Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) jest kluczowym elementem polityki UE na rzecz walki ze zmianą klimatu oraz jej podstawowym narzędziem służącym do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych w sposób opłacalny. Jest to pierwszy i dotychczas największy na świecie rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
System EU ETS:
Szczegółowe informacje:
EU ETS – zestawienie informacyjne
Podręcznik na temat EU ETS
System EU ETS jest systemem pułapów i handlu.
Polega na wprowadzeniu limitu łącznych emisji niektórych gazów cieplarnianych emitowanych przez instalacje objęte systemem. Z czasem limit ten jest obniżany, co sprawia, że łączne emisje spadają.
W ramach wyznaczonego pułapu firmy otrzymują lub kupują uprawnienia do emisji, którymi mogą handlować zgodnie ze swoimi potrzebami. Mogą też kupować ograniczone ilości międzynarodowych jednostek emisji pochodzących z projektów mających na celu ograniczenie zużycia energii na całym świecie. Ograniczenie całkowitej liczby dostępnych uprawnień do emisji gwarantuje, że mają one pewną wartość.
Co roku każde przedsiębiorstwo musi umorzyć liczbę przydziałów wystarczającą na pokrycie jego całkowitych emisji. W przeciwnym wypadku nakładane są wysokie grzywny. Jeżeli przedsiębiorstwo zmniejszy swoje emisje, może zatrzymać dodatkowe uprawnienia w celu pokrycia swoich potrzeb w przyszłości albo sprzedać je innemu przedsiębiorstwu, któremu tych uprawnień zabrakło.
System handlu gwarantuje obniżanie emisji tam, gdzie najmniej to kosztuje. Wysokie ceny emisji dwutlenku węgla sprawiają również, że warto inwestować w czyste technologie niskoemisyjne.
Utworzony w 2005 r. system EU ETS jest pierwszym na świecie międzynarodowym systemem handlu uprawnieniami do emisji. Pozostaje też największym z nich – obejmuje ponad trzy czwarte międzynarodowego handlu uprawnieniami do emisji.
System EU ETS jest także inspiracją dla rozwoju handlu uprawnieniami do emisji w innych krajach i regionach. UE dąży do powiązania EU ETS z innymi zgodnymi z nim systemami.
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji dowodzi, że wprowadzenie ceny za emitowanie dwutlenku węgla i handlowanie uprawnieniami ma sens. Emisje z instalacji objętych systemem spadają zgodnie z przewidywaniami – o nieco ponad 8 proc. w porównaniu z sytuacją na początku etapu 3 (zobacz dane z 2016 r.).
W 2020 r. poziom emisji objętych EU ETS ma być o 21 proc. niższy niż w 2005 r.
W 2030 r., w ramach zmienionego systemu, ma on być o 43 proc. niższy.
Sprawozdania z unijnych postępów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych
System koncentruje się na emisjach, które można z dużą dokładnością mierzyć, opisywać i weryfikować. Obejmuje następujące sektory i rodzaje gazów:
Udział w systemie EU ETS jest obowiązkowy dla firm działających w tych sektorach, ale
Aktualnie realizowany jest etap 3 wdrażania systemu EU ETS, który znacznie się różni od etapów 1 i 2.
Główne zmiany w stosunku do dwóch poprzednich etapów to:
Ramy prawne systemu EU ETS na następny okres rozliczeniowy (etap 4) zostały zmienione na początku 2018 r., aby umożliwić UE osiągnięcie celów redukcji emisji na rok 2030, zgodnie z ramami polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030 oraz w ramach wkładu UE w realizację celów porozumienia paryskiego z 2015 r.
Zmiany obejmują przede wszystkim:
Poszukiwane informacje są dostępne w następujących językach:
Poszukiwane informacje są dostępne w następujących językach: