeklējumus, diagnosticē un ārstē slimības, nepieciešamības gadījumā nosūta pie ārsta speciālista, uz izmeklējumu, dienas stacionāru vai slimnīcu.

Ārsts speciālists ir noteiktas nozares ārsts, kas ambulatori vai stacionārā (slimnīcā) veic izmeklējumus, diagnosticē un ārstē slimības, nepieciešamības gadījumā nosūta pie cita ārsta speciālista, uz izmeklējumu, dienas stacionāru vai slimnīcu.

Pacienta iemaksa ir maksājums, kuru veic pacients par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem.

Pacienta līdzmaksājumu papildus pacienta iemaksai ir tiesīgas iekasēt slimnīcas par noteiktām operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām operācijām.

Veidlapas un e-pakalpojumi

Zini savas tiesības

Zemāk publicēta informācija par valsts apmaksāto veselības aprūpi — tās nav Eiropas Komisijas interneta vietnes un neatspoguļo Eiropas Komisijas viedokli:

Latvijas tiesību akti, kas regulē veselības aprūpes pakalpojumus:

Eiropas Komisijas publikācija un interneta vietne:

Ar ko man sazināties?

Nacionālais veselības dienests

Cēsu iela 31 k-3 (6. ieeja, 2., 3. un 4. stāvs)
Rīga, LV-1012, Latvija
Sekretariāts: +371 67043700
Bezmaksas informatīvais tālrunis: +371 80001234 (pirmd. no plkst. 8.30 līdz 18.30, otrd.–ceturtd. no plkst. 8.30 līdz 17.00, piektd. no plkst. 8.30 līdz 15.00).

E-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv
twitter.com/vmnvd
Nacionālā veselības dienesta teritoriālās nodaļas

Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis (darba dienās no plkst. 17.00 līdz 8.00, brīvdienās un svētku dienās — visu diennakti): +371 66016001
E-pasts: medkonsultacija@gmail.com

Skype: (medkonsultacija)

Ģimenes ārstu prakses visā Latvijā

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests

Laktas iela 8

Rīga, LV-1013

Administrācija: +371 67337000 (8:30–17:00)

E-pasts: nmpd@nmpd.gov.lv

https://twitter.com/NMPdienests

Veselības inspekcija
Klijānu iela 7
Rīga, LV-1012, Latvija
Informatīvais tālrunis: +371 67819671
Medicīniskās aprūpes kvalitātes jautājumi: +371 67221244
E-pasts: vi@vi.gov.lv,
twitter.com/veselibasinspek

Veselības ministrija
Brīvības iela 72
Riga, LV-1011, Latvija
Tālrunis: +371 67876000, fakss: +371 67876002
E-pasts: vm@vm.gov.lv
twitter.com/veselibasmin

Ja rodas problēmas ar tiesībām Eiropas Savienībā, sazinieties ar ES palīdzības dienestu.

Saistīti jaunumi

Pēdējo sešu mēnešu laikā par šo tematu ziņas nav bijušas.

Ieteikt šo lapu: