Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Vanjski odnosi



Europska unija predana je promicanju dostojanstvenog rada na globalnoj razini u bliskoj suradnji s međunarodnim organizacijama, trećim zemljama, socijalnim partnerima i civilnim društvom:

Europska komisija nastoji osigurati da se aspekti zapošljavanja i socijalni aspekti uzmu u obzir u vanjskim politikama EU-a, kao i u okviru vanjske dimenzije njegovih unutarnjih politika.

To uključuje zakonodavne inicijative kao što su Prijedlog direktive o dužnoj pažnji za održivo poslovanje i Prijedlog uredbe o zabrani proizvoda nastalih prisilnim radom na tržištu Unije.

Suradnja s međunarodnim organizacijama i forumima

Europska unija surađuje s MOR-om, Organizacijom za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD), Ujedinjenim narodima (UN) te sa skupinama G7, G20 i drugim međunarodnim organizacijama i forumima radi:

  • promicanja dostojanstvenog rada za sve
  • jačanja socijalne dimenzije globalizacije te
  • provedbe vanjske dimenzije europskih politika.

Međunarodna organizacija rada (MOR)

EU je razvio dugogodišnji strateški odnos s Međunarodnom organizacijom rada (MOR).

Naša suradnja promiče dostojanstven rad i Program održivog razvoja do 2030. Suradnja EU-a i MOR-a usredotočena je na jačanje temeljnih načela i prava na radu, uključujući u području trgovinske politike i drugim područjima socijalne politike.

U veljači 2024. Europska komisija pridružila se, u ime EU-a, Globalnoj koaliciji MOR-a za socijalnu pravdu.

EU i njegove države članice provode zajedničke projekte s MOR-om i pridonose njegovim aktivnostima, posebno izjavama EU-a.

Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD)

U suradnji s Organizacijom za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) EU podupire promicanje i provedbu međunarodnih standarda o odgovornom poslovnom ponašanju radi olakšavanja doprinosa poduzeća dostojanstvenom radu.

EU financira istraživanja OECD-a, među ostalim o poticanju dužne pažnje za odgovorno poslovno ponašanje u globalnim lancima opskrbe, te će nastaviti promicati zastupljenost dostojanstvenog rada u aktivnostima OECD-a.

GU EMPL sudjeluje u pregovorima o pravnim instrumentima OECD-a u Odboru za zapošljavanje, rad i socijalna pitanja te odnedavno pomaže u izradi Preporuke o stvaranju boljih prilika za mlade iz 2022.

Vijeće Europe

EU i Vijeće Europe već dugo surađuju na promicanju radničkih prava. EU trenutačno pruža financijsku potporu za zajedničke programe s Vijećem Europe.

To uključuje financiranje obuke pravnih stručnjaka o ljudskim pravima, među ostalim u vezi sa socijalnim pravima; te promicanje uključivanja romske zajednice na lokalnoj razini u cijeloj Europi.  

Skupina G7

EU je u potpunosti uključen u skupinu G7, međuvladin politički i gospodarski forum koji čine Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Ujedinjena Kraljevina i Sjedinjene Američke Države, pri čemu je Europska unija „nenabrojana članica”.

Prvi je službeni sastanak ministara rada i zapošljavanja skupine G7 (zajedno s ministrima zaduženima za razvojnu politiku) održan 2015. tijekom predsjedanja Njemačke skupinom G7.

Kad je riječ o zapošljavanju i socijalnim pitanjima, inicijative skupine G7 uključuju:

  • pripremu i održavanje ministarskih sastanaka i daljnje obveze Radne skupine za zapošljavanje na tehničkoj razini, na kojima Europska komisija priprema sudjelovanje i doprinose EU-a
  • Fond vizije nula za poboljšanje dostojanstvenog rada te sigurnosti i zdravlja na radu u globalnim lancima opskrbe, koji Komisija financijski podupire

Skupina G20

EU je punopravni član skupine G20, međuvladinog foruma koji osim njega čini 19 suverenih zemalja i Afrička unija.

Ministri skupine G20 nadležni za zapošljavanje prvi su se put sastali u Washingtonu 2010. i otad održavaju godišnje sastanke.

Kad je riječ o socijalnim pitanjima, inicijative skupine G20 uključuju:

Cjelogodišnje rasprave među višim dužnosnicima i unutar radnih skupina održavaju se i u okviru Radne skupine za zapošljavanje, u kojoj GU EMPL predstavlja EU. Radna skupina za zapošljavanje prati kako članovi skupine G20 provode njezine planove za zapošljavanje, uključujući plan EU-a.

Proširenje

EU nastoji poboljšati socijalnu dimenziju u deset zemalja kandidatkinja i potencijalnih kandidatkinja za pristupanje EU-u podupiranjem, pregovaranjem i praćenjem razvoja politika zapošljavanja i socijalnih politika u skladu sa standardima EU-a i kriterijima za pristupanje.

GU EMPL posebno je uključen u usklađivanje zakonodavstva zemalja proširenja sa sljedećim poglavljima prava EU-a:

Kako bi zemlje proširenja imale potporu na svojem putu prema EU-u, GU EMPL ih uključuje i u stručne skupine na razini EU-a te druge okvire i vodeće inicijative, ako je to relevantno i dopušteno odgovarajućom pravnom osnovom.

Instrument pretpristupne pomoći (IPA) sredstvo je kojim EU podupire reforme u državama kandidatkinjama i potencijalnim kandidatima pružanjem financijske i tehničke pomoći.

Susjedstvo EU-a

EU surađuje sa susjednim zemljama na pitanjima zapošljavanja i socijalnim pitanjima u okviru europske politike susjedstva i regionalnih inicijativa kao što su:

  • Unija za Mediteran, koja okuplja 15 zemalja južnog Sredozemlja, Afrike i Bliskog istoka te sve zemlje EU-a
  • Istočno partnerstvo, koje obuhvaća Armeniju, Azerbajdžan, Bjelarus, Gruziju, Moldovu i Ukrajinu.

Suradnja Europske komisije i tih zemalja odvija se putem sporazuma, razmjene dobre prakse te podupiranjem konkretnih djelovanja. Tom se suradnjom nastoji promicati sljedeće:

  • bolji radni uvjeti i radni odnosi
  • djelotvoran socijalni dijalog i djelotvorne institucije tržišta rada
  • zapošljivost i zapošljavanje mladih
  • primjerena i održiva socijalna zaštita.

Trgovina I održivi razvoj

Trgovinskom politikom EU-a nastoji se osigurati da je gospodarski razvoj usko povezan sa socijalnom pravdom, poštovanjem ljudskih prava te visokim standardima rada i zaštite okoliša. Zbog toga suvremeni trgovinski sporazumi EU-a sadržavaju pravila o trgovini i održivom razvoju

EU nastoji osigurati da trgovinska politika pridonosi promicanju održivog razvoja putem

Razvijene zemlje i tržišta u nastajanju

Europska komisija promiče međunarodna radnička prava u bilateralnim dijalozima s trećim zemljama i partnerima, uključujući posebne dijaloge i savjetovanja o radničkim pravima s Tajlandom, Sjedinjenim Američkim Državama, Japanom, Kinom, Kanadom i Tajvanom. 

Regionalna suradnja odvija se s Unijom za MediteranIstočnim partnerstvomAzijom (ASEM) i Latinskom Amerikom.

Svrha tih dijaloga i suradnje promicanje je uzajamnog razumijevanja i razmjene činjenica, iskustava i dobre prakse.

Podijeli ovu stranicu