Our planet, Our future

Rozwiązania

Klimat i miasto

Miasta przyczyniają się do zmian klimatu i nic w tym dziwnego, skoro zamieszkuje je około 75% populacji Europy.

Zmiany klimatu w wielkim mieście

Będąc głównym ośrodkiem aktywności, stają się też dużym źródłem emisji. Na obszary miejskie przypada 60-80% światowej konsumpcji energii i podobny wkład w poziom emisji CO₂ – pozostawiają one zatem duży ślad węglowy. Miasta są częścią problemu, ale mogą też pomóc w jego rozwiązaniu. Miasta na terenie całej Unii Europejskiej zmieniają się na lepsze, a to za sprawą innowacyjności i wizji miejscowych liderów, pomagających ograniczać emisje oraz dostosować się do efektów zmian klimatycznych przy pomocy inteligentnego planowania i przemyślanych projektów.

Burmistrzowie z misją

Miasta europejskie dobrowolnie zobowiązały się do podjęcia kroków na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz przygotowania się do efektów zmian klimatycznych.

Dołączyły one do Porozumienia Burmistrzów, projektu Komisji Europejskiej mającego na celu zachęcenie miast do ograniczenia emisji oraz dostosowania się do zmian klimatycznych. W ramach tych inicjatyw miasta zwiększają efektywność energetyczną i wykorzystują odnawialne źródła energii i zrównoważony transport oraz przystosowują infrastrukturę do warunków klimatycznych, rozwijają obszary zielone i dostosowują obronę cywilną.

W 2016 r. wystartowało Globalne Porozumienie Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii, którego celem jest przyśpieszenie działań klimatycznych na szczeblu lokalnym na całym świecie.

Obecnie ponad 11 500 miast ze 142 krajów i 6 kontynentów działa razem na rzecz klimatu. Czy Twoje miasto – lub miasto w Twoim pobliżu – działa razem z nimi?

Czy wiesz, że…?

Zużycie energii przez budynki konstruowane obecnie stanowi średnio około jednej trzeciej zużycia energii przez budynki wzniesione przed 2005 rokiem.

House illustration

Gdzie mieszkasz?

Sprawdź, czy Twoje miasto przystąpiło do Globalnego Porozumienia Burmistrzów!

Mobilne miasta

Organizowanie dnia bez samochodu to wspaniała okazja dająca mieszkańcom miast możliwość odkrycia alternatywnych sposobów poruszania się. Jest to jedno z wydarzeń odbywających się w wielu miastach w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, cyklicznej kampanii organizowanej każdego roku we wrześniu przy wsparciu Komisji Europejskiej.

Dzięki kampanii zainicjowano na stałe ponad 8000 rozwiązań, takich jak programy wspólnego użytkowania samochodu (carpooling) i rowerów.

Czy wiesz, że…?

Miasta zajmują około 2% powierzchni Ziemi, jednak zamieszkuje je ponad połowa ludności świata.

Przygotowania do ekstremalnych zjawisk pogodowych w Kopenhadze

Lipiec 2011 r. był deszczowym miesiącem dla Kopenhagi…
Nie były to jednak zwykłe ulewy. W ciągu zaledwie dwóch godzin spadło około 15 centymetrów deszczu. Kanalizacja miejska nie była w stanie przyjąć tak dużej ilości wody, dlatego budynki i ulice szybko uległy zalaniu.

Dwóm głównym szpitalom Kopenhagi groziło zamknięcie z powodu powodzi i przerw w dostawach prądu. Wydarzenie to sprawiło, że władze miasta zaczęły myśleć o przygotowaniu planu ochrony miasta na wypadek przyszłych ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W rezultacie opracowano plan zarządzania podczas oberwania chmury (Cloudburst Management Plan), który nie tylko pomoże lepiej gospodarować wodą deszczową w przyszłości, ale polepszy także jakość życia w mieście. W planie znalazły się nawet propozycje budowy nowych ścieżek rowerowych, które spełniałyby też funkcję kanałów burzowych.

Weather map

Oszczędzaj energię – oszczędzisz pieniądze

Wydajniejsze budynki i urządzenia mogą pomóc zaoszczędzić ogromne ilości energii i pieniędzy oraz w znacznym stopniu ograniczyć emisje. Dużą część energii wykorzystywanej w europejskich gospodarstwach domowych pochłania ogrzewanie.

Potrójnie szklone okna zatrzymujące ciepło wewnątrz budynków, odpowiednia izolacja oraz dachy pokryte roślinami magazynującymi wodę deszczową i pomagającymi schładzać budynki to tylko kilka sposobów na zmniejszenie śladu węglowego naszych domów, szkół i biur.

solutions_city_save

Czy wiesz, że…?

Do końca 2020 r. wszystkie nowe budynki na terenie Unii Europejskiej będą musiały charakteryzować się niemal zerową emisją dwutlenku węgla.

Zielone Stolice Europy

Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest miastom starającym się prowadzić bardziej zrównoważony rozwój. Tytuł przyznawany jest, aby nagrodzić miasta, które osiągają wielkie środowiskowe cele w rozrachunku długoterminowym, aby zachęcić inne miasta do ustanowienia ambitnych celów i zmotywowania ich do stworzenia obszaru, w którym mogłyby się wzajemnie inspirować, dzielić pomysłami i doświadczeniami.

Sztokholm

Stockholm

Hamburg

Hamburg

Vitoria - Gasteiz

Vitoria-Gasteiz

Nantes

Nantes

Kopenhaga

Copenhagen

Bristol

Bristol

Lubljana

Ljubljana

Essen

Essen

Nijmegen

Nijmegen

Oslo

Oslo

Lizbona

Lisbon

Lahti

©City of Lahti

Grenoble

Grenoble

Tallinn

Tallinn
  • 2010
  • 2011
  • 2012
  • 2013
  • 2014
  • 2015
  • 2016
  • 2017
  • 2018
  • 2019
  • 2020
  • 2021
  • 2022
  • 2023