Our planet, Our future

Megoldások

Az éghajlatváltozás és a hulladék

A fogyasztási szokások megváltozása és a megfelelő hulladékgazdálkodás nemcsak pénzt takarít meg, hanem jelentős hatással lehet a környezetvédelemre és a globális felmelegedés csökkentésére is.

Micsoda pazarlás!

Képzeld el, hogy a boltból hazaérve a megvásárolt áruk harmadát egyenesen a kukába dobod! Durván ez felel meg az évente világszerte előállított és kárba veszett vagy elpazarolt élelmiszer arányának.

Az Európai Bizottság segíteni kíván a tudatos vásárlással, az élelmiszercímkéken található dátumok jelentésével és a maradékok hasznosításával kapcsolatos tájékoztatásban. A 2017 októberében elfogadott EU-irányelvek arra törekszenek, hogy amennyiben biztonságos, megkönnyítsék a felesleges élelmiszer élelmiszerbankoknak történő adományozását vagy takarmány céljára való hasznosítását.

Az Unióban a becslések szerint évi 90 millió tonna élelmiszer végzi a kukában. Tegyünk együtt e mennyiség csökkentéséért!

solutions_waste_waste

Tudtad-e?

A sütéshez használt olaj, a gyümölcshéj vagy a zöldségnyesedék üzemanyaggá alakítható.

Bánj okosan a hulladékkal!

Mielőtt bármit kidobnál, gondold végig: az EU-ban élő 500 millió ember évente átlagosan fél tonna háztartási hulladékot dob a szemétbe!

Noha nő az újrahasznosított hulladék mennyisége, sok még így is hulladéklerakóban végzi. A hulladék rothadása folyamán nagy mennyiségű metán kerül a légkörbe, és mivel erőteljesen üvegházhatású gázról van szó, ez az éghajlatváltozáshoz is hozzájárul.

Napjainkban a jobb hulladékgazdálkodásnak köszönhetően több energiát nyerünk vissza, a hulladéklerakókra vonatkozó uniós szabályozás pedig jelentős hatással bír.

A hulladékkeletkezés megelőzése annál is inkább fontos, mert a Föld népessége növekszik, és felemésztjük természeti erőforrásaink véges készletét.

solutions_waste_wise

Gondold meg kétszer, mielőtt a legújabb kütyüre váltanál!

Az elektromos és elektronikus berendezésekből származó hulladék a leggyorsabban növekvő hulladéktípus az EU-ban. Ezek a hulladékok tele vannak műanyaggal és fémmel (ezek lehetnek károsak, mint a higany, vagy értékesek, mint az áramkörökben használt arany).

Az EU célértékeket határozott meg az elektronikai hulladékok újrahasznosítása tekintetében, hogy megóvja az erőforrásokat, és visszaszorítsa a gyártók által e berendezésekben használt káros anyagok mennyiségét, védve ezáltal az újrahasznosítókat és a környezetet.

solutions_waste_gadgets