Our planet, Our future

A Ty?

Kolej na Ciebie!

Czy obawiasz się zagrożeń związanych ze zmianami klimatu? Czy uważasz się za entuzjastę starań na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla? 

Zmniejszanie własnego śladu węglowego warto zacząć od wprowadzania zmian w życiu codziennym.

Liczy się nawet najmniejszy krok!

An illustration of two young girls and boys standing presenting over you contents

Zapamiętaj te trzy rzeczy

Jeszcze możemy naprawić klimat!

Aby powstrzymać nasilanie się zmian klimatu, musimy podjąć działania w celu znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i dostosowania się do zmian zachodzących teraz i w przyszłości w celu ograniczenia szkód. Wniosek jest oczywisty: musimy podjąć natychmiastowe działania i musimy to zrobić wspólnie. Każdy z nas z osobna, jak i nasze społeczności – wszyscy mamy ważną rolę do odegrania.

PRZYDATNA WSKAZÓWKA

Pozostawione w trybie czuwania urządzenia, takie jak telewizor czy komputer, pobierają prąd z gniazdka. Podobnie z ładowaniem telefonu w ciągu nocy – nawet gdy ładowarka jest tylko wetknięta w gniazdko, ale niepodłączona do telefonu, wciąż pobiera prąd! Warto te wszystkie urządzenia całkowicie wyłączyć – może to przynieść nawet 10% oszczędności rocznych kosztów energii elektrycznej.

Zapytaj naukowca

Avatar girl character
Jak możemy pomóc w sprawie zmian klimatu?
Scientist avatar
Niestety, pewne skutki zmian klimatu są nieuniknione i będziemy się musieli do nich przystosować. Najważniejsze jest jednak, abyśmy ograniczyli skalę przyszłych skutków. Na szczęście możemy pomóc na wiele sposobów. Każdy z nas może wnieść wkład przez dokonywanie przemyślanych wyborów w życiu codziennym, takich jak spożywanie mniejszej ilości mięsa, kupowanie owoców i warzyw z miejscowych upraw, oszczędzanie energii, jeżdżenie do pracy na rowerze lub chodzenie pieszo zamiast jazdy samochodem (szczególnie na krótkich dystansach). Co więcej wiele z tych wyborów wpływa też korzystnie na nasze zdrowie i zasobność naszych portfeli.
—  Dr Jolene Cook, klimatolog

Twoja postawa może wiele zmienić!

Zapoznaj się z obawami Twoich rówieśników dotyczącymi zmian klimatu i dowiedz się, co zmienili w swoim życiu, aby zadbać o przyrodę.

Zobacz wszystkie filmy

Liczy się nawet najmniejszy krok!

Liczy się nawet najmniejszy krok!

Jednym ze sposobów, aby coś zmienić, jest dokonywanie mądrych wyborów podczas zakupów. Kup mniej: kupuj lepiej, wydawaj mniej – na przykład kup jedną parę butów dobrej jakości zamiast kilku par tanich butów.

Kupuj lokalne produkty: wybieranie lokalnych sezonowych owoców i warzyw zamiast produktów przywożonych z odległych zakątków świata pozwala zaoszczędzić energię wykorzystywaną w transporcie. (Pamiętaj jednak, że produkty lokalne nie zawsze są lepsze pod względem emisji dwutlenku węgla, na przykład jeśli są produkowane w szklarniach lub przy użyciu nawozów wytwarzanych z paliw kopalnych).

Zwracaj uwagę na opakowania: te z tworzyw sztucznych zwiększają ilość odpadów i trudniej je poddać recyklingowi. Wybieraj produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu lub kompostowania i pamiętaj, aby zabierać na zakupy torbę wielokrotnego użytku.

about_you_action

Czy wiesz, że…?

Przeciętny ślad węglowy przypadający na jednego Europejczyka wynosi prawie 7 ton CO2 rocznie.

PRZYDATNA WSKAZÓWKA

Obniż temperaturę w termostacie o 1°C, a pomożesz obniżyć rachunki za prąd o 10%. Dodatkowo, gdy jesteś poza domem lub w nocy, obniż temperaturę jeszcze bardziej.

Czy wiesz, że…?

Ponad 90% Europejczyków uważa zmiany klimatu za poważny problem. Co myślą ludzie w Twoim kraju? Dowiedz się tutaj

Ponowne wykorzystanie, naprawa i recykling odpadów oszczędzają rzadkie zasoby naturalne, energię i zmniejszają emisje CO2.

Świat jednoczy się w akcji klimatycznej

Część krajów, wliczając w to państwa członkowskie UE, przyjęła prawnie wiążące cele emisji, aby zredukować ilość gazów cieplarnianych do 2020 r., w ramach umowy zwanej protokołem z Kioto.

Niestety, nawet biorąc pod uwagę obietnice innych państw o dobrowolnym działaniu, nie okazało się to wystarczające, aby uniknąć groźnych zmian klimatycznych.

Uruchomiono więc negocjacje na temat nowej umowy, która zobowiązywałaby wszystkie kraje na całym świecie – 12 grudnia 2015 r. w Paryżu, we Francji, prawie 200 rządów podpisało pierwsze uniwersalne prawnie wiążące porozumienie dotyczące zmiany klimatu.

Historyczne porozumienie paryskie wytycza plan działania, który ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do mniej niż 2°C w stosunku do temperatury z czasów preindustrialnych.

Rządy państw zgodziły się także na próbę ograniczenia światowego wzrostu temperatury do nie więcej niż 1,5°C, gdyż naukowcy z całego świata zgadzają się, że takie działanie prowadzi do znacznego zmniejszenia ryzyka i samych wpływów zmian klimatycznych.

Kolejnym kluczowym elementem paryskiego porozumienia jest wzmocnienie zdolności krajów, szczególnie tych mniej rozwiniętych, do radzenia sobie ze skutkami globalnego ocieplenia.

Obywatele i firmy także mają wyznaczoną istotną rolę do odegrania. Na całym świecie miasta i miasteczka, firmy, inwestorzy i poszczególni ludzie mogą już w tej chwili podejmować różne działania, aby utrzymać nasze środowisko w bezpiecznym i przewidywalnym stanie.

PRZYDATNA WSKAZÓWKA

Zakręcaj kran podczas mycia zębów. Możesz w ten sposób oszczędzić jednorazowo kilka litrów wody. Czy wiesz, że wzięcie prysznica zamiast kąpieli w wannie zużywa do 4 razy mniej energii oraz mniej wody?

Młodzi Europejczycy na czele

Dlaczego nie zamienić wyzwania związanego ze zmianami klimatu na fajny konkurs w szkole? Spytaj nauczycieli, czy można by zorganizować konkurs, w którym najbardziej ekologiczna klasa lub grupa mogłaby dostać nagrodę.

Oto kilka pomysłów: można założyć szkolny ogród, jeść drugie śniadanie bez wytwarzania odpadków, dojeżdżać do szkoły rowerem, wymieniać się książkami.

Czy wiesz, że można odwzorować działanie efektu cieplarnianego za pomocą szklanego słoika i termometru?

about_you_lead

Przedstaw swoje racje!

Spróbuj zaangażować się osobiście. Być może wpadniesz na pomysł, który zmieni przyszłość!

Przygotuj argumenty i dołącz do dyskusji o zmianach klimatu w szkole lub w domu. A jeśli sprawa jest bliska Twemu sercu, rozważ aktywne wsparcie działań na rzecz klimatu.

  • Podejmij temat w rozmowach z przyjaciółmi i rodziną – zachęć ich do działania. Potrafisz wyjaśnić im, na czym polega problem w sposób, który do nich dotrze – pokazując im, jak bardzo Ci zależy, sprawisz, że i oni bardziej się zaangażują.
  • Zachęć rodzinę do wprowadzenia zmian w domu, w życiu codziennym.
  • Poproś rodziców, aby przed zakupem nowej lodówki lub klimatyzatora sprawdzili etykiety i upewnili się, że sprzęt ten jest energooszczędny i nie zagraża powłoce ozonowej.
  • Dowiedz się, jakie działania w kwestiach klimatu organizuje Twoja szkoła.
  • Wysyłaj listy do burmistrzów, polityków i liderów biznesowych, zachęcając ich do przyłączenia się do działań.
  • Zobacz nasze materiały dla młodzieży na stronie: ec.europa.eu/clima/citizens/youth/
  • Aby dowiedzieć się, jak lepiej sprzyjać klimatowi, odwiedź stronę: ec.europa.eu/clima/citizens/tips/
  • Obejrzyj nasze najnowsze klipy: youtube.com/EUClimateAction

Czy jesteś ekspertem od zmian klimatu?

Rozwiąż quiz
?
?