Our planet, Our future

És veled mi a helyzet?

Te jössz!

Aggódsz az éghajlatváltozás miatt? Elkötelezett híve vagy a kibocsátáscsökkentésnek?

Kezdetnek jó, ha mindennapi tevékenységeiden változtatsz, ezáltal csökkentve szénlábnyomodat.

A legapróbb tetted is számít.

An illustration of two young girls and boys standing presenting over you contents

Emlékezz erre a 3 dologra

Még most sem késő az éghajlatot rendbe hozni

Hogy megelőzzük az éghajlatváltozás súlyosbodását, lépéseket kell tennünk az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentésére, és a károk korlátozása érdekében alkalmazkodnunk kell a jelenlegi és jövőbeni változásokhoz. A tudomány egyértelmű üzenete: sürgősen és együtt kell cselekednünk. A társadalom minden része és minden ember megteheti a maga részét.

CSÚCS TIPP

A készenléti állapotban hagyott tévék és számítógépek is fogyasztanak némi energiát. Ugyanez a helyzet az egész éjszakára a töltőn hagyott mobiltelefonokkal – és a töltő akkor is energiát fogyaszt, ha nincs csatlakoztatva a mobiltelefonhoz! Kapcsold és húzd ki a készülékeket, mert ezzel a háztartás éves energiaköltségének akár 10%-át megtakaríthatod!

Kérdezd a tudóst!

Avatar girl character
Mit tehetünk az éghajlatváltozás ellen?
Scientist avatar
Sajnos lesznek az éghajlatváltozásnak olyan hatásai, amelyeket nem tudunk elkerülni, és ezekhez alkalmazkodnunk kell. Továbbra is nagyon fontos ugyanakkor, hogy mérsékeljük a jövőbeli hatásokat. A jó hír, hogy sokat tehetünk ez ügyben. Egyénenként is kivehetjük a részünket a küzdelemből olyan okos döntésekkel, mint hogy kevesebb húst és több helyben termelt zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, energiatakarékosan élünk, és a biciklizést vagy a gyaloglást választjuk a kocsi helyett (különösen rövid távolságon). Az egészben az a nagyszerű, hogy ezek az egészségünket és a pénztárcánkat is kímélik.
—  Dr. Jolene Cook éghajlatkutató

Rajtad is múlik!

Ismerj meg néhány fiatalt, akik szintén aggódnak az éghajlatváltozás miatt, és tudd meg, mit tesznek ellene!

Összes videó megtekintése

A legapróbb tetted is számít

A legapróbb tetted is számít

A változás elérésének egyik módja az, hogy okos döntéseket hozol vásárláskor. Vásárolj kevesebb, de minőségibb terméket, így kímélve pénztárcádat is – például három olcsó pár cipő helyett egy jó minőségűt.

Vásárolj helyi termékeket, például a közelben termő idénygyümölcsöket és -zöldségeket a messziről szállított termények helyett, így megspórolod a szállításhoz használt energiát. (De ne feledd el, hogy a helyi termény nem mindig jobb környezetvédelmi szempontból, például ha fűtött üvegházakban vagy fosszilis tüzelőanyagokból készült műtrágyák felhasználásával termesztik.)

Legyél igényes a csomagolásra is: a műanyag csomagolás csak a hulladékterhet növeli, és nem egyszerű újrahasznosítani. Újrahasznosítható vagy komposztálható csomagolással ellátott árut vásárolj, és többször használatos táskában vidd haza az árut.

about_you_action

Tudtad-e?

Az európai ember átlagos szénlábnyoma közel évi 7 tonna CO2.

CSÚCS TIPP

Ha 1°C-kal lejjebb állítod a termosztátot, a család fűtésszámlája akár 10%-kal csökkenhet – vagy akár még többel is, ha éjszakára vagy amikor nem vagy otthon, alacsonyabbra állítod.

Tudtad-e?

Az európaiak több mint 90%-a gondolja úgy, hogy az éghajlatváltozás súlyos probléma. Mit gondolnak a te országodban erről? Tudd meg itt

Az elromlott eszközök megjavításával, újrafelhasználásával vagy újrahasznosításával értékes természeti erőforrásokat, energiát és CO2-kibocsátást takaríthatsz meg.

A világ egyesül az éghajlatváltozás elleni harcban

Egyes országok, az EU összes tagállamát is ideértve, az úgynevezett Kiotói Jegyzőkönyv értelmében jogilag kötelező célértékeket fogadtak el kibocsátásaik korlátozására a 2020-ig tartó időszakra vonatkozóan.

Ám nyilvánvalóvá vált, hogy ez még akkor sem elég az éghajlatváltozás veszélyes következményeinek megfékezéséhez, ha a többi ország betartja önkéntes vállalásaikat.

Újabb tárgyalások kezdődtek egy új egyezmény megszövegezése érdekében, mely a világ összes országát hozzájárulásra kötelezné. Ennek eredményeképpen 2015. december 12-én Párizsban körülbelül 200 kormány írta alá a történelem első univerzális, jogilag kötelező érvényű egyezményét.

A történelmi jelentőségű Párizsi Megállapodás akciótervet tartalmaz a globális felmelegedés mértékének az ipari forradalom előtti értéknél kevesebb mint 2°C fokra való visszaszorítására.

A kormányok abban is megegyeztek, hogy megpróbálják legfeljebb 1,5°C fokra korlátozni a globális felmelegedést, mivel a tudósok világszerte egyetértenek abban, hogy ezzel jelentősen le lehetne csökkenteni az éghajlatváltozás kockázatait és következményeit.

Az egyezmény másik kulcsfontosságú része az országok, különösen a kevésbé fejlett országok azon képességének fejlesztése, hogy megbirkózzanak a bekövetkező hatásokkal.

Ugyanakkor az állampolgárok és vállalkozások is fontos szerepet játszanak. Világszerte kis- és nagyvárosok, vállalatok, befektetők és magánszemélyek sokasága veszi ki részét a munkából, melynek célja a biztonságos és kiszámítható éghajlat megőrzése.

CSÚCS TIPP

Zárd el a csapot, amikor fogat mosol – így több liter vizet megspórolhatsz. És azt tudtad, hogy zuhanyzáskor a fürdéshez képest akár négyszer kevesebb vizet és energiát fogyasztasz?

Az európai fiatalok az élre állnak

Szervezz az iskoládban izgalmas vetélkedőt az éghajlatváltozás témájában! Kérd a tanáraid segítségét egy bajnokság megszervezéséhez, amelyen a leginkább éghajlatbarát osztály vagy csoport díjat nyer!

Csak néhány ötlet: faültetés az iskola kertjében, hulladékmentes ebéd, „biciklizz az iskolába” kampány, könyvcsere.

Tudtad, hogy egy befőttesüveg és két hőmérő segítségével szemléltetni tudod az üvegházhatást?

about_you_lead

Szólj hozzá!

Állj elő az ötleteddel, lehet, hogy megváltoztatja a világot!

Szedd össze az érveidet, és kapcsolódj be az éghajlatváltozásról szóló vitába mind az iskolában, mind otthon! Ha elég elszánt vagy, akár éghajlatvédelmi kampányba is kezdhetsz:

  • Beszélj a problémákról a barátaiddal, családoddal, és vond be őket! Ha te beszélsz velük ezekről a témákról, az valóban hatással lehet rájuk; és ha megmutatod nekik, ez milyen fontos neked, talán ők is gondosabbak lesznek.
  • Ösztönözd a családodat, hogy változtassatok az otthoni, mindennapi életeteken!
  • Vedd rá a szüleidet, hogy nézzék meg a címkét, amikor új hűtőt vagy légkondicionálót vásárolnak, ezzel ellenőrizhetik, hogy azok energiahatékonyak-e, és nem károsítják-e az ózonréteget.
  • Tudd meg, milyen lépéseket tesz az iskolád az éghajlatváltozás ellen!
  • Írj polgármestereknek, politikusoknak, vállalatvezetőknek, és biztasd őket cselekvésre! Fedezd fel a fiatalok számára készült anyagainkat: ec.europa.eu/clima/citizens/youth_hu
  • Még több klímabarát tipp itt található: ec.europa.eu/clima/citizens/tips_hu
  • Nézd meg legújabb filmjeinket itt: youtube.com/EUClimateAction

Te is az éghajlatváltozás szakértője vagy?

Töltsd ki a kvízt!
?
?