Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Autor: Andrzej Rys, ředitel útvaru Zdravotní systémy a produkty, Generální ředitelství pro zdraví a spotřebitele

Autor: Andrzej Rys, ředitel útvaru Zdravotní systémy a produkty, Generální ředitelství pro zdraví a spotřebitele

Sdělení Komise z roku 2010 o celosvětovém zdraví definuje pro tuto oblast tři priority: zlepšování zdravotního stavu celosvětové populace, zmenšování rozdílů v přístupu ke zdravotní péči apod. a ochranu proti celosvětovým zdravotním hrozbám. Sdělení na koncept nahlíží v různých kontextech, například z hlediska rozvoje, obchodu, bezpečnosti, lidských práv a řádné správy věcí veřejných. Jakou úlohu mají při plnění těchto úkolů politiky a nástroje EU?

EU je trvalým zastáncem jak péče o světové zdraví, tak multilateralismu a respektuje vedoucí úlohu Světové zdravotnické organizace (WHO) v této oblasti. Komise a WHO spolupracují v celé řadě otázek. EU je třetím největším sponzorem WHO a v řídících orgánech této organizace má klíčovou úlohu.

K péči o světové zdraví rovněž EU přispívá v rámci dalších mezinárodních politik, například v oblasti obchodu, výzkumu a vývoje. V rámci Evropské komise se GŘ pro zdraví a bezpečnost potravin zapojuje do dialogu s ostatními útvary Komise a řeší otázky, které mají na celosvětové zdraví dopad.

Mezinárodní společenství například pečlivě sleduje probíhající jednání o mezinárodních obchodních dohodách. Obává se totiž, že sbližování norem by mohlo nepříznivě ovlivnit zdravotní aspekty a že orgány jednotlivých států budou mít nedostatečné možnosti trhy v zájmu veřejného zdraví regulovat. Pokud se má těmto negativních důsledků předejít, je třeba problematiku neustále sledovat v co nejširších souvislostech a odhalovat souvislosti, které nemusí být na první pohled zřejmé. A to je právě často případ obchodních záležitostí ve vztahu k veřejnému zdraví.

K péči o světové zdraví EU rovněž přispívá prostřednictvím celosvětových zdravotních strategií, které vytváří Komise a členské státy EU. Cílem je dosáhnout maximální vzájemné provázanosti vnitřních a vnějších politik.

EU si uvědomuje, že jedinou cestou je globální přístup, a proto spolupracuje s WHO a dalšími mezinárodními organizacemi, s ostatními útvary Komise, členskými státy, nevládními organizacemi, tvůrci politik, zástupci průmyslových odvětví a dalšími zúčastněnými stranami.  Se zdravotními hrozbami, jako je Ebola, antimikrobiální rezistence nebo HIV/AIDS se nemůže žádný stát, ba ani kontinent potýkat sám. Boj s nimi totiž vyžaduje dostatek dobré vůle a spolupráci všech zainteresovaných stran.

Global Health

Více k tomuto tématu