Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Andrzej Rys, riaditeľ útvaru Zdravotné systémy a produkty, Generálne riaditeľstvo pre zdravie a spotrebiteľov

Andrzej Rys, riaditeľ útvaru Zdravotné systémy a produkty, Generálne riaditeľstvo pre zdravie a spotrebiteľov

V oznámení Komisie z roku 2010 o globálnom zdraví sa uvádzajú tri priority pre túto oblasť: celosvetové zlepšovanie zdravia, zmenšovanie rozdielov v prístupe k zdravotnej starostlivosti a ochrana proti celosvetovému ohrozeniu zdravia. Na túto koncepciu sa v oznámení pozerá z viacerých uhlov, napríklad z hľadiska rozvoja, obchodu, bezpečnosti, ľudských práv a správy vecí verejných. Akú úlohu pri tom zohrávajú politiky a nástroje EÚ?

EÚ je presvedčeným zástancom riadenia v oblasti globálneho zdravia a multilateralizmu a rešpektuje vedúcu úlohu WHO v tejto oblasti. Komisia a WHO spolupracujú na širokej škále otázok: EÚ je v skutočnosti tretím najväčším poskytovateľom financií pre WHO a v riadiacich orgánoch tejto organizácie zohráva kľúčovú úlohu.

EÚ prispieva k riadeniu v oblasti globálneho zdravia aj prostredníctvom ďalších medzinárodných politík, napríklad v oblasti obchodu, výskumu a rozvoja. V rámci Európskej komisie vedie GR pre zdravie a bezpečnosť potravín dialóg s ostatnými útvarmi Komisie o otázkach zdravia, ktoré majú globálny vplyv alebo globálne rozmery.

Medzinárodné spoločenstvo napríklad pozorne sleduje prebiehajúce rokovania týkajúce sa dohôd o medzinárodnom obchode. Obáva sa totiž, že približovanie noriem by mohlo nepriaznivo ovplyvniť zdravotné aspekty a že vlády jednotlivých krajín nebudú môcť dostatočne regulovať trhy v prospech verejného zdravia. Ak sa má týmto negatívnym dôsledkom predísť, je potrebné problematiku neustále sledovať v čo najširších súvislostiach a odhaľovať súvislosti, ktoré nemusia byť na prvý pohľad zrejmé, čo sa niekedy stáva v prípade obchodných záležitostí vo vzťahu k verejnému zdraviu.

EÚ prispieva k riadeniu v oblasti globálneho zdravia aj prostredníctvom stratégií globálneho zdravia, ktoré vytvára Komisia a členské štáty EÚ s cieľom dosiahnuť súdržnosť medzi vnútornými a vonkajšími politikami.

EÚ si uvedomuje, že jedinou cestou k ochrane a zlepšovaniu globálneho zdravia je globálny prístup, a preto spolupracuje s WHO a ďalšími medzinárodnými organizáciami, s útvarmi Komisie, členskými štátmi, MVO, politikmi, odvetvím a ďalšími stranami.  Tak ako žiadny človek nie je izolovaný, žiadna krajina alebo región, dokonca ani kontinent nie je imúnny voči určitým ohrozeniam zdravia, ako sú ebola, antimikrobiálna rezistencia a HIV/AIDS. Boj s týmito a inými hrozbami si vyžaduje spoluprácu a dobrú vôľu všetkých zainteresovaných strán.

Global Health

Viac o tejto téme