Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

Szerző: Tonio Borg egészségügyi és fogyasztópolitikai európai biztos

Szerző: Tonio Borg egészségügyi és fogyasztópolitikai európai biztos

2012. december 19-én az Európai Bizottság elfogadta a dohánytermékekről szóló 2001-es irányelv felülvizsgálatára vonatkozó javaslatát, amelyet a dohánypiac közelmúltbeli feljeményei, új tudományos vívmányok és nemzetközi kötelezettségvállallások hívtak életre.  

Az Európai Unióban a legjelentősebb elkerülhető egészségügyi kockázatot a dohánytermékek jelentik: fogyasztásuk következtében évente közel 700 ezren halnak meg idő előtt és több millióan töltik életüket rossz egészségügyi állapotban.

Az Európai Unió ezért olyan dohánytermék-szabályozás bevezetésére törekszik, amelyből kiderül a dohánytermék-fogyasztás egészségre gyakorolt káros hatása, amely eltántorítja az embereket a rászokástól, a dohányosokat pedig segíti a leszokásban, védelmet nyújt továbbá a másodlagos füstnek való kitettséggel szemben, és szigorítja a dohánytermékek reklámozását és forgalmazását.

Emellett a WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményének részes feleként az Európai Bizottság tevékeny szerepet játszik a dohánytermékek világszintű szabályozásában. A keretegyezmény kötelezettségvállalásra szólítja fel a világ országait a dohányzással összefüggő halálesetek és betegségek számának csökkentése érdekében, továbbá keretrendszert állapít meg fokozatosan szigorított intézkedések bevezetéséhez a dohánytermékek szabályozásának területén.

A jelentős előrehaladás ellenére azonban az EU-ban továbbra is magas a dohányosok aránya: a népesség 28%-a, az európai fiataloknak pedig 29%-a a cigaretta rabja. Mint ismeretes, a dohányzás függőséget okoz, és a dohányosok 94%-a 25 éves kora előtt – sőt, 70%-uk 18 éves kora előtt! – válik a dohányzás rabjává, ezért az EU dohányzásellenes politikájának középpontjában a dohánytermékek kedvezőtlen színben való feltüntetése és az a törekvés áll, hogy elvegye a fiatalok kedvét a dohányzásra való rászokástól.

A dohánytermékeknek megjelenésükben és illatukban is dohánytermékek benyomását kell kelteniük, nem hasonlíthatnak valami másra. Ebben az összefüggésben a decemberben elfogadott javaslat célja, hogy a gyártók a vonzó csomagolást és az ízesítőanyagok használatát ne vethessék be marketingstratégiaként.

Az elmúlt 10 évben a dohánytermékek jelentős változásokon mentek keresztül. A gyártók karakteres ízesítőanyagokkal és ötletes csomagolással igyekeznek termékeiket még vonzóbbá tenni. Emellett új termékek is megjelentek a piacon (pl. az elektromos cigaretta).

Sőt: bizonyítékok támasztják alá, hogy a jelenleg hatályos irányelv követelményei azt a benyomást keltvén, hogy vannak káros és kevésbé káros dohánytermékek, félrevezetik a fogyasztókat.

A Bizottság javaslata ezért új, szigorúbb szabályokat irányoz elő a dohánytermékek gyártására, kiszerelésére és értékesítésére vonatkozóan. Betiltja a jellegzetes ízesítésű cigaretta, sodort cigaretta és füst nélküli dohánytermékek használatát, és nagy méretű képi egészségügyi figyelmeztetések elhelyezését teszi kötelezővé a cigarettás és a sodort cigarettás dobozokon. Szabályozza a dohánytermékek határokon átívelő online értékesítését, és intézkedéseket irányoz elő a tiltott kereskedelem visszaszorítására. A javaslat emellett szabályozza az elektromos és gyógynövény-cigaretták értékesítését, fenntartja a szájon át fogyasztott dohánytermékekre vonatkozó jelenleg is hatályos tilalmat, a bagó és az orron át felszívható dohánytermékek esetében pedig címkézési és az összetevőkre vonatkozó szabályokat vezet be.

A dohánytermékekről szóló irányelv felülvizsgálata

Bővebben erről a témáról