Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Tonio Borg, europejski komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej

Tonio Borg, europejski komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej

19 grudnia 2012 r. Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie zmiany przepisów dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych z 2001 r., którego celem jest dostosowanie przepisów, tak aby uwzględniały zmiany na rynku wyrobów tytoniowych, nowe wyniki badań naukowych oraz zobowiązania międzynarodowe.

W UE palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zagrożeń dla zdrowia, których można by uniknąć. W wyniku spowodowanych przez nie chorób prawie 700 tys. rocznie osób umiera przedwcześnie, a miliony innych przez lata zmagają się z problemami zdrowotnymi.

Dlatego UE stara się, by przepisy regulujące kwestie związane z wyrobami tytoniowymi odzwierciedlały szkodliwość tych wyrobów, zniechęcały do rozpoczęcia palenia, palaczom pomagały wyjść z nałogu, a niepalących chroniły przed dymem tytoniowym, a także wprowadzały ograniczenia w zakresie reklamy i sprzedaży.

Komisja Europejska działa też aktywnie na rzecz kontroli tych wyrobów na arenie światowej – a mianowicie poprzez udział w ramowej konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu. Konwencja ta zawiera obowiązujący wszystkie państwa na świecie wymóg ograniczenia liczby zgonów i chorób związanych z paleniem i stanowi ramy dla coraz surowszych środków kontroli wyrobów tytoniowych.

Mimo znaczących postępów liczba palaczy w UE wciąż jest wysoka – pali 28 proc. ludności, a wśród młodych Europejczyków – nawet 29 proc. Ponieważ palenie uzależnia, a 95 proc. palaczy wpada w nałóg przed ukończeniem 25. roku życia (a 70 proc. nawet przed ukończeniem 18. roku życia), polityka unijna koncentruje się tym, by wyroby tytoniowe były mniej atrakcyjne, co zniechęci młodzież do sięgnięcia po pierwszego papierosa.

Wyroby tytoniowe powinny wyglądać i smakować jak wyroby tytoniowe, a nie w żaden inny sposób. W związku z tym przyjęty w grudniu wniosek ma zagwarantować, że atrakcyjne opakowania i substancje aromatyzujące nie będą elementem strategii marketingowej.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wyroby tytoniowe bardzo się zmieniły. Ich atrakcyjność zwiększają mocne i przyjemne aromaty oraz pomysłowe opakowania. Na rynek wchodzą też nowe produkty, jak na przykład papierosy elektroniczne.

Poza tym okazuje się, że pewne wymogi zawarte w aktualnie obowiązującej dyrektywie wprowadzają konsumentów w błąd, sugerując że niektóre wyroby tytoniowe są mniej szkodliwe od innych.

Wniosek Komisji zawiera zatem nowe, surowsze przepisy dotyczące produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Wprowadza on zakaz stosowania aromatów charakterystycznych w papierosach, tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów i wyrobach tytoniowych bezdymnych oraz wymóg zamieszczania na opakowaniach papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów dużych obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych. Wniosek reguluje też transgraniczną sprzedaż przez internet i przewiduje rozwiązania techniczne służące walce z nielegalnym handlem. Nowe przepisy utrzymają w mocy obowiązujący aktualnie zakaz wyrobów tytoniowych do stosowania doustnego, a tytoń do żucia i tytoń do nosa będzie podlegał szczegółowym przepisom dotyczącym etykietowania i składników. Przepisy obejmą też kwestie związane z papierosami elektronicznymi i ziołowymi.

Zmiana przepisów dyrektywy tytoniowej

Więcej na ten temat