Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Andrzej Rys, direktor za zdravstvene sisteme in proizvode, Generalni direktorat za zdravje in varnost hrane

Andrzej Rys, direktor za zdravstvene sisteme in proizvode, Generalni direktorat za zdravje in varnost hrane

Sporočilo Komisije o zdravju v svetu iz leta 2010 je pojem zdravja v svetu opredelilo kot prizadevanje za izboljšanje zdravja povsod v svetu ter zmanjšanje neenakosti in zaščito pred nevarnostmi, ki ogrožajo zdravje na svetovni ravni. Pri tem je upoštevala različne vidike, vključno z razvojem, trgovino, varnostjo, človekovimi pravicami in upravljanjem. Kakšno vlogo imajo pri tem politike in instrumenti EU?

EU podpira svetovno upravljanje zdravstvene politike in multilateralni pristop pod vodstvom Svetovne zdravstvene organizacije. Komisija in Svetovna zdravstvena organizacija sodelujeta na številnih področjih: EU je tretja največja ustanoviteljica Svetovne zdravstvene organizacije in ima pomembno vlogo v njenih upravnih organih.

EU si za zdravje v svetu prizadeva tudi z drugimi mednarodnimi politikami, ki zadevajo zdravje, denimo na področju trgovine, raziskav in razvoja. Generalni direktorat za zdravje in varnost hrane Evropske komisije se z drugimi službami Komisije usklajuje glede zdravstvenih vprašanj, ki imajo globalen učinek ali razsežnosti.

Svetovna zdravstvena skupnost budno spremlja tekoča pogajanja o mednarodnih trgovinskih sporazumih, saj jo skrbijo morebitne negativne posledice zbliževanja standardov in sposobnost držav, da v dobro javnega zdravja regulirajo prosti trg. Zato je treba nenehno upoštevati širšo sliko in iskati povezave, tudi če te niso očitne na prvi pogled, denimo pri obravnavi posameznih trgovinskih vprašanj in javnega zdravja.

EU si prizadeva vzpostaviti tudi skupno upravljanje zdravja v svetu, denimo s svetovnimi zdravstvenimi strategijami, ki jih za usklajevanje notranjih in zunanjih politik pripravljajo Komisija in številne države članice.

Sodelovanje s Svetovno zdravstveno organizacijo in drugimi mednarodnimi organizacijami, sodelovanje z drugimi službami Komisije, sodelovanje z državami članicami, nevladnimi organizacijami, snovalci politik, gospodarstvom in drugimi – za varovanje in izboljšanje zdravja v svetu je potreben globalen pristop.  Tako kot nihče ni osamljeni otok, tudi nobena država, regija ali celina ni varna pred nekaterimi tveganji za zdravje, kot so ebola, protimikrobna odpornost in HIV/aids. Za boj proti tem in drugim grožnjam sta zato potrebna sodelovanje in dobra volja vseh.

Global Health

Več o tej temi