Sūtīt draugam
RSS
google +
Izdrukas variants

Veselības ģenerāldirektorāta departamenta “Veselības aprūpes sistēmas un produkti” direktors Andržejs Riss

Veselības ģenerāldirektorāta departamenta “Veselības aprūpes sistēmas un produkti” direktors Andržejs Riss

Savā paziņojumā par globālo veselības politiku, kas tika publicēts 2010. gadā, Eiropas Komisija norāda, ka globālā veselības politika aptver veselības uzlabošanu pasaulē, atšķirību mazināšanu un aizsardzību pret veselības apdraudējumiem visā pasaulē. Paziņojumā attiecīgā tēma aplūkota dažādos aspektos: attīstība, tirdzniecība, drošība, cilvēktiesības un pārvaldība. Kāda loma te ir ES politikai un instrumentiem?

ES aktīvi atbalsta globālo pārvaldību un daudzpusēju sadarbību veselības aizsardzībā jomā. Tā uzskata, ka PVO organizācija ir pasaules līderis šajā jomā, un sadarbojas ar to daudzās jautājumos. ES ir trešais lielākais PVO finansējuma avots, un tai ir būtiska loma šīs organizācijas vadības struktūrās.

ES arī veicina globālo pārvaldību veselības aizsardzībā ar citiem starptautiskās politikas virzieniem, kas ietekmē veselību, piemēram, tiem, kas skar tirdzniecību, pētniecību un attīstību. Eiropas Komisijā Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektorāts uztur dialogu ar citiem Komisijas dienestiem par svarīgiem veselības aizsardzības jautājumiem, kam ir globāla dimensija.

Pašreizējām sarunām, kuru mērķis ir noslēgt starptautiskus tirdzniecības nolīgumus, rūpīgi līdzi seko pasaules veselības aprindas, kas pauž bažas par saskaņoto standartu varbūtējo negatīvo ietekmi un valdību spēju regulēt tirgu sabiedrības veselības labā. Lai nepieļautu šāda veida risku, ir svarīgi vienmēr paturēt prātā kopskatu un izprast sakarības arī tad, ja iesākumā tās nav acīmredzamas; tā varētu būt gadījumā, kad tiek izskatīti specifiski jautājumi, kas ir saistīti ar tirdzniecību un sabiedrības veselību.

ES arī strādā par labu globālai pārvaldībai veselības aizsardzībā, izmantojot globālas veselības aizsardzības stratēģijas, ko izstrādājusi Komisija un daudzas ES dalībvalstis, lai panāktu saskaņotību starp iekšpolitiku un ārpolitiku.

Lai aizsargātu un uzlabotu veselību pasaulē, ir vajadzīga globāla pieeja — sadarbība ar Pasaules veselības organizāciju un citām starptautiskām organizācijām, ar citiem Komisijas dienestiem, ar dalībvalstīm, NVO, politikas veidotājiem, uzņēmējiem un citām ieinteresētajām personām.  Tāpat kā cilvēks nav vientuļa sala, arī neviena valsts, neviens reģions vai pat kontinents nav pasargāts no tādiem veselības apdraudējumiem kā Ebolas vīruss, mikrobu rezistence un HIV/AIDS. Cīņa pret šiem un citiem apdraudējumiem prasa, lai visi iesaistītos un parādītu labo gribu.

Global Health

Vēl par šo tematu