Our planet, Our future

Megoldások

Az éghajlatváltozás és a városok

A városok nagyban hozzájárulnak az éghajlatváltozáshoz, ami nem meglepő, ugyanis az európaiak körülbelül 75%-a városlakó.

Nagy városok, nagy lábnyomok

Tevékenységi központokként a városok jelentős károsanyag-kibocsátók. A városi térségek felelnek a globális energiafelhasználás 60–80%-áért és a CO₂-kibocsátás ugyanilyen arányáért, ezért nagy szénlábnyomot hagynak. Amellett ugyanakkor, hogy a városok részben a probléma okozói, egyúttal a megoldásban is szerepet játszhatnak. Az uniós városok jelenleg jó irányba változnak, hála vezetőik innovatív elképzeléseinek: e vezetők ugyanis intelligens tervezéssel és okos rendszerekkel igyekeznek csökkenteni a kibocsátást és alkalmazkodni az éghajlatváltozás okozta változásokhoz.

Polgármesterek akcióban

A városok Európa-szerte önkéntes felajánlásokat tettek, hogy csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását, és felkészülnek az éghajlatváltozás következményeire. 

Ezek a városok az Európai Bizottság által alapított Polgármesterek Szövetségéhez csatlakoztak, melynek célja arra ösztönözni a városokat, hogy csökkentsék a kibocsátást, és alkalmazkodjanak az éghajlatváltozáshoz. A városok többek között fokozzák az energiahatékonyságot, a megújuló energiaforrások, a fenntartható tömegközlekedés, az „éghajlatbiztos” infrastruktúra és a városi zöld területek fejlesztését, valamint a polgári védelem új körülményekhez való hozzáigazítását.

A Polgármesterek Klíma- és Energiaügyi Szövetsége 2016-ban indult azzal a céllal, hogy világszerte felgyorsítsa az éghajlatváltozásra válaszul meghozott intézkedések helyi szintű gyakorlatba ültetését.

Jelenleg 6 kontinens 142 országának több mint 11 500 városa dolgozik együtt az éghajlatváltozás megfékezése érdekében. Vajon a te városod – vagy a hozzád legközelebbi város – csatlakozott-e már?

Tudtad-e?

A napjainkban épült épületek energiafogyasztása átlagosan a 2005 előtt épült épületek energiafogyasztásának körülbelül egyharmada.

House illustration

Hol élsz?

Nézd meg, hogy városod része-e a Polgármesterek Szövetségének!

Élhetőbb városok

Az autómentes napok jó alkalmat jelentenek arra, hogy az emberek felfedezzék a városi közlekedés alternatív módjait. Ez egyike azon eseményeknek, amelyekre sok városban az Európai Mobilitási Héten kerül sor. Ezt a kampányt az Európai Bizottság támogatásával minden szeptemberben megszervezik.

A kampánynak köszönhetően több mint 8000 állandó intézkedést vezettek már be, így például telekocsi- és kerékpármegosztási rendszereket.

Tudtad-e?

A városok a Föld felszínének csak nagyjából 2%-át foglalják el, ám a népesség több mint felének adnak otthont.

Koppenhága felkészül a szélsőséges időjárásra

2011 júliusában Koppenhágában esett az eső…
Ez azonban nem a szokásos zápor volt. Alig két óra alatt nagyjából 15 centiméter csapadék hullott. A város csatornái nem tudtak megbirkózni a vízmennyiséggel, az épületeket és az utakat hamarosan elöntötte a víz.

Fennállt a veszélye, hogy a város két nagyobb kórházát be kell zárni az áradás és az áramkimaradás miatt. Az esemény arra késztette a város vezetőit, hogy tervet dolgozzanak ki a város megvédésére a jövőbeni rendkívüli időjárási eseményektől.

Ennek eredményeként kidolgozták a „Felhőszakadás-kezelési Terv”-et, amely nemcsak az esővíz kezelését segíti, de javítja a városi élet minőségét is. A program javaslatot tartalmaz például új kerékpárutak kialakítására, amelyek egyúttal esővíz-elvezető csatornák is.

Weather map

Az energiatakarékosság pénzt spórol

Hatékonyabb épületek és készülékek révén jelentős mennyiségű energiát, kibocsátást és pénzt takaríthatunk meg. Az uniós háztartásokban felhasznált energia jó része fűtésre megy el.

A háromrétegű ablakok, a jó szigetelés és az esővizet tároló és az épületek hűtését segítő, növényekkel borított tető csak néhány azon módszerek közül, amelyekkel otthonaink, iskoláink, irodáink szénlábnyoma csökkenthető.

solutions_city_save

Tudtad-e?

2020 végére az EU-ban minden új épületnek közel karbonsemlegesnek kell lennie.

Európa Zöld Fővárosai

Az Európa Zöld Fővárosa díjat azok a városok kapják, amelyek elkötelezettek a fenntarthatóság mellett. A cél azokat a városokat jutalmazni, amelyek hosszú távon környezetvédelmi szempontból a legsikeresebbek, ambiciózus célok kitűzésére ösztönözni a városokat, és motivációt kínálni számukra egy olyan tér létrehozásával, ahol inspirációt nyújthatnak egymásnak, megosztva ötleteiket és tapasztalataikat.

Stockholm

Stockholm

Hamburg

Hamburg

Vitoria-Gasteiz

Vitoria-Gasteiz

Nantes

Nantes

Koppenhága

Copenhagen

Bristol

Bristol

Ljubljana

Ljubljana

Essen

Essen

Nijmegen

Nijmegen

Oslo

Oslo

Lisszabon

Lisbon

Lahti

©City of Lahti

Grenoble

Grenoble

Tallinn

Tallinn
  • 2010
  • 2011
  • 2012
  • 2013
  • 2014
  • 2015
  • 2016
  • 2017
  • 2018
  • 2019
  • 2020
  • 2021
  • 2022
  • 2023