Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

От Тонио Борг, европейски комисар по здравеопазване и защита на потребителите

От Тонио Борг, европейски комисар по здравеопазване и защита на потребителите

На 19 декември 2012 г. Европейската комисия прие предложението за преразглеждане на Директивата за тютюневите изделия от 2001 г., за да бъдат взети предвид последните промени на пазара на тютюневи изделия и новите научни открития и международни ангажименти.  

Тютюнопушенето е на първо място сред рисковете за здравето в ЕС, които могат да бъдат избегнати. Заради него всяка година преждевременно умират близо 700 000 души, а милиони хора прекарват години от живота си в лошо здравословно състояние.

Затова ЕС полага усилия да регулира тютюневите изделия по начин, отразяващ тяхната вреда за човешкото здраве, за да убеди хората да не започват да пушат, да помогне на пушачите да спрат, да защити хората от излагане на тютюнев дим и да ограничи рекламите и продажбите на цигари.

Освен това Европейската комисия играе активна роля в контрола върху тютюневите изделия в световен мащаб, особено чрез Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна, с която страните от цял свят поемат ангажимент да действат за намаляване на смъртните случаи и болестите, дължащи се на тютюнопушенето, и с която се предоставя рамка за все по-строги мерки за контрол над тютюневите изделия.

Въпреки значителния напредък, броят на пушачите в ЕС остава висок – 28 % от населението като цяло и 29 % от младите европейци. Тъй като тютюнопушенето води до силно пристрастяване и 94 % от пушачите започват да пушат преди да са навършили 25 години, а 70 % - преди да са навършили дори 18 години, политиката на ЕС е насочена към намаляване на привлекателността на тютюневите изделия, като по този начин бъдат убедени младите хора изобщо да не започват да пушат.

Тютюневите изделия трябва да изглеждат като тютюневи изделия и да имат съответния вкус, а не да изглеждат и да имат вкус на нещо друго. В този контекст приетото през декември предложение се стреми да гарантира, че привлекателни опаковки и аромати не се използват като маркетингова стратегия.

През последните 10 години тютюневите изделия се промениха. Използват се силни привлекателни аромати и креативни опаковки, за да изглеждат те по-атрактивни. Предлагат се нови продукти, например електронни цигари.

Освен това факти показват, че някои от изискванията в сегашната Директива подвеждат потребителите да смятат, че дадено тютюнево изделие е по-малко вредно от друго.

Затова Комисията предлага нови и по-строги правила за производството, представянето и продажбата на тютюневи изделия. В предложението се предвижда забрана за използването на цигари, тютюн за ръчно свиване на цигари и бездимни тютюневи изделия, които са с характерен вкус, и задължително използване върху цигарите и тютюна за ръчно свиване на цигари на предупреждения относно здравето под формата на големи снимки. Урежда се също така въпросът за трансграничната продажба по интернет и се предвиждат начини за борба с незаконната търговия. Освен това в предложението се поддържа съществуващата забрана за тютюна за орална употреба (снус); тютюнът за дъвчене и емфието подлежат на специални разпоредби за етикетиране и съставки; регулира се въпросът за електронните и билковите цигари.

Преразглеждане на Директивата за тютюневите изделия

Още по темата